Tylko kawa, herbata i woda. Nietypowa „dieta mnicha” premiera Wielkiej Brytanii

Słynący z dbania o zdrowie i szczupłą sylwetkę premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ściśle przestrzega dość nietypowej diety. Każdy tydzień zaczyna od intensywnej głodówki. Jakie są zalety diety Rishiego Sunaka? – zastanawiają się brytyjskie media.

Publikacja: 31.01.2024 15:15

Jak donoszą brytyjskie media, Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, stosuje „dietę 36-godzinną”: k

Jak donoszą brytyjskie media, Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, stosuje „dietę 36-godzinną”: każdy tydzień zaczyna od głodówki.

Foto: AFP

Rishi Sunak, który 25 października 2022 roku został mianowany premierem Wielkiej Brytanii przez króla Karola III, jest najmłodszym politykiem na tym stanowisku w historii kraju.

Sunak od dnia przejęcia obowiązków wzbudza ogromne zainteresowanie mediów – wielu ciekawi nie tylko jego działalność polityczna, ale i życie prywatne (jego żoną jest córka jednego z najbogatszych hinduskich biznesmenów).

W ostatnim czasie w brytyjskich mediach głośno jest o tym, co premier Wielkiej Brytanii robi, by utrzymać formę i szczupłą sylwetkę.

Dieta Rishiego Sunaka. 36-godzinny post premiera Wielkiej Brytanii

W rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „The Sunday Times” osoba z bliskiego otoczenia Rishiego Sunaka ujawniła, że premier Wielkiej Brytanii  każdy tydzień zaczyna od 36-godzinnego postu, w trakcie którego spożywa wyłącznie wodę, herbatę lub czarną kawę. Post ten trwa rzekomo od godziny 17:00 w niedzielę do godziny 5:00 rano we wtorek.

Czytaj więcej

Polskie restauracje w gronie najpiękniejszych na świecie. Dwa miasta dominują

Mimo że praktyka ta może brzmieć niezwykle rygorystycznie, to część ekspertów ds. żywienia wypowiadających się w brytyjskich mediach podkreśla, że w rzeczywistości jest to nieco ostrzejsza wersja popularnej w ostatnim czasie diety 5:2, polegającej na tym, że przez pięć dni w tygodniu jemy normalne posiłki – o wartości około 1600-1800 kalorii – a przez kolejne dwa – pościmy.

James Betts, profesor fizjologii metabolicznej na Uniwersytecie w Bath, dopatruje się w tego rodzaju żywieniu korzyści. Jak podkreślił w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian”, dieta o ograniczonej kaloryczności nie wprowadza organizmu w stan postu – w przeciwieństwie do 36-godzinnego postu Sunaka. Zdaniem badacza tego rodzaju praktyki sprawiają, że „organizm wykorzystuje swoje normalne zasoby energii”. „Zasadniczo polega to na przestawieniu swojego organizmu z używania podstawowych węglowodanów jako paliwa na wykorzystywanie tłuszczu jako paliwa w ciągu 36 godzin” – powiedział. 

Z kolei zdaniem Adama Collinsa, profesora z University of Surrey, dieta stosowana przez Rishiego Sunaka, może zapewnić „elastyczność metaboliczną” – zdolność organizmu do przełączania się między różnymi rodzajami „paliwa”. To – jak twierdzi – może prowadzić zaś do „odporności metabolicznej”, czyli lepszej zdolności radzenia sobie z okresami zarówno przejadania się, jak i tymi, w których występuje brak aktywności czy stres.

Czytaj więcej

Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa

Dieta Rishiego Sunaka nie dla każdego. Eksperci ostrzegają 

Eksperci zaznaczają jednak, że korzyści płynące z tego typu diety wciąż pozostają na etapie badań. Dotychczas większość z nich przeprowadzana była przede wszystkim na zwierzętach, a nie na ludziach.

Stosowany przez Sunaka post może pomóc w utracie wagi, jednak jednocześnie może mieć także mało korzystne skutki – między innymi utratę mięśni. „Podczas postu może spaść aktywność fizyczna, bo organizmowi brakuje energii” – czytamy. 

Eksperci podkreślają też, że dieta stosowana przez Rishiego Sunaka, nie jest dla wszystkich. Z pewnością nie powinny jej stosować osoby z zaburzeniami odżywiania lub kobiety w ciąży, a także osoby chore na cukrzycę.

No i najważniejsze – wszystkie tego typu poważne decyzje związane z żywieniem powinny być konsultowane z lekarzem, który oceni, czy danej osobie nie zaszkodzą zmiany wprowadzane w diecie. 

Rishi Sunak, który 25 października 2022 roku został mianowany premierem Wielkiej Brytanii przez króla Karola III, jest najmłodszym politykiem na tym stanowisku w historii kraju.

Sunak od dnia przejęcia obowiązków wzbudza ogromne zainteresowanie mediów – wielu ciekawi nie tylko jego działalność polityczna, ale i życie prywatne (jego żoną jest córka jednego z najbogatszych hinduskich biznesmenów).

Pozostało 90% artykułu
Kuchnia
Miasto z najlepszą kuchnią na świecie jest w Europie. Porażka potęg kulinarnych
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Kuchnia
Ananas z różowym miąższem kosztuje majątek. Rośnie moda na owoce luksusowe
Kuchnia
Kolejna polska restauracja z gwiazdką Michelin będzie na Pomorzu? Decyzja władz
Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży