Tylko kawa, herbata i woda. Nietypowa „dieta mnicha” premiera Wielkiej Brytanii

Słynący z dbania o zdrowie i szczupłą sylwetkę premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ściśle przestrzega dość nietypowej diety. Każdy tydzień zaczyna od intensywnej głodówki. Jakie są zalety diety Rishiego Sunaka? – zastanawiają się brytyjskie media.

Publikacja: 31.01.2024 15:15

Jak donoszą brytyjskie media, Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, stosuje „dietę 36-godzinną”: k

Jak donoszą brytyjskie media, Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, stosuje „dietę 36-godzinną”: każdy tydzień zaczyna od głodówki.

Foto: AFP

Rishi Sunak, który 25 października 2022 roku został mianowany premierem Wielkiej Brytanii przez króla Karola III, jest najmłodszym politykiem na tym stanowisku w historii kraju.

Sunak od dnia przejęcia obowiązków wzbudza ogromne zainteresowanie mediów – wielu ciekawi nie tylko jego działalność polityczna, ale i życie prywatne (jego żoną jest córka jednego z najbogatszych hinduskich biznesmenów).

W ostatnim czasie w brytyjskich mediach głośno jest o tym, co premier Wielkiej Brytanii robi, by utrzymać formę i szczupłą sylwetkę.

Dieta Rishiego Sunaka. 36-godzinny post premiera Wielkiej Brytanii

W rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „The Sunday Times” osoba z bliskiego otoczenia Rishiego Sunaka ujawniła, że premier Wielkiej Brytanii  każdy tydzień zaczyna od 36-godzinnego postu, w trakcie którego spożywa wyłącznie wodę, herbatę lub czarną kawę. Post ten trwa rzekomo od godziny 17:00 w niedzielę do godziny 5:00 rano we wtorek.

Czytaj więcej

Polskie restauracje w gronie najpiękniejszych na świecie. Dwa miasta dominują

Mimo że praktyka ta może brzmieć niezwykle rygorystycznie, to część ekspertów ds. żywienia wypowiadających się w brytyjskich mediach podkreśla, że w rzeczywistości jest to nieco ostrzejsza wersja popularnej w ostatnim czasie diety 5:2, polegającej na tym, że przez pięć dni w tygodniu jemy normalne posiłki – o wartości około 1600-1800 kalorii – a przez kolejne dwa – pościmy.

James Betts, profesor fizjologii metabolicznej na Uniwersytecie w Bath, dopatruje się w tego rodzaju żywieniu korzyści. Jak podkreślił w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian”, dieta o ograniczonej kaloryczności nie wprowadza organizmu w stan postu – w przeciwieństwie do 36-godzinnego postu Sunaka. Zdaniem badacza tego rodzaju praktyki sprawiają, że „organizm wykorzystuje swoje normalne zasoby energii”. „Zasadniczo polega to na przestawieniu swojego organizmu z używania podstawowych węglowodanów jako paliwa na wykorzystywanie tłuszczu jako paliwa w ciągu 36 godzin” – powiedział. 

Z kolei zdaniem Adama Collinsa, profesora z University of Surrey, dieta stosowana przez Rishiego Sunaka, może zapewnić „elastyczność metaboliczną” – zdolność organizmu do przełączania się między różnymi rodzajami „paliwa”. To – jak twierdzi – może prowadzić zaś do „odporności metabolicznej”, czyli lepszej zdolności radzenia sobie z okresami zarówno przejadania się, jak i tymi, w których występuje brak aktywności czy stres.

Czytaj więcej

Miejsca z najlepszą kuchnią na świecie. Nikt nie jada tak dobrze jak Europa

Dieta Rishiego Sunaka nie dla każdego. Eksperci ostrzegają 

Eksperci zaznaczają jednak, że korzyści płynące z tego typu diety wciąż pozostają na etapie badań. Dotychczas większość z nich przeprowadzana była przede wszystkim na zwierzętach, a nie na ludziach.

Stosowany przez Sunaka post może pomóc w utracie wagi, jednak jednocześnie może mieć także mało korzystne skutki – między innymi utratę mięśni. „Podczas postu może spaść aktywność fizyczna, bo organizmowi brakuje energii” – czytamy. 

Eksperci podkreślają też, że dieta stosowana przez Rishiego Sunaka, nie jest dla wszystkich. Z pewnością nie powinny jej stosować osoby z zaburzeniami odżywiania lub kobiety w ciąży, a także osoby chore na cukrzycę.

No i najważniejsze – wszystkie tego typu poważne decyzje związane z żywieniem powinny być konsultowane z lekarzem, który oceni, czy danej osobie nie zaszkodzą zmiany wprowadzane w diecie. 

Rishi Sunak, który 25 października 2022 roku został mianowany premierem Wielkiej Brytanii przez króla Karola III, jest najmłodszym politykiem na tym stanowisku w historii kraju.

Sunak od dnia przejęcia obowiązków wzbudza ogromne zainteresowanie mediów – wielu ciekawi nie tylko jego działalność polityczna, ale i życie prywatne (jego żoną jest córka jednego z najbogatszych hinduskich biznesmenów).

Pozostało 90% artykułu
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Kuchnia
„Ryż wołowy”: koreańska hybryda będzie przełomem w gastronomii?
Kuchnia
Wafu: włoska kuchnia doprawiona po azjatycku. Kulinarny trend 2024 roku?
Kuchnia
Szef kuchni z gwiazdką Michelin w salonie samochodowym. Nietypowa restauracja
Kuchnia
Oburzenie we Włoszech z powodu przepisu na carbonarę. „To gastronacjonalizm”