TripAdvisor, najbardziej wpływowy na świecie serwis z rekomendacjami podróżników i turystów, co roku publikuje podsumowania, które stanowią odbicie opinii milionów użytkowników serwisu z całego świata, polecających restauracje, hotele czy miejsca warte odwiedzenia. To swego rodzaju barometr tego, co nam się podoba, dokąd lubimy podróżować i co jeść.

Zestawienia przygotowywane przez TripAdvisor obejmują też listę miast i miejsc z najlepszą kuchnią. Kogo w tym roku wskazało międzynarodowe grono miłośników dobrego jedzenia?

Rzym — „najsmaczniejszy” kierunek dla miłośników dobrego jedzenia

W tegorocznym zestawieniu miejsc i miast z najlepszą kuchnią zwyciężył Rzym. To być może dla niektórych pewne zaskoczenie, bo stolica Włoch wyprzedziła tak „słynne” kulinarnie miasta jak Paryż czy Barcelona, które nie dostały się nawet na podium (zajęły odpowiednio 5. i 6. miejsce). TripAdvisor, który swoje rankingi „Best of the Best” tworzy na podstawie ocen i recenzji użytkowników, umieścił Rzym na pierwszym miejscu listy miast z najlepszym jedzeniem na świecie.

Wiele osób mogłoby założyć, że rzymskie restauracje nie muszą się starać, bo miliony turystów zawsze są głodne i zjedzą nawet przeciętne dania. Ranking TripAdvisor pokazuje jednak, że Rzym to dzisiaj jedno z najciekawszych kulinarnie miast na świecie.

Czytaj więcej

Najbardziej gościnne miasta świata: litewski kurort nad Bałtykiem w czołówce

Autorzy zestawienia podkreślają, że stolica Włoch obfituje nie tylko w kawiarnie z doskonałym espresso i lodami. Rekomendują też, aby koniecznie spróbować takich lokalnych specjalności jak świeże makarony, smażone karczochy czy coda alla vaccinara, tradycyjna rzymska potrawka z wołowego ogona.

Większym zaskoczeniem może być jednak dominacja miast z Europy w zestawieniu przygotowanym przez TripAdvisora, będącym – o czym trzeba pamiętać – odbiciem milionów opinii i recenzji opublikowanych w tym serwisie. W czołowej dziesiątce znalazło się aż siedem miast z Europy. W czołowej dwudziestce – dziewięć.

Na drugim miejscu zestawienia TripAdvisora nalazła się Kreta, czyli miejsce, w którym można poznać kuchnię śródziemnomorską, ale w greckim wydaniu. Trzecią pozycję zajęło Hanoi — stolica Wietnamu. Kuchnia tego kraju w ostatnich kilku latach idzie śladami kuchni tajskiej i zyskuje popularność na całym świecie.

To kolejny sukces Włochów w różnego rodzaju zestawieniach kulinarnych i gastronomicznych. W październiku 2022 roku Bolonia zwyciężyła w rankingu na miasto z najlepszą kuchnią, przygotowywanym przez ceniony amerykański magazyn podróżniczy „Condé Nast Traveller”. Z kolei w zestawieniu najlepszych miast na świecie czytelnicy magazynu wybrali Rzym i Florencję.

Nieco wcześniej, bo w lipcu, pojawił się doroczny, prestiżowy ranking „The World's 50 Best”, honorujący najlepsze restauracje z całego świata. Czy będzie wielkim zaskoczeniem, że czołową dwudziestkę liczebnie zdominowały restauracje z Włoch?

Miejsca z najlepszym jedzeniem na świecie według TripAdvisora:

  1. Rzym
  2. Kreta
  3. Hanoi
  4. Florencja
  5. Paryż
  6. Barcelona
  7. Lizbona
  8. Neapol
  9. Nowy Orlean
  10. Jamajka