Najlepsze kuchnie świata w 2022 roku: Polska bardzo wysoko, lider poza zasięgiem

Polska kuchnia należy do jednych z najbardziej lubianych na świecie. W czołówce rankingu „Taste Atlas” od lat króluje jednak kuchnia śródziemnomorska.

Publikacja: 27.12.2022 12:24

W rankingu Taste Atlas polska kuchnia znalazła się w na 14. pozycji, przed niemiecką, chorwacką czy

W rankingu Taste Atlas polska kuchnia znalazła się w na 14. pozycji, przed niemiecką, chorwacką czy argentyńską.

Foto: Kevin Curtis

„Taste Atlas”, serwis poświęcony eksplorowaniu tradycyjnych lokalnych potraw przygotował tegoroczną edycję rankingu najlepszych kuchni świata. W liczącym 95 pozycji zestawieniu kuchnia polska znalazła się w czołówce. Kogo wyprzedziliśmy i kto zwyciężył? 

Polska kuchnia — jedna z najlepszych na świecie

„Taste Atlas” to internetowy agregat tradycyjnych lokalnych potraw i napojów z całego świata. Stworzył go w 2015 roku chorwacki dziennikarz Matija Babić, chcąc zagospodarować niszę w segmencie przewodników po tradycyjnych potrawach i restauracjach.

W bazie portalu znajduje się ponad 15 tysięcy potraw i napojów, a liczba ta codziennie się powiększa. Użytkownicy serwisu przez cały rok mogą przyznawać potrawom oceny od 1 do 5. Po wyliczeniu średniej ocen powstaje ogólnoświatowy ranking najbardziej lubianych tradycyjnych potraw, a także krajowych kuchni.

Co ciekawe, autorzy serwisu nie uwzględniają tak zwanych głosów nacjonalistycznych, gdzie mieszkaniec danego kraju przyznaje wysokie oceny rodzimym potrawom i jednocześnie niskie — daniom z kraju sąsiedzkiego. Liczy się tylko autentyczna sympatia wobec danej potrawy — lub napoju.

Czytaj więcej

Trzeźwość staje się modna. Trend „NoLo” wkracza do barów i restauracji

Okazuje się, że w gronie 95 kuchni z całego świata polskie potrawy są całkiem dobrze znane i lubiane. Kuchnia polska zajęła w zestawieniu wysokie, 14. miejsce, tuż za kuchnią portugalską, brazylijską, chińską, peruwiańską, francuską i amerykańską.

Bezpośrednio kuchnia polska wyprzedza niemiecką, indonezyjską i — co ciekawe — chorwacką, której spora część należy do ogromnej śródziemnomorskiej rodziny. Dalsze pozycje za kuchnią polską zajęły między innymi: argentyńska, koreańska, wietnamska, tajska, gruzińska, czeska, słowacka, litewska, ukraińska i węgierska.

Równolegle z globalnym rankingiem analitycy „Taste Atlas” stworzyli też zestawienie najpopularniejszych polskich dań i napojów. Polski ranking powstał podobnie jak ten ogólnoświatowy. Na pierwszym miejscu znalazły się pierogi, które — swoją drogą — uplasowały się na wysokim, 16. miejscu w globalnym rankingu „Taste Atlas”.

Tuż za pierogami na podium polskiego zestawienia znalazły się rosół i gołąbki. Do pierwszej dziesiątki dostały się również takie dania jak gulasz, babka drożdżowa, sernik, golonka i kopytka.

Kuchnia polska wyraźnie zaznaczyła swoją obecność również w ubiegłorocznym rankingu „Taste Atlas”, ujmującym sto najlepszych restauracji serwujących tradycyjne lokalne potrawy. Na wysokim, 15. miejscu znalazła się funkcjonująca od 1912 roku „Karczma Koszwice” z Górnego Śląska, której specjalnością są tradycyjne dania kuchni śląskiej i polskiej.

Kuchnia śródziemnomorska — ulubieniec smakoszy z całego świata

Nie ma zaskoczenia, że po raz kolejny w czołówce rankingu „Taste Atlas” znalazły się kuchnie krajów z basenu Morza Śródziemnego. W tym roku podium zajęły: Włochy, Grecja i Hiszpania. Tuż za nimi, na miejscu czwartym, uplasowała się kuchnia japońska, uwielbiana przez wielu smakoszy na całym świecie.

W poprzednich latach listy „Taste Atlas” wyglądały bardzo podobnie. Kuchnia włoska praktycznie nigdy nie opuszczała podium i zajmowała przeważnie pierwsze miejsce.

W ogonie rankingu znalazło się kilka krajów Północy. Ostatnie miejsce zajęła kuchnia norweska, wyprzedzają ją natomiast kuchnie: łotewska, kanadyjska i islandzka. W gronie pięciu najmniej lubianych kuchni świata znalazła się też marokańska — na 94. miejscu.

Najlepsze kuchnie świata według użytkowników „Taste Atlas”:

 1. Włoska
 2. Grecka
 3. Hiszpańska
 4. Japońska
 5. Indyjska
 6. Meksykańska
 7. Turecka
 8. Amerykańska
 9. Francuska
 10. Peruwiańska
 11. Chińska
 12. Brazylijska
 13. Portugalska
 14. Polska
 15. Niemiecka
 16. Chorwacka
 17. Indonezyjska
 18. Argentyńska
 19. Koreańska
 20. Wietnamska
Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kuchnia
„Ryż wołowy”: koreańska hybryda będzie przełomem w gastronomii?