Trudno przecenić znaczenie Nomy, restauracji w Kopenhadze, dla światowej gastronomii. To miejsce, stworzone przez Rene Redzepiego, duńskiego szefa kuchni, które stało się rozsadnikiem trendów i wpłynęło bardzo znacząco na to, jak dzisiaj gotują kucharze niemal na całym świecie. 

Czytaj też: Przemysław Klima: „Druga gwiazdka Michelin? Jest w zasięgu”

Do Nomy aplikują młodzi szefowie kuchni z całego świata, chcą się uczyć i zdobywać doświadczenie szkoląc się u boku Rene Redzepiego i jego współpracowników. W Nomie stażował między innymi Przemysław Klima, szef kuchni i współwłaściciel krakowskiej restauracji Bottiglieiria 1881, nagrodzonej gwiazdką Michelin, czy Robert Trzópek, szef kuchni cenionej warszawskiej restauracji Bez Gwiazdek. 

Restauracja Noma chce podziękować „bohaterom pandemii”. Zaprosi ich na kolację

W czasach przed pandemią Noma była oblegana przez gości, rezerwację przyjmowano z wielotygodniowym wyprzedzeniem. Pandemia wszystko zmieniła. Lockdown w Danii zmusił właścicieli do zamknięcia lokalu, a później do szukania nowych formatów serwowania dań, w związku z obostrzeniami sanitarnymi – Rene Redzepi, szef kuchni Nomy, w zeszłym roku otworzył prostą burgerownię

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez noma (@nomacph)

Ponowny lockdown w Danii zmusił restauracje w tym kraju do zamknięcia. Od grudnia Noma znowu jest nieczynna. Brak na razie informacji, kiedy można spodziewać się powrotu lokalu do życia. Przedstawiciele Nomy spekulują, że może to być czerwiec, ale na razie nie padają żadne konkrety ze strony władz. Swoją propozycję przedstawili za to właściciele Nomy – ruszają z globalną akcją, w której chcą podziękować ludziom pomagającym innym w czasie pandemii.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez noma (@nomacph)

W ramach podziękowań pierwszy dzień po ponownym otwarciu restauracji zostanie w całości zarezerwowany dla bohaterów czasów pandemii, tego dnia oni będą gośćmi restauracji i zostaną ugoszczeni za darmo w podziękowaniu za poświęcenie. Chodzi przede wszystkim o Duńczyków, ale akcja ma charakter międzynarodowy – Noma rezerwuje 100 miejsc dla „pandemicznych bohaterów” z innych krajów.

Kandydatury „pandemicznych bohaterów” można zgłaszać na stronie internetowej Nomy. Czasu jest niewiele, bo zamknięcie listy wyznaczono na 1 kwietnia. Zwycięzcy tego nietypowego konkursu dowiedzą się o jego wynikach najpóźniej do 23 kwietnia, a osoby z zagranicy będą mogły wykorzystać zaproszenie na darmową kolację do Nomy do grudnia 2022 roku. Zaproszenie obejmuje jednak jedynie gościnę w restauracji, wyróżnieni będą musieli pokryć koszt podróży i pobytu w Danii.