Clare Smyth, która pełniła funkcję szefowej kuchni na weselu księcia Harry’ego i Meghan Markle w 2018 roku, została uhonorowana trzecią gwiazdką Michelin. W tegorocznej edycji przewodnika po Wielkiej Brytanii i Irlandii, oprócz Smyth i prowadzonej przez niej restauracji Core w londyńskiej dzielnicy Notting Hill, wyróżnienie otrzymała jeszcze jedna kobieta – Helene Darroze, prowadząca restaurację The Connaught w Londynie.

Czytaj też: Magdalena Górka, polska operatorka pracująca w Hollywood: Dajcie kobietom równe szanse, tylko tyle

Najwyższe wyróżnienia dla dwóch kobiet. szefowych kuchni, świadczą o tym, że inspektorzy i autorzy przewodnika Michelin wsłuchują się w głosy krytyczne, zarzucające im niewielką reprezentację kobiet wśród laureatów wyróżnień Michelin.

Kobiety nagrodzone trzema gwiazdkami w przewodniku Michelin

O problemach z równością płci może świadczyć fakt, że przed wręczeniem tegorocznych wyróżnień, jedynie dwanaście kobiet-szefowych kuchni otrzymało trzy gwiazdki Michelin. To pokazuje, jak mocno stanowisko szefa kuchni zdominowane jest przez mężczyzn. Choć odsetek kobiet na tym stanowisku w ostatnich latach rośnie, wciąż jest ich relatywnie niewiele. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Core (@corebyclaresmyth)

Smyth była już wcześniej szefową w trzygwiazdkowej restauracji, kiedy odpowiadała za kuchnię w restauracji Gordona Ramsaya. Szkot, znany z programu „Hell’s Kitchen”, uznawany jest za mentora Clare Smyth, ta jednak, po latach pracy dla szefa-celebryty, w 2017 roku zdecydowała się na samodzielność.

„Moim marzeniem było osiągnięcie tego poziomu, ale nigdy nie wyobrażałem sobie, że to się stanie. Restauracja Core została otwarta trzy lata temu, ale myślałam o tym, odkąd skończyłam 16 lat. Mam nadzieję, że w przyszłości młodzi kucharze – zarówno mężczyźni, jak i kobiety – będą mieli szanse otwierania własnych restauracji i odnoszenia sukcesów” – powiedziała po gali Clare Smyth.

Źródło: The Guardian