Gotowała dla księcia Harry’ego, teraz ma 3 gwiazdki Michelin

W najnowszej edycji przewodnika Michelin po Wielkiej Brytanii i Irlandii 3 gwiazdki otrzymały dwie restauracje prowadzone przez kobiety. Coś takiego zdarzyło się dopiero po raz drugi w 90-letniej historii trzygwiazdkowej skali Michelin.

Publikacja: 26.01.2021 12:39

Fot: Core

Fot: Core

Foto: Fot: Core

Clare Smyth, która pełniła funkcję szefowej kuchni na weselu księcia Harry’ego i Meghan Markle w 2018 roku, została uhonorowana trzecią gwiazdką Michelin. W tegorocznej edycji przewodnika po Wielkiej Brytanii i Irlandii, oprócz Smyth i prowadzonej przez niej restauracji Core w londyńskiej dzielnicy Notting Hill, wyróżnienie otrzymała jeszcze jedna kobieta – Helene Darroze, prowadząca restaurację The Connaught w Londynie.

Czytaj też: Magdalena Górka, polska operatorka pracująca w Hollywood: Dajcie kobietom równe szanse, tylko tyle

Najwyższe wyróżnienia dla dwóch kobiet. szefowych kuchni, świadczą o tym, że inspektorzy i autorzy przewodnika Michelin wsłuchują się w głosy krytyczne, zarzucające im niewielką reprezentację kobiet wśród laureatów wyróżnień Michelin.

Kobiety nagrodzone trzema gwiazdkami w przewodniku Michelin

O problemach z równością płci może świadczyć fakt, że przed wręczeniem tegorocznych wyróżnień, jedynie dwanaście kobiet-szefowych kuchni otrzymało trzy gwiazdki Michelin. To pokazuje, jak mocno stanowisko szefa kuchni zdominowane jest przez mężczyzn. Choć odsetek kobiet na tym stanowisku w ostatnich latach rośnie, wciąż jest ich relatywnie niewiele. 

Smyth była już wcześniej szefową w trzygwiazdkowej restauracji, kiedy odpowiadała za kuchnię w restauracji Gordona Ramsaya. Szkot, znany z programu „Hell’s Kitchen”, uznawany jest za mentora Clare Smyth, ta jednak, po latach pracy dla szefa-celebryty, w 2017 roku zdecydowała się na samodzielność.

„Moim marzeniem było osiągnięcie tego poziomu, ale nigdy nie wyobrażałem sobie, że to się stanie. Restauracja Core została otwarta trzy lata temu, ale myślałam o tym, odkąd skończyłam 16 lat. Mam nadzieję, że w przyszłości młodzi kucharze – zarówno mężczyźni, jak i kobiety – będą mieli szanse otwierania własnych restauracji i odnoszenia sukcesów” – powiedziała po gali Clare Smyth.

Źródło: The Guardian 

Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kuchnia
„Ryż wołowy”: koreańska hybryda będzie przełomem w gastronomii?