The Macallan 1926 Fine and Rare 60 Year Old to święty Graal dla kolekcjonerów whisky, jeden z tych alkoholi, za który skłonni są zapłacić nawet ponad milion dolarów. Właśnie do tego rocznika Macallana należy dotychczasowy rekord, jeśli chodzi o najdrożej sprzedaną whisky w historii – w 2019 w domu aukcyjnym Sotheby’s nowy nabywca wylicytował ją za 1,45 mln funtów (ok. 7,5 mln złotych). Na świecie pozostało już niewiele butelek legendarnej whisky, ale w przyszłym miesiącu jedna z nich znów trafi na aukcję – i prawdopodobnie dołączy do czołówki najdroższych, bo jej estymowana cena przekracza milion funtów.

Czytaj też: Whisky organiczna już w Polsce. Czym różni się od „zwykłej”?

Whisky zostanie wylicytowana między 12 do 22 lutego w Whisky Auctioneer, gdzie zostanie wystawiona jako część składającej się z 3900 butelek The Perfect Collection, stworzonej przez przedsiębiorcę Roberta Goodinga. Zmarły w 2014 roku Gooding, milioner i członek rodziny, która przez długi czas zarządzała fabryką Pepsi w amerykańskim mieście Denver, przez całe życie regularnie wyjeżdżał do Szkocji, by uzupełniać kolekcję o nowe butelki, pochodzące z niemal każdej szkockiej destylarni. Pierwszą część kolekcji sprzedano przed rokiem.

Macallan z 1926 roku zgodnie z pełną nazwą leżakował w dębowej beczce przez 60 lat, zanim został zabutelkowany w 1986 roku. Według producenta powstało zaledwie 40 butelek tego konkretnego trunku, ale nie wszystkie opatrzone były etykietą i opakowaniem Fine and Rare. Dwie (sprzedane w ciągu ostatnich dwóch dekad) pozbawione były etykiet, za opakowania 12 innych odpowiadał artysta Peter Blake (współtwórca okładki do „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” The Beatles), a 12 kolejnych – w tym rekordową z 2019 roku – zdobiły prace włoskiego malarza, Valerio Adamiego. To znaczy, że w najlepszym wypadku na świecie istnieje zaledwie 14 butelek Macallana 1926 Fine and Rare.

Sława tego rocznika nie jest zasługą rosnącego rynku drogich alkoholi i rekordowych aukcji w ostatnich latach. Już w 1987 roku, czyli tuż po zabutelkowaniu, whisky trafiła do księgi rekordów Guinessa jako najdroższy alkohol świata. Cena, jaka wystarczyła do zdobycia tego tytułu pokazuje jednak, jak bardzo wzrosło zainteresowanie rzadkimi alkoholami w ciągu zaledwie 30 lat. Na aukcji w Nowym Jorku za Macallana zapłacono zaledwie 5 tysięcy funtów – czyli wg dzisiejszego kursu ok. 25 tys. zł. Ktokolwiek zdecydował się na wydanie ówczesnej fortuny, dziś mógłby sprzedać whisky za sumę wyższą o dwieście tysięcy razy.