Szukaj

2 Polaków w finale prestiżowego konkursu dla szefów kuchni

Przemysław Klima i Jan Sobecki znaleźli się w gronie stu najlepszych szefów kuchni w konkursie Best Chef Awards Powered by Perlage. W ubiegłym roku w tym konkursie zwyciężył Rene Redzepi z kopenhaskiej restauracji Noma.

Od lutego 2021 roku organizatorzy tegorocznej edycji konkursu Best Chef Awards Powered by Perlage dla najlepszych szefów kuchni na świecie, codziennie prezentowali jednego kandydata do nagrody. Prezentacje dobiegły końca i poznaliśmy pełna listę nominowanych, spośród nich we wrześniu 2021 roku zostanie wyłoniony zwycięzca tegorocznej edycji Best Chef Awards. Wśród nich znaleźli się tej dwaj szefowie kuchni z Polski – Przemysław Klima, szef kuchni i współwłaściciel krakowskiej restauracji La Bottiglieria 1881 wyróżnionej gwiazdką Michelin oraz Jan Sobecki, pracujący dla holenderskiej restauracji Tribeca.

Setka kandydatów wyłaniana jest dzięki głosom ubiegłorocznych nominowanych, a o ostatecznej kolejności i zwycięzcach decyduje głosowanie całej dwusetki, łącznie z głosującą na swoich kolegów tegoroczną czołówką oraz grupą branżowych ekspertów. W lipcu wystartuje też głosowanie publiczności, które potrwa miesiąc i wyłoni zwycięzcę w kategorii Fol-Lovers Award. Finał tegorocznej, piątek edycji odbędzie się w dniach 13-15 września w Amsterdamie.

Przemysław Klima doświadczenie zdobywał w najlepszych restauracjach świata, w tym w słynnej kopenhaskiej restauracji Noma, która w ostatnich 20 latach stała się prawdziwą kuźnią dla największych talentów europejskiej (i nie tylko) kuchni. Przed otwarciem własnej restauracji Bottiglieria 1881 Klima pracował też w gwiazdkowych restauracjach w Warszawie – w Senses i Atelier Amaro.

Czytaj też: Wywiad z Przemysławem Klimą: „Druga gwiazdka Michelin? Jest moim w zasięgu”

Jan Sobecki od prawie pięciu lat związany jest z restauracją Tribeca, nagrodzoną dwiema gwiazdkami Michelin i działającą w Haaze, mieście na peryferiach Eindhoven. Podstawą kuchni Sobeckiego jest francuska sztuka kulinarna, zestawiona z wpływami z całego świata. Mimo tego eklektyzmu, Tribeca charakteryzuje się wg słów samego szefa kuchni „prostotą, jakością i pasją”.

Dotychczasowe finały Best Chef Awards odbyły się w Warszawie, Mediolanie i Barcelonie, a zeszłoroczna edycja miała finał wirtualny. Pierwszym zwycięzcą w 2017 roku został Hiszpan Joan Roca, który powtórzył sukces w kolejnym roku, by w 2019 zająć drugie miejsce i ustąpić tylko Björnowi Frantzénowi ze Szwecji. Ubiegłoroczna edycja przypomniała o wpływie Nomy na kształt dzisiejszej strony gastronomicznej, a zwycięzcą został szef kopenhaskiej restauracji, Rene Redzepi.

Zamknij
Zamknij