Dąb z Puszczy Białowieskiej prowadzi w konkursie na europejskie drzewo roku

400–letni dąb „Dunin”, rosnący na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, ma ogromne szanse na to, aby zwyciężyć w tegorocznej edycji konkursu na Europejskie Drzewo roku.

Publikacja: 17.02.2022 14:28

Dąb Dunin w ubiegłym roku zdobył już tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

Dąb Dunin w ubiegłym roku zdobył już tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

Foto: Leszek Jańczuk, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

W aktualnym rankingu konkursu „Tree of The Year” dąb z Puszczy Białowieskiej znajduje się na zdecydowanej pozycji lidera, znacznie wyprzedzając swojego najbliższego rywala, dąb z Hiszpanii. Białowieski dąb zdobyło tytuł Europejskiego Drzewa Roku również w ubiegłorocznej edycji. Wiele wskazuje na to, że w tym roku powtórzy ten sukces.

Europejskie Drzewo Roku – ocalić pomniki przyrody

„Tree of the Year” to organizowany od 2011 roku doroczny konkurs, którego inicjatorem jest organizacja Environmental Partnership Association z siedzibą w Brukseli, zrzeszająca skupia sześć fundacji z Polski, Bułgarii, Czech, Węgier, Rumunii i Słowacji. Na drodze internetowego głosowania wyłania się drzewo, które otrzymuje tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

Zwycięstwo w plebiscycie zapewnia drzewu większy rozgłos i pomaga zebrać fundusze na jego pielęgnację. Każdy może też wesprzeć inicjatywę poprzez dobrowolny datek.

Do konkursu dostają się zwycięzcy etapów krajowych. Oprócz Dunina w 2022 roku do konkursu stanęło 15 innych drzew z całej Europy. Niektóre są tak stare, że Dunin wydaje się przy nich młodzieńcem. Na przykład wiek Śpiewającej Lipy w czeskiej wsi Telecí ma około 700 lat, zaś wiek Kasztana Stu Koni w sycylijskiej miejscowości Sant'Alfio szacuje się na ponad 4 tysiące lat.

Czytaj więcej

Dom ze Śląska wśród najpiękniejszych na świecie. Stworzony, by pasował do ogrodu

Jednak ani wiek, ani wielkość drzewa nie decydują o tym, czy dostanie się ono do finału konkursu. Kryteriami są przede wszystkim historia danego drzewa, a także jego związek lokalną społecznością. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi szerokiego grona odbiorców na potrzebę ochrony starych, wyjątkowych drzew.

W momencie pisania tego artykułu Dunin zebrał ponad 92,6 tysiąca głosów, wyprzedzając swojego rywala – dąb z Lasu Bankietowego z miejscowości Conxo w hiszpańskiej Galicji – o ponad 15 tysięcy głosów.

Dąb Dunin – „Strażnik Puszczy Białowieskiej”

Dąb szypułkowy o imieniu Dunin znajduje się nieopodal wsi Przybudki w Gminie Narew w województwie podlaskim. Od ponad 400 lat co roku zachwyca bujnymi, zielonymi liśćmi, a w okresie zimowym – malowniczymi konarami.

Dunin zdobył tytuł Polskiego Drzewa Roku w 2021 roku. Ta sława jednak nie do końca wyszła prastaremu dębowi na zdrowie.

Odkąd stał się sławny w całej Polsce, Dunina zaczęło go odwiedzać wielu turystów, którzy, spacerując i parkując samochody wokół drzewa, zaczęli ubijać glebę. To bardzo niekorzystne dla systemu korzeniowego, a w konsekwencji – dla kondycji drzewa.

Obecnie Dunin znajduje się pod opieką lokalnych władz oraz kilku organizacji pozarządowych. Prowadzone są prace arborystyczne, których celem jest ochrona najbliższego otoczenia drzewa. Jak dotąd dębu nie ogrodzono – w odróżnieniu od chociażby Kasztana Stu Koni czy ubiegłorocznego laureata konkursu „Tree of the Year” – Drzewa Czarownic w hiszpańskim regionie Alto Aragón.

W poprzednich latach wysokie pozycje w konkursie na Europejskie Drzewo Roku udało się osiągnąć trzem polskim drzewom. W 2013 roku drugie miejsce zajął platan z Kóz w województwie śląskim, zaś w 2014 roku na trzeciej pozycji uplasował się Dąb Wybickiego z Będomina w województwie pomorskim. Z kolei w 2017 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył dąb Józef z wsi Wiśniowa w województwie podkarpackim.

W Plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku można głosować do końca lutego 2022 roku. Każdy z głosujących może zagłosować na dwa wybrane drzewa. W ostatnim tygodniu bieżące wyniki głosowania zostaną utajnione – nie będzie można zobaczyć, ile osób zagłosowało na dane drzewo. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 22 marca 2022 roku.

W aktualnym rankingu konkursu „Tree of The Year” dąb z Puszczy Białowieskiej znajduje się na zdecydowanej pozycji lidera, znacznie wyprzedzając swojego najbliższego rywala, dąb z Hiszpanii. Białowieski dąb zdobyło tytuł Europejskiego Drzewa Roku również w ubiegłorocznej edycji. Wiele wskazuje na to, że w tym roku powtórzy ten sukces.

Europejskie Drzewo Roku – ocalić pomniki przyrody

Pozostało 90% artykułu
Ekologia
Znane marki odzieżowe ukrywają nadprodukcję? Nowy raport pokazuje skalę problemu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ekologia
Wygrali wojnę o futra. Teraz aktywiści z PETA na celownik biorą ubrania z wełny
Ekologia
Europa bez „szybkiej mody”. Miasto z Polski tworzy sojusz przeciw tanim ubraniom
Ekologia
Nowy raport: czołowe marki odzieżowe w 2022 roku zwiększyły emisję CO2
Ekologia
Jak zmniejszyć ilość odpadów plastikowych? Nowatorska technologia polskiej firmy