„Niewidzialna kuchnia”: nowy trend wnętrzarski robi furorę wśród projektantów

„Niewidzialna kuchnia” to coraz modniejszy trend projektowania wnętrz. Taka stylistyka staje się popularna wśród miłośników minimalizmu i porządku w kuchni. Na czym polega trend „niewidzialnej kuchni”?

Publikacja: 22.02.2024 15:06

Od kilku miesięcy głośno jest o trendzie, który w branży wnętrzarskiej funkcjonuje jako „niewidzialn

Od kilku miesięcy głośno jest o trendzie, który w branży wnętrzarskiej funkcjonuje jako „niewidzialna kuchnia”.

Foto: Jean-Philippe Delberghe Unsplash

W mediach poświęconych projektowaniu wnętrz i stylowi życia od kilku miesięcy furorę robi pewien minimalistyczny trend. To „niewidzialna kuchnia”, czyli dość wymagający styl aranżacji kuchni, w którym królują proste, czyste formy, a większość sprzętów i przyborów kuchennych pozostaje niewidoczna.

„Niewidzialna kuchnia”: nowy trend w projektowaniu wnętrz

Trendy w aranżacji pokojów dziennych od lat oscylują wokół szeroko pojętego maksymalizmu i nostalgicznego, artystycznego nieładu. Całkowicie odwrotną tendencję obserwujemy w dziedzinie modnych aranżacji kuchni.

Od kilku miesięcy głośno jest o trendzie, który w branży wnętrzarskiej funkcjonuje jako „niewidzialna” kuchnia lub kuchnia „zakamuflowana”. Czym się charakteryzuje ten styl? Niedawno zaprezentowała to amerykańska aktorka Courteney Cox.

Czytaj więcej

„Mój dom jest piękny”. Czołowy polski architekt prezentuje swój loft na Śląsku

Gwiazda serialu „Przyjaciele” od pewnego czasu publikuje na swoim oficjalnym koncie na Instagramie krótkie filmiki o tematyce kulinarnej. Ich tłem jest urządzona w eleganckim, minimalistycznym stylu kuchnia aktorki.

Słowo „tło” jest bardzo trafne w przypadku tego wnętrza. Wydaje się bowiem, że w kuchni Cox można zrobić wiele rzeczy z wyjątkiem samego gotowania. Na minimalistycznych blatach brakuje jakichkolwiek kuchennych utensyliów i można się jedynie domyślać, że są one pochowane w nie mniej minimalistycznych szafkach.

Zamiast garnków, pojemników z jedzeniem czy urządzeń AGD, kuchnię Cox zdobi co najwyżej stylowa ceramika, ramki ze zdjęciami, książki i inne bibeloty, które bardziej kojarzą się z wystrojem salonu. We wnętrzu nie wisi nawet ścierka.

Jesienią ubiegłego roku wiele mówiło się też o „niewidzialnej” kuchni innej amerykańskiej gwiazdy, aktorki Kate Beckinsale, która opublikowała w tamtym czasie kilka filmików z jej aneksem kuchennym w tle. Na pierwszy rzut oka aneks przypomina biblioteczkę i dopiero po chwili można było zauważyć czarną lodówkę. Ów sprytny kamuflaż stanowi trzon trendu „niewidzialnej” kuchni.

Trendy wnętrzarskie na 2024 rok

Trend „niewidzialnej” kuchni z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom ładu w tej części domu. Nie ma w nim mowy o leżących lub stojących „luzem” przyborach kuchennych i jedzeniu, ani nawet o szklanych frontach szafek, eksponujących zastawę stołową. Szafki nie mają też uchwytów, które zmąciłyby nieskazitelny minimalizm kuchni.

W swojej najbardziej radykalnej (i luksusowej) odsłonie „niewidzialna” kuchnia może skryć dosłownie wszystko, włącznie ze ścierkami i zlewem. W takich wypadkach aneks kuchenny ukrywa się we wnęce, którą można zamknąć za drzwiami. Przy pomocy specjalnych kamiennych osłon przykrywa się też płytę indukcyjną, tworząc uniwersalną powierzchnię.

Zdaniem ekspertów obserwujących trendy wnętrzarskie ludzie coraz chętniej sięgają po trend „niewidzialnej” kuchni nie tyle z powodu snobizmu i chęci naśladowania życia gwiazd, ale ze względów praktycznych i estetycznych. W wielu mieszkania salon łączy się z kuchnią i ich właściciele chcą, aby kuchnia, zwykle nieco chaotyczna, nie kontrastowała zbyt mocno z pokojem i lepiej wpisała się w szerszy kontekst mieszkania.

Design
Słynna marka w tarapatach. To ona wypromowała modę na japoński minimalizm
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Nowoczesny fotel relaksacyjny z funkcją masażu – czy to dobry wybór do salonu?
Design
Jedyne takie biuro w Polsce. W środku lalki Barbie i stoły do Scrabble'a
Design
„Szybka moda” wkracza do świata mebli. Trzy lata i kanapa na śmietnik
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Design
„Bogactwo na półce” to nowy trend wnętrzarski. Na czym polega?