Odzyskiwanie metali szlachetnych z urządzeń elektronicznych nie jest niczym nowym. Stanowią one bowiem ważny składnik elektroniki, którą posługujemy się na co dzień. Jednak skala zjawiska może być zaskoczeniem. Szacuje się, że około 1/3 złota dostarczanego na rynek jubilerski to kruszec z odzysku. W czasach, w których odpowiedzialne podejście do produkcji staje się powszechnym oczekiwaniem klientów i klientek, firmy jubilerskie coraz częściej sięgają po złoto odzyskiwane ze starych urządzeń elektronicznych.
E-mining: złoto z recyklingu
Przetapianie starej biżuterii i innych przedmiotów na nowe ozdoby jest tak stare jak historia samych błyskotek. Od kilku lat coraz popularniejszym źródłem kruszców dla jubilerów są elektrośmieci – każdego dnia na całym świecie przybywa masa tego rodzaju odpadów, które z różnych względów nie trafiają do recyklingu.
Lista surowców, z których wytwarza się urządzenia elektroniczne, jest bardzo długa. Oprócz szkła, plastiku i żelaza, sprzęty kryją w sobie też rzadkie pierwiastki i minerały, a także szereg metali szlachetnych i półszlachetnych: złoto, srebro, miedź i platynę.
Źródłami złota i innych metali szlachetnych są nie tylko smartfony. Jubilerzy ekstrahują cenne surowce do swoich wyrobów z takich urządzeń jak laptopy, tablety, konsole do gier, a nawet karty graficzne. Oprócz złota, wszystkie te urządzenia mają w swoim składzie też srebro czy platynę.
Czytaj więcej
Porusza się, dzwoni, a przy tym pięknie wygląda. Biżuteria kinetyczna staje się coraz bardziej popularność. To nowe zjawisko – piękne łańcuszki, bransoletki czy pierścionki przestały nam wystarczać.