„Czarny piątek” najbogatszej kobiety świata. 7 miliardów dolarów wyparowało

Françoise Bettencourt Meyers, najbogatsza kobieta świata, ostatnich dni nie może zaliczyć do udanych. Majątek dziedziczki fortuny twórcy koncernu L’Oreal skurczył się o blisko siedem miliardów dolarów w ciągu jednego dnia.

Publikacja: 12.02.2024 16:11

Francoise Bettencourt Meyers jest wnuczką chemika Eugène’a Schuellera, który w 1909 roku stworzył ma

Francoise Bettencourt Meyers jest wnuczką chemika Eugène’a Schuellera, który w 1909 roku stworzył markę kosmetyczną L’Oreal/

Foto: IAN LANGSDON/POOL/PAP/EPA

Magazyn „Forbes” trzeci rok z rzędu ogłosił Françoise Bettencourt Meyers najbogatszą kobietą świata. Jednak wiceprezeska L’Oreala i zarazem wnuczka twórcy słynnej francuskiej marki kosmetycznej straciła niedawno niebagatelną kwotę prawie siedmiu miliardów dolarów.

Françoise Bettencourt Meyers: najbogatsza kobieta na świecie

Francoise Bettencourt Meyers jest wnuczką chemika Eugène’a Schuellera, który w 1909 roku stworzył markę kosmetyczną L’Oreal, mającą w przyszłości stać się gigantem branży beauty. Bettencourt Meyers zajmuje stanowisko wiceprezeski koncernu L’Oreal, w którego portfolio – oprócz L’Oreala – znajdują się między innymi takie marki jak Kiehl’s, Maybelline, Garnier i La Roche-Posay.

Czytaj więcej

„Znajdę jakąś pracę”. Austriacka milionerka o tym, dlaczego rozdaje majątek

Na liście najbogatszych ludzi na świecie według „Forbesa” Bettencourt Meyers zajmuje obecnie 15. pozycję. W pierwszej dwudziestce rankingu miliarderów jest jedyną kobietą – kolejna jest dopiero Amerykanka Alice Walton, jedyna córka twórcy sieci supermarketów Walmart, Sama Waltona.

L’Oreal jest szóstą największą firmą w Europie. Większą wartość mają jedynie koncerny Novo Nordisk, Nestlé, ASML, LVMH i marka Hermés.

Jeszcze pod koniec roku Françoise Bettencourt Meyers świętowała pobicie rekordu – ogłoszono ją pierwszą kobietą w historii, której majątek osiągnął wartość stu miliardów dolarów. Bez przesady można jednak powiedzieć, że dziedziczka fortuny L’Oreala doświadczyła ostatnio prawdziwego „czarnego piątku”.

Ową pechową datą okazał piątek, 9 lutego 2024 roku. Tego dnia wartość akcji L’Oreala na paryskiej giełdzie spadła o prawie osiem procent, osiągając najniższy poziom od trzech miesięcy – informuje „Forbes”, powołując się na dane amerykańskiej firmy FactSet, zajmującej się analizą branży finansowej.

Odbiło się to na stanie posiadania Bettencourt Meyers i jej rodziny, w której rękach znajduje się jedna trzecia udziałów w koncernie L’Oreal. W ciągu jednego dnia rodzinna fortuna stopniała o 6,9 miliarda dolarów, osiągając ostatecznie wartość 91,7 miliarda dolarów.

Tego dnia 70-letnia dziedziczka okazała się największą przegraną ze wszystkich miliarderów – straciła wtedy największą wśród nich kwotę. Tak źle w koncernie L’Oreal nie było od 27 października 2008 roku, kiedy cały świat zmagał się z kryzysem gospodarczym.

Ile wart jest majątek najbogatszej kobiety świata?

Françoise Bettencourt Meyers urodziła się 10 lipca 1953 roku w podparyskim Neuilly-sur-Seine. Jest jedyną córką polityka André Bettencourta i Liliane Bettencourt, córki Eugène’a Schuellera (również jedynej).

Zanim Bettencourt Meyers została najbogatszą kobietą na naszym globie, tytuł ten należał do jej matki. Liliane Bettencourt przekazała go córce w chwili swojej śmierci w 2017 roku – wraz z rodzinną fortuną.

Oprócz działania w zarządzie L’Oreala, Françoise Bettencourt Meyers zajmuje się także działalnością filantropijną w ramach rodzinnej fundacji. Jest również autorką książek o mitologii greckiej, judaizmie i chrześcijańskiej.

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wartość akcji L’Oreala spadła o dziewięć procent, co obniżyło giełdową wartość koncernu o 25 miliardów dolarów. Zdaniem analityków głównym powodem takiego tąpnięcia było spowolnienie na rynku azjatyckim, bardzo ważnym z punktu widzenia koncernu.

Niemniej, od owego „czarnego piątku” Bettencourt Meyers zdołała odrobić już ponad dwa i pół miliarda dolarów. W chwili pisania tego tekstu, według szacunków „Forbesa”, majątek Francuzki i jej rodziny wynosi już nie ponad 91, ale 94,6 miliarda dolarów.

Magazyn „Forbes” trzeci rok z rzędu ogłosił Françoise Bettencourt Meyers najbogatszą kobietą świata. Jednak wiceprezeska L’Oreala i zarazem wnuczka twórcy słynnej francuskiej marki kosmetycznej straciła niedawno niebagatelną kwotę prawie siedmiu miliardów dolarów.

Françoise Bettencourt Meyers: najbogatsza kobieta na świecie

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Nieoczekiwany efekt sankcji. Rynek rosyjski chcą podbić irańskie marki modowe
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Biznes
Miliarderzy z Francji walczą na luksusowe nieruchomości. Rekordowa transakcja
Biznes
Triumf rosyjskiego „króla dżinsów”. 76-latek debiutuje na liście miliarderów
Biznes
Powolna śmierć marek modowych dla „klasy średniej”. Znikają z miast Europy
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Biznes
Lidl wygrał z gigantem rynku luksusowego. 10 lat walki o prawa do jednego koloru
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży