„Znajdę jakąś pracę”. Austriacka milionerka o tym, dlaczego rozdaje majątek

Austriacka milionerka Marlene Engelhorn, dziedziczka fortuny twórcy koncernu BASF, chce rozdać lwią część swojego majątku – i przy okazji wpłynąć na polityków w Austrii, by opodatkowali najbogatszych. O powodach swojej decyzji Marlene Engelhorn opowiedziała w rozmowie z „Guardianem”.

Publikacja: 23.01.2024 12:41

Marlene Engelhorn, dziedziczka fortuny twórcy koncernu BASF, podczas Światowego Forum Ekonomicznego

Marlene Engelhorn, dziedziczka fortuny twórcy koncernu BASF, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos z transparentem „Opodatkować bogatych”.

Foto: Fabrice COFFRINI / AFP

Austriaczka Marlene Engelhorn odziedziczyła po babci kilkadziesiąt milionów euro, z których większość zamierza rozdać w ramach swojej nietypowej inicjatywy społecznej. Skąd taka decyzja? O swojej motywacji Marlene Engelhorn opowiedziała w rozmowie z „Guardianem”.

„Opodatkować bogatych”: Austriacka milionerka rozda majątek

Marlene Engelhorn jest potomkinią niemieckiego przedsiębiorcy Friedricha Engelhorna. W 1865 roku w Mannheim założył on firmę chemiczną Badische Anilin- & Soda-Fabrik AG, która z czasem przekształciła się z koncern BASF.

Austriacka milionerka Marlene Engelhorn pojechała w tym roku do Davos na Światowe Forum Ekonomiczne. Zabrała ze sobą plakat z napisem „Opodatkujcie bogatych”.

„Mówiąc wprost: stworzyłam swój własny podatek, który postanowiłam zapłacić” – mówi 31-letnia austriacka dziedziczka w rozmowie z „Guardianem”. „Państwo nie potrafi tego zrobić” – dodaje. W 2008 roku w Austrii zlikwidowano podatek spadkowy, co zdaniem Marlene Engelhorn jest nieuczciwe, bo w uprzywilejowanej pozycji stawia osoby zamożne.  

Czytaj więcej

„Wojny kaszmirowe”. Europejskie marki luksusowe kontra pasterze z Mongolii

Babcia Marlene, miliarderka Traudl Engelhorn-Vechiatto, zmarła we wrześniu 2022 roku, pozostawiając jej kilkadziesiąt milionów euro. Wydarzenie to stało się dla Marlene impulsem do tego, by rozpocząć swoją akcję – i przy okazji zainicjować debatę na temat opodatkowania osób zamożnych.

Marlene Engelhorn chce rozdać 90 procent tego, co odziedziczyła, w ramach zakrojonej na kilka miesięcy inicjatywy „Guter Rat für Rückverteilung” (niem. Dobra Rada ds. Redystrybucji). Listy z zaproszeniem do dobrowolnego (i odpłatnego) udziału w akcji trafiły niedawno do dziesięciu tysięcy losowo wybranych mieszkańców Austrii.

W drodze kilkutygodniowych dyskusji grupa 50 osób ma wspólnie podjąć decyzję co do tego, na jakie cele przeznaczyć majątek Marlene Engelhorn. Chęć udziału w przedsięwzięciu wyraziło jak dotąd kilkaset osób.

Austriacka milionerka: „Znajdę pracę i będę zarabiać jak 99 procent społeczeństwa”

Marlene Engelhorn uważa, że ze względu na fakt, iż urodziła się w bardzo zamożnej rodzinie, wygrała „los na loterii”. Czuje się zatem w obowiązku, by podzielić się swoim bogactwem z tymi, którym szczęście nie dopisało w takim stopniu jak jej.

W rozmowie z „Guardianem” przebywająca w Davos Engelhorn opisała swoje motywacje nieco szerzej. Austriacka milionerka wzywa państwa na całym świecie do podniesienia opodatkowania najbogatszych obywateli o jeden procent.

„Jest coś nie tak w dziedziczeniu milionów i nie płaceniu od tego podatku, podczas gdy osoba pracująca 40 godzin tygodniowo, a czasem więcej, mająca dwie prace i być może również dzieci, płaci podatek od swojej pracy” — mówi Engelhorn, która domaga się jednocześnie, aby w Austrii przywrócić podatek spadkowy.

Ostatecznym celem Marlene Engelhorn jest rozdanie niemal całego swojego majątku. Potem zamierza żyć tak jak większość społeczeństwa. „Znajdę pracę i będę zarabiać tak jak robi to 99 procent populacji” — zapowiada austriacka milionerka.

Austriaczka Marlene Engelhorn odziedziczyła po babci kilkadziesiąt milionów euro, z których większość zamierza rozdać w ramach swojej nietypowej inicjatywy społecznej. Skąd taka decyzja? O swojej motywacji Marlene Engelhorn opowiedziała w rozmowie z „Guardianem”.

„Opodatkować bogatych”: Austriacka milionerka rozda majątek

Pozostało 91% artykułu
Ludzie
Walka o władzę w rodzinie magnata medialnego. Historia jak z serialu „Sukcesja”
Ludzie
Zaprojektowały stroje polskich olimpijczyków: „Wróciłyśmy do mody przedwojennej”
Ludzie
Nowe pokolenie Kennedych wkracza na scenę. Wnuk JFK zajmie się polityką
Ludzie
Król „mody dla milionerów” rozbił bank. Końca cichego luksusu nie widać
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Ludzie
Artur Chołdzyński: Nie odrzucam projektów, które wymagają zaangażowania