„Znajdę jakąś pracę”. Austriacka milionerka o tym, dlaczego rozdaje majątek

Austriacka milionerka Marlene Engelhorn, dziedziczka fortuny twórcy koncernu BASF, chce rozdać lwią część swojego majątku – i przy okazji wpłynąć na polityków w Austrii, by opodatkowali najbogatszych. O powodach swojej decyzji Marlene Engelhorn opowiedziała w rozmowie z „Guardianem”.

Publikacja: 23.01.2024 12:41

Marlene Engelhorn, dziedziczka fortuny twórcy koncernu BASF, podczas Światowego Forum Ekonomicznego

Marlene Engelhorn, dziedziczka fortuny twórcy koncernu BASF, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos z transparentem „Opodatkować bogatych”.

Foto: Fabrice COFFRINI / AFP

Austriaczka Marlene Engelhorn odziedziczyła po babci kilkadziesiąt milionów euro, z których większość zamierza rozdać w ramach swojej nietypowej inicjatywy społecznej. Skąd taka decyzja? O swojej motywacji Marlene Engelhorn opowiedziała w rozmowie z „Guardianem”.

„Opodatkować bogatych”: Austriacka milionerka rozda majątek

Marlene Engelhorn jest potomkinią niemieckiego przedsiębiorcy Friedricha Engelhorna. W 1865 roku w Mannheim założył on firmę chemiczną Badische Anilin- & Soda-Fabrik AG, która z czasem przekształciła się z koncern BASF.

Austriacka milionerka Marlene Engelhorn pojechała w tym roku do Davos na Światowe Forum Ekonomiczne. Zabrała ze sobą plakat z napisem „Opodatkujcie bogatych”.

„Mówiąc wprost: stworzyłam swój własny podatek, który postanowiłam zapłacić” – mówi 31-letnia austriacka dziedziczka w rozmowie z „Guardianem”. „Państwo nie potrafi tego zrobić” – dodaje. W 2008 roku w Austrii zlikwidowano podatek spadkowy, co zdaniem Marlene Engelhorn jest nieuczciwe, bo w uprzywilejowanej pozycji stawia osoby zamożne.  

Czytaj więcej

„Wojny kaszmirowe”. Europejskie marki luksusowe kontra pasterze z Mongolii

Babcia Marlene, miliarderka Traudl Engelhorn-Vechiatto, zmarła we wrześniu 2022 roku, pozostawiając jej kilkadziesiąt milionów euro. Wydarzenie to stało się dla Marlene impulsem do tego, by rozpocząć swoją akcję – i przy okazji zainicjować debatę na temat opodatkowania osób zamożnych.

Marlene Engelhorn chce rozdać 90 procent tego, co odziedziczyła, w ramach zakrojonej na kilka miesięcy inicjatywy „Guter Rat für Rückverteilung” (niem. Dobra Rada ds. Redystrybucji). Listy z zaproszeniem do dobrowolnego (i odpłatnego) udziału w akcji trafiły niedawno do dziesięciu tysięcy losowo wybranych mieszkańców Austrii.

W drodze kilkutygodniowych dyskusji grupa 50 osób ma wspólnie podjąć decyzję co do tego, na jakie cele przeznaczyć majątek Marlene Engelhorn. Chęć udziału w przedsięwzięciu wyraziło jak dotąd kilkaset osób.

Austriacka milionerka: „Znajdę pracę i będę zarabiać jak 99 procent społeczeństwa”

Marlene Engelhorn uważa, że ze względu na fakt, iż urodziła się w bardzo zamożnej rodzinie, wygrała „los na loterii”. Czuje się zatem w obowiązku, by podzielić się swoim bogactwem z tymi, którym szczęście nie dopisało w takim stopniu jak jej.

W rozmowie z „Guardianem” przebywająca w Davos Engelhorn opisała swoje motywacje nieco szerzej. Austriacka milionerka wzywa państwa na całym świecie do podniesienia opodatkowania najbogatszych obywateli o jeden procent.

„Jest coś nie tak w dziedziczeniu milionów i nie płaceniu od tego podatku, podczas gdy osoba pracująca 40 godzin tygodniowo, a czasem więcej, mająca dwie prace i być może również dzieci, płaci podatek od swojej pracy” — mówi Engelhorn, która domaga się jednocześnie, aby w Austrii przywrócić podatek spadkowy.

Ostatecznym celem Marlene Engelhorn jest rozdanie niemal całego swojego majątku. Potem zamierza żyć tak jak większość społeczeństwa. „Znajdę pracę i będę zarabiać tak jak robi to 99 procent populacji” — zapowiada austriacka milionerka.

Austriaczka Marlene Engelhorn odziedziczyła po babci kilkadziesiąt milionów euro, z których większość zamierza rozdać w ramach swojej nietypowej inicjatywy społecznej. Skąd taka decyzja? O swojej motywacji Marlene Engelhorn opowiedziała w rozmowie z „Guardianem”.

„Opodatkować bogatych”: Austriacka milionerka rozda majątek

Pozostało 91% artykułu
Ludzie
Najbogatsza kobieta na świecie zdetronizowana. Triumf słynnej rodziny z USA
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Ludzie
Wśród generacji Z rośnie nowy typ milionerów. Błyskawiczna kariera w ciągu roku
Ludzie
Pokolenie „małych sukcesów”: dlaczego generacja Z nie chce iść w ślady rodziców?
Ludzie
Jannik Sinner: tenisista numer 1 na świecie stał się królem „cichego luksusu”
Ludzie
Metamorfoza stylu Marka Zuckerberga: druga młodość czy sprytny marketing?