Jak będzie wyglądał pawilon polski na EXPO w 2025 roku? Wybrano 5 projektów

Znamy wynik konkursu na projekt pawilonu polskiego, który stanie na Expo 2025 w Osace. To pięć odważnych wizji tego, jak zaprezentować Polskę podczas kolejnej wystawy światowej. Który z projektów zwycięży ostatecznie?

Publikacja: 01.03.2023 15:45

Projekt pawilonu polskiego autorstwa warszawskiej pracowni MFRMGR Architekci.

Projekt pawilonu polskiego autorstwa warszawskiej pracowni MFRMGR Architekci.

Foto: MFRMGR Architekci

Znamy finalistów konkursu na projekt polskiego pawilonu na EXPO 2025 w Osace, którego organizatorami są Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Do finału dostało się pięć polskich pracowni architektonicznych: ATI, architekci Alicja Kubicka i Borja Martinez, MFRMGR, Nizio Design oraz Medusa Group.

EXPO 2025: Pięć projektów pawilonu polskiego

Pawilon polski na EXPO 2020 w Dubaju projektu pracowni WXCA i szwajcarskiego biura Bellprat Partner cieszył się dużą popularnością – przewinęło się przez niego prawie półtora miliona zwiedzających. Zyskał też sporą uznanie ze strony międzynarodowego grona architektów, zgarniając wiele branżowych nagród. Postawił więc wysoką poprzeczkę swojemu następcy, który będzie częścią Wystawy Światowej w Osace.

Czytaj więcej

Sukces polskich architektów. Dwa projekty docenione w prestiżowym konkursie

Patrząc na pięć finałowych projektów przyszłego pawilonu polskiego, wydaje się, że Polacy będą w stanie utrzymać się na światowym poziomie. Niektóre projekty zaskakują swoją śmiałością i rozmachem – i całkiem udatnie nawiązują do przewodniego hasła EXPO 2025: „Designing Future Society for Our Lives” („Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia”).

Najbardziej futurystyczny wydaje się być projekt pracowni MFRMGR. Bryła w kształcie prostopadłościanu jest niezwykle lekka i dynamiczna dzięki półprzejrzystym, mlecznobiałym ścianom i rzeźbiarskim elementom o płynnie przenikających się odcieniach czerwieni, pomarańczy, żółci i różu.

MFRMGR Architekci

Koncepcja autorstwa Medusa Group wygląda jak góra składająca się z różnego rodzaju materiałów. I rzeczywiście, projekt przewiduje wykorzystanie takich pozyskanych w Osace i jej okolicach surowców jak żelbetowe prefabrykaty, przeszklenia, okna, sprasowane aluminiowe odpady, elektrośmieci czy części karoserii samochodowej. W zamyśle architektów pawilon ma przez to „w możliwie najmniejszym stopniu przyczynić się do dewastacji środowiska”.

Medusa Group

Pawilon projektu Medusa Group wieńczy zadrzewiony ogród na dachu i podobnie jest w przypadku koncepcji Nizio Design. Motywem przewodnim projektu jest płacząca wierzba – drzewo, które w Polsce ma istotną, wieloznaczną symbolikę. Kubiczny drewniany pawilon ma między innymi pokazywać, jak przydatne jest to popularne w naszym kraju drzewo: można z niego pozyskiwać energię, związki organiczne i inne substancje.

Nizio Design International

Zarówno skalą, jak i formą wyróżnia się projekt pracowni ATI. Ażurowy pawilon powstałby z drewnianych szczebli i innych surowców, które po demontażu obiektu będzie można ponownie wykorzystać. Ideą przyświecającą architektom jest odnajdywanie materiałów, z których będą powstawać obiekty przyszłości, a nie ich produkowaniu.

ATI – Piotr Trębacz, Wiktor Gago, Łukasz Pałczyński

Zgoła inną formę ma wspólny projekt Alicji Kubickiej i Borjy Martineza. To drewniana pięcioramienna spirala, inspirowana kształtem galaktyki. Ma symbolizować otwartość Polski, a także cyrkulację i płynny ruch idei od źródła do najdalszych obszarów. W pięciu ramionach zwiedzający znajdą rozwiązania pięciu problemów współczesnego świata, dotyczących żywności, natury, emisji CO2, energii i kultury.

Alicja Kubicka, Borja Martinez:

Pawilon Polski na EXPO 2025: który projekt wygra?

Kolejny etap konkursu przebiegnie we współpracy z ekspertami z zakresu budownictwa i architektury. W ten sposób zostanie wyłoniony i dopracowany ostateczny projekt polskiego pawilonu.

W konsultacjach wezmą również udział specjaliści od rynku japońskiego, a także osoby dobrze znające specyfikę terenu, na którym stanie pawilon. A teren nie będzie łatwy.

Obszar EXPO 2025 jest aktywny sejsmicznie, w dodatku działka pod pawilon jest niewielka i znajduje się na sztucznej wyspie. Wszystko to stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla projektantów przyszłego polskiego pawilonu.

Znamy finalistów konkursu na projekt polskiego pawilonu na EXPO 2025 w Osace, którego organizatorami są Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Do finału dostało się pięć polskich pracowni architektonicznych: ATI, architekci Alicja Kubicka i Borja Martinez, MFRMGR, Nizio Design oraz Medusa Group.

EXPO 2025: Pięć projektów pawilonu polskiego

Pozostało 92% artykułu
Architektura
Nadbrzeże w Wielkopolsce jednym z najładniejszych na świecie. Sukces Polaka
Architektura
Nowa siedziba banku centralnego Iraku. Ogromny wieżowiec ma być symbolem kraju
Architektura
Osiedle na Pomorzu w gronie najpiękniejszych na świecie. Prestiżowa nagroda
Architektura
Warszawski bar z tytułem najładniejszego na świecie. Sukces polskich architektów
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Architektura
Filharmonia Szczecińska kończy 10 lat. Światową sławę zawdzięcza Hiszpanom
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki