Dom kultury z Wielkopolski walczy w światowym konkursie o tytuł budynku roku

„Przystanek Edukacja” projektu Neostudio walczy o nominację i udział w finale konkursu Building of the Year serwisu ArchDaily. Obiekt w Wieleniu, łączący funkcje ośrodka kultury i kawiarni, ma szansę stać się finalistą tego prestiżowego konkursu.

Publikacja: 08.02.2023 12:32

‚Projekt ma na celu stworzenie miejsca integracji mieszkańców poprzez wykorzystanie instalacji eduka

‚Projekt ma na celu stworzenie miejsca integracji mieszkańców poprzez wykorzystanie instalacji edukacyjnych, elementów służących wypoczynkowi i spędzaniu wolnego czasu” – piszą projektanci z poznańskiej pracowni Neostudio Architekci.

Foto: Neostudio Architekci

Skwer Usług Kultury „Przystanek Edukacja” w Wieleniu był w poprzednim wcieleniu niepozornym betonowym przystankiem autobusowym. Teraz to wielofunkcyjny budynek, w który mieszkańcy miasteczka mogą spędzać wolny czas. Obiekt ma szansę powalczyć z dziesiątkami innych obiektów z całego świata o nagrodę w konkursie Building of the Year, którego organizatorem jest ceniony serwis architektoniczny ArchDaily.

Dom kultury z Wielenia walczy o finał konkursu „Building of the Year 2023”

„Building of the Year” to coroczny konkurs znanego magazynu ArchDaily, poświęconego architekturze. W poprzednich latach nominowano w nim wiele projektów z Polski – nie inaczej jest również w tym roku.

Jednym z polskich projektów, które walczą o miejsce w finale konkursu, jest Skwer Usług Kultury „Przystanek Edukacja” w centrum Wielenia, miejscowości w województwie wielkopolskim. Obiekt nominowano w dwóch kategoriach: „Przestrzeń publiczna” i „Hospitality”. Projekt rewitalizacji dawnego przystanku miasto powierzyło pracowni architektonicznej Neostudio z Poznania.

Czytaj więcej

„Titanic w górach”. Najpiękniejszy opuszczony dworzec świata będzie hotelem

Architekci starali się nawiązać do ciekawej historii tego miejsca, w którym – zanim powstał tu przystanek autobusowy – stał hotel. W jednokondygnacyjnym obiekcie o lekkiej konstrukcji znajduje się kawiarnia (pełniąca też funkcję miejskiego punktu informacyjnego), taras, dziedziniec i sporo wielofunkcyjnej przestrzeni, służącej rozmaitym aktywnościom.

Neostudio Architekci

Nie bez znaczenia był też fakt, że cała wieleńska starówka, w obrębie której znajduje się „Przystanek Edukacja”, figuruje w rejestrze zabytków. Do historycznej architektury nawiązują lekkie betonowe arkady nowego domu kultury. Budynek wyposażono dodatkowo w porośnięty zielenią dach (redukujący poziom nagrzania wnętrza), a także solary.

Na projekty w konkursie „Building of the Year” można głosować do południa 15 lutego 2023 roku. Na podstawie liczby głosów w każdej kategorii zostanie wyłonionych pięć finałowych projektów. Ogłoszenie zwycięzców w poszczególnych kategoriach nastąpi już 23 lutego 2023 roku.

Polskie projekty w konkursie „Building of the Year 2023” magazynu „ArchDaily”

W tegorocznej edycji konkursu startuje ponad 20 projektów z całej Polski. Nominowano je w aż dziewięciu różnych kategoriach, między innymi „Domy jednorodzinne”, „Biurowce”, „Obiekty naukowe” czy „Wnętrza”.

Do konkursu dostały się między innymi wieżowiec Varso Tower projektu Foster + Partners, Plac Pięciu Rogów w Warszawie autorstwa pracowni WXCA oraz dwa projekty jednego z często nagradzanych ostatnio polskich biur architektonicznych – BXB Studio. Mowa o Polskiej Zagrodzie i Małopolskiej Chacie Podcieniowej.

Czytaj więcej

Dom z grotą: w Krakowie powstanie jedna z najbardziej niezwykłych willi w Polsce

Projekty BXB Studio powalczą o tytuł najlepszego domu jednorodzinnego na świecie. Rywalizują one w tej kategorii z kilkoma innymi polskimi projektami, między innymi Domem na jednym poziomie w Żorach projektu pracowni RS+ Robert Skitek czy Domu Wiatraku autorstwa Michała Kucharskiego i biura o4 Architekci.

W największej liczbie kategorii, bo w aż trzech, nominowano Zespół Europejskiego Centrum Rodziny w Sopocie, którą zaprojektowali architekci z warszawskiego biura FAAB, a także budynek Seehaus. Ten ostatni należy do kompleksu hotelowego w Pakoszowie, a zaprojektowali go niemieccy architekci z biura Schmidt Muenzberg Architekten z Bremy.

We wcześniejszych latach nie brakowało zarówno polskich finalistów, jak i laureatów konkursu „Building of the Year, choć nie zawsze autorami tych projektów byli Polacy. W gronie tym znalazły się między innymi: Villa Reden w Chorzowie biura Franta Group, centrum Concordia Design autorstwa architektów z holenderskiej pracowni MVRDV, Dom Kwadrantowy projektu KWK PROMES czy baza kajakarska w Augustowie, którą zaprojektowały biura PSBA i INOONI.

Skwer Usług Kultury „Przystanek Edukacja” w Wieleniu był w poprzednim wcieleniu niepozornym betonowym przystankiem autobusowym. Teraz to wielofunkcyjny budynek, w który mieszkańcy miasteczka mogą spędzać wolny czas. Obiekt ma szansę powalczyć z dziesiątkami innych obiektów z całego świata o nagrodę w konkursie Building of the Year, którego organizatorem jest ceniony serwis architektoniczny ArchDaily.

Dom kultury z Wielenia walczy o finał konkursu „Building of the Year 2023”

Pozostało 89% artykułu
Architektura
Śląski kolos zostanie uratowany: metamorfoza zabytkowego szybu kopalni w Bytomiu
Architektura
Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce
Architektura
Paryż szykuje architektoniczną perłę na igrzyska. Była zamknięta przez lata
Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”