Dom kultury z Wielkopolski walczy w światowym konkursie o tytuł budynku roku

„Przystanek Edukacja” projektu Neostudio walczy o nominację i udział w finale konkursu Building of the Year serwisu ArchDaily. Obiekt w Wieleniu, łączący funkcje ośrodka kultury i kawiarni, ma szansę stać się finalistą tego prestiżowego konkursu.

Publikacja: 08.02.2023 12:32

‚Projekt ma na celu stworzenie miejsca integracji mieszkańców poprzez wykorzystanie instalacji eduka

‚Projekt ma na celu stworzenie miejsca integracji mieszkańców poprzez wykorzystanie instalacji edukacyjnych, elementów służących wypoczynkowi i spędzaniu wolnego czasu” – piszą projektanci z poznańskiej pracowni Neostudio Architekci.

Foto: Neostudio Architekci

Skwer Usług Kultury „Przystanek Edukacja” w Wieleniu był w poprzednim wcieleniu niepozornym betonowym przystankiem autobusowym. Teraz to wielofunkcyjny budynek, w który mieszkańcy miasteczka mogą spędzać wolny czas. Obiekt ma szansę powalczyć z dziesiątkami innych obiektów z całego świata o nagrodę w konkursie Building of the Year, którego organizatorem jest ceniony serwis architektoniczny ArchDaily.

Dom kultury z Wielenia walczy o finał konkursu „Building of the Year 2023”

„Building of the Year” to coroczny konkurs znanego magazynu ArchDaily, poświęconego architekturze. W poprzednich latach nominowano w nim wiele projektów z Polski – nie inaczej jest również w tym roku.

Jednym z polskich projektów, które walczą o miejsce w finale konkursu, jest Skwer Usług Kultury „Przystanek Edukacja” w centrum Wielenia, miejscowości w województwie wielkopolskim. Obiekt nominowano w dwóch kategoriach: „Przestrzeń publiczna” i „Hospitality”. Projekt rewitalizacji dawnego przystanku miasto powierzyło pracowni architektonicznej Neostudio z Poznania.

Czytaj więcej

„Titanic w górach”. Najpiękniejszy opuszczony dworzec świata będzie hotelem

Architekci starali się nawiązać do ciekawej historii tego miejsca, w którym – zanim powstał tu przystanek autobusowy – stał hotel. W jednokondygnacyjnym obiekcie o lekkiej konstrukcji znajduje się kawiarnia (pełniąca też funkcję miejskiego punktu informacyjnego), taras, dziedziniec i sporo wielofunkcyjnej przestrzeni, służącej rozmaitym aktywnościom.

Foto: Neostudio Architekci

Nie bez znaczenia był też fakt, że cała wieleńska starówka, w obrębie której znajduje się „Przystanek Edukacja”, figuruje w rejestrze zabytków. Do historycznej architektury nawiązują lekkie betonowe arkady nowego domu kultury. Budynek wyposażono dodatkowo w porośnięty zielenią dach (redukujący poziom nagrzania wnętrza), a także solary.

Na projekty w konkursie „Building of the Year” można głosować do południa 15 lutego 2023 roku. Na podstawie liczby głosów w każdej kategorii zostanie wyłonionych pięć finałowych projektów. Ogłoszenie zwycięzców w poszczególnych kategoriach nastąpi już 23 lutego 2023 roku.

Polskie projekty w konkursie „Building of the Year 2023” magazynu „ArchDaily”

W tegorocznej edycji konkursu startuje ponad 20 projektów z całej Polski. Nominowano je w aż dziewięciu różnych kategoriach, między innymi „Domy jednorodzinne”, „Biurowce”, „Obiekty naukowe” czy „Wnętrza”.

Do konkursu dostały się między innymi wieżowiec Varso Tower projektu Foster + Partners, Plac Pięciu Rogów w Warszawie autorstwa pracowni WXCA oraz dwa projekty jednego z często nagradzanych ostatnio polskich biur architektonicznych – BXB Studio. Mowa o Polskiej Zagrodzie i Małopolskiej Chacie Podcieniowej.

Czytaj więcej

Dom z grotą: w Krakowie powstanie jedna z najbardziej niezwykłych willi w Polsce

Projekty BXB Studio powalczą o tytuł najlepszego domu jednorodzinnego na świecie. Rywalizują one w tej kategorii z kilkoma innymi polskimi projektami, między innymi Domem na jednym poziomie w Żorach projektu pracowni RS+ Robert Skitek czy Domu Wiatraku autorstwa Michała Kucharskiego i biura o4 Architekci.

W największej liczbie kategorii, bo w aż trzech, nominowano Zespół Europejskiego Centrum Rodziny w Sopocie, którą zaprojektowali architekci z warszawskiego biura FAAB, a także budynek Seehaus. Ten ostatni należy do kompleksu hotelowego w Pakoszowie, a zaprojektowali go niemieccy architekci z biura Schmidt Muenzberg Architekten z Bremy.

We wcześniejszych latach nie brakowało zarówno polskich finalistów, jak i laureatów konkursu „Building of the Year, choć nie zawsze autorami tych projektów byli Polacy. W gronie tym znalazły się między innymi: Villa Reden w Chorzowie biura Franta Group, centrum Concordia Design autorstwa architektów z holenderskiej pracowni MVRDV, Dom Kwadrantowy projektu KWK PROMES czy baza kajakarska w Augustowie, którą zaprojektowały biura PSBA i INOONI.

Architektura
Najsłynniejszy na świecie opuszczony wieżowiec zostanie dokończony. Rusza budowa
Architektura
Opuszczony kościół zmieni się w basen. To projekt słynnych architektów
Architektura
Osiedle w Europie zaprojektowane przez AI. To pierwszy taki projekt na świecie
Architektura
Metamorfoza opuszczonego kolosa. To będzie nowa atrakcja turystyczna Barcelony
Architektura
Europejska ikona brutalizmu nie zostanie wyburzona. „Betonowe piekło” do remontu