Słynne pracownie architektoniczne z całego świata rezygnują z projektów w Rosji

Znane biura architektoniczne z całego świata rezygnują z projektów prowadzonych w Rosji. Prace nad budynkami, które miały być ozdobą wielu rosyjskich miast, stanęły w miejscu. Co się z nimi stanie?

Publikacja: 07.03.2022 12:21

Budynek filharmonii w Jekaterynburgu, zaprojektowany przez biuro Zaha Harid Architects.

Budynek filharmonii w Jekaterynburgu, zaprojektowany przez biuro Zaha Harid Architects.

Foto: Negativ.com/ZHA

W odpowiedzi na agresję rosyjską oraz wprowadzone sankcje, wiele czołowych pracowni architektonicznych przerwało pracę nad projektami w Rosji. Wśród nich są między innymi Zaha Hadid Architects, David Chipperfield Architects, MVRDV, a także Foster + Partners, firma stworzona przez słynnego angielskiego architekta Sir Normana Fostera. Część z projektów była już w realizacji.

Budowy wstrzymane. Słynni architekci wycofują się z Rosji

Wśród najbardziej prominentnych firm architektonicznych, które wycofały się ze swoich projektów w Rosji znalazła się między innymi słynna pracownia Zaha Hadid Architects.

„Zaha Hadid inspirowała się rosyjską awangardą i wielu naszych pracowników studiowało na tamtejszych uniwersytetach. Konflikt w Ukrainie głęboko nas zszokował i zasmucił, spowodował też wstrzymanie dwóch naszych projektów w Rosji” – brzmi fragment wypowiedzi dla „Architects’ Journal”.

Biuro zaprojektowało w Rosji takie obiekty jak park technologiczny Sberbanku w Moskwie czy budynek filharmonii w Jekaterynburgu. Przerwano dwie bieżące moskiewskie inwestycje: budowę nowoczesnej dzielnicy w zachodniej części stolicy Rosji oraz stację metra Klenoviy Bulvar 2.

Czytaj więcej

Atak hakerów na znane studio architektoniczne, chcieli okupu

Inna słynna pracownia, David Chipperfield Architects, napisała w oficjalnym oświadczeniu: „W obliczu inwazji w Ukrainie oraz przy pełnym zrozumieniu i wsparciu dla naszych klientów, biuro David Chipperfield Architects zdecydowało się zawiesić wszystkie swoje prace w Rosji. Potępiamy działania Putina i rosyjskiego rządu i solidaryzujemy się z Ukrainą i jej narodem”.

Jednymi z najbardziej znanych realizacji biura są chociażby dwie renowacje: Muzeum Sztuki w Zurychu czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Berlinie. W 2020 roku David Chipperfield Architects wygrało również przetarg na renowację budynku Centralnego Telegrafu w Moskwie, którą właśnie wstrzymano.

Rosja: pracownie architektoniczne wstrzymują projekty

Jednym z pierwszych biur architektonicznych, które oficjalnie zerwały współpracę z rosyjskimi inwestorami, było holenderskie MVRDV. Pracownia ma na koncie takie realizacje jak Markthal w Rotterdamie, wieżowiec Bałtyk w Poznaniu i park Zariadje w Moskwie, a także kontrowersyjny, zdemontowany już Marble Arch Mound w Londynie.

Wśród rosyjskich projektów MVRDV, które były w trakcie realizacji lub jeszcze na etapie koncepcyjnym, jest wieżowiec RED7 w Moskwie, dwa inne duże projekty w stolicy Rosji, a także inwestycje w Sankt Petersburgu i Krasnodarze.

Pracownia ostro potępiła putinowską agresję na Ukrainę. W oświadczeniu architektów z MVRDV czytamy:

„Solidaryzujemy się z ze wszystkimi, którzy bronią Ukrainy i protestują przeciwko wojnie, i stanowczo potępiamy przemoc. Jako architekci i urbaniści pracujemy w wielu krajach, aby zmieniać rzeczywistość na lepsze i z całego serca wierzymy w dialog i pokój. Dlatego też natychmiast wstrzymaliśmy swoje zaangażowanie w projekty w Rosji – do odwołania”.

Z powodu trudnej sytuacji w Ukrainie MVRDV wstrzymało też pracę nad dwiema inwestycjami u naszych wschodnich sąsiadów: osiedla mieszkaniowego i domu jednorodzinnego.

Do MVRDV, ZHA i David Chipperfield Architects dołączyły kolejne pracownie. Wśród nich między innymi LDA Design, JTP i John McAslan + Partners. To ostatnie biuro odpowiada między innymi za nagradzaną renowację Fabryki Stanisławskiego, a także budowę Muzeum Impresjonizmu Rosyjskiego w Moskwie w dawnej fabryce czekolady.

Ukraińskie stowarzyszenie architektów wezwało Międzynarodową Unię Architektów do wydalenia z niej rosyjskiego związku architektów. Szef Unii, Jose Luis Cortes, potępił atak na Ukrainę, ale nie zdecydował się na sankcje wobec Rosjan. List protestacyjny przeciw wojnie podpisało ponad 6000 architektów z Rosji.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna