Aż dziewięć restauracji w Moskwie wyróżniono łącznie jedenastoma gwiazdkami w przewodniku Michelin. Być może dla osób, które nie śledzą tematu, będzie to zaskakujące, ale pierwszy raz w historii moskiewskim restauracjom przyznano te prestiżowe odznaczenia. Co więcej – Moskwa to pierwsze miasto na terenie dawnego Związku Radzieckiego, które zostało uwzględnione w słynnym przewodniku.

Pierwszy w historii moskiewski przewodnik Michelin

Stali goście tamtejszych restauracji fine diningowych z pewnością od lat wiedzą, że moskiewscy szefowie kuchni należą do światowej czołówki. Dotąd jednak inspektorzy najsłynniejszego przewodnika kulinarnego nie brali ich pod uwagę. Czas na przełom – Michelin podał swoje rekomendacje dotyczące Moskwy i tamtejszych restauracji.

Czytaj więcej

Najsłynniejsza restauracja świata w końcu zdobyła trzecią gwiazdkę Michelin

„Inspektorów w szczególności ujęła wysoka jakość lokalnych produktów” – powiedział w rozmowie ze Stevem Rosebergiem, dziennikarzem BBC, dyrektor międzynarodowy Michelin Guide Gwendal Poullennec. Podczas konferencji prasowej powiedział, że ogromne wrażenie robi zwłaszcza jakość owoców morza i kawioru, które w Moskwie można zamówić – jego zdaniem – „w rozsądnych cenach”.

Aż siedem restauracji wyróżniono jedną gwiazdką Michelin. Z kolei dwie restauracje na starcie otrzymały dwie gwiazdki. Żaden lokal nie otrzymał trzech gwiazdek, jednak jak na debiut w przewodniku Michelin wynik Moskwy i tak można uznać za znakomity.

Oprócz dziewięciu restauracji, które mogą z duma umieścić przy wejściu plakietkę z gwiazdką Michelin, w gastronomicznym przewodniku Michelina po Moskwie znalazło się 60 innych restauracji. Wśród nich piętnaście otrzymało odznaczenie Bib Gourmand. Michelin przyznaje je dla tych lokali, w których znakomitej jakości jedzenia towarzyszą przystępne ceny, biorąc pod uwagę koszty życia w danym mieście. Zatem łącznie w Moskwie jest obecnie 69 restauracji wyróżnionych przez inspektorów Michelin.

Kto w Moskwie dostał gwiazdki Michelina?

Jedną z dwóch dwugwiazdkowych restauracji jest „Twins Garden”. Oprócz standardowych gwiazdek, lokal otrzymał też dodatkową zieloną gwiazdkę. Michelin przyznaje ją tym restauracjom, które prowadzą swoją działalność w zrównoważony, ekologiczny sposób. Szefami kuchni w restauracji są bliźniacy: Iwan i Siergiej Berezuccy, którzy w tworzeniu swoich potraw inspirują się regionalną kuchnią różnych zakątków Rosji.

Druga restauracja, której inspektorzy postanowili przyznać dwie gwiazdki, jest „Artest – Chef’s Table”. Szefem kuchni jest Artem Estafiew, pracujący na lokalnych produktach. Na inspektorach wrażenie zrobiła kreatywność i ekspresyjność jego kuchni.

W gronie siedmiu restauracji jednogwiazdkowych znalazły się: „Biologie”, „Selfie”, „Sakhalin”, „Beluga”, „Grand Cru”, „Savva” i „White Rabbit”. Ta ostatnia, wraz z „Twins Garden”, trafiała w poprzednich latach do innego prestiżoweg rankingu – „50 Best Restaurant”.

Czy pojawienie się moskiewskiego przewodnika Michelin ociepli nieco wizerunek Moskwy – i Rosji? Tamtejsi kucharze są dobrej myśli.

„Niestety jesteśmy teraz bardzo odseparowani. To tak, jakbyś miał problem z żoną, ale jeżeli zjecie wspólne śniadanie przy jednym stole, macie już jakąś przyszłość. Stół może połączyć wszystkich” – powiedział w rozmowie z BBC Władimir Muchin, szef kuchni w „White Rabbit”, znany użytkownikom Netflixa z serialu „Chef’s Table”.

Restauracje w Moskwie z dwiema gwiazdkami Michelin:

„Twins Garden”

„Artest – Chef’s Table”

Restauracje w Moskwie z jedną gwiazdką Michelin:

„Biologie”

„Selfie”

„Sakhalin”

„Beluga”

„Grand Cru”

„Savva”

„White Rabbit”