Ai Weiwei to najsłynniejszy chiński artysta i jednocześnie wielka postać światowej sztuki. W 2001 roku, gdy ogłoszono, że Pekin zorganizuje letnie igrzyska, Chiny postanowiły, że w stolicy powstanie stadion, jakiego świat dotąd nie widział. Do jego zaprojektowania zaproszono bardzo znaną szwajcarską pracownię Herzog & de Meuron. Konsultantem Szwajcarów został Ai Weiwei, słynny chiński artysta znany na całym świecie. Miał być gwarantem, że stadion otrzyma chińską tożsamość, a jednocześnie miał pomóc pokazać światu nowe Chiny – nowoczesne, otwarte, zmieniające się.
Czytaj więcej
W historycznym chińskim mieście Jingzhou trwa rozbiórka ogromnego pomnika starożytnego bóstwa. Gigantyczny posąg z brązu ma zniknąć, bo zdaniem władz szpeci miasto, a do tego jest za ciężki, co może skończyć się katastrofą budowlaną.
Ai przystał na tę propozycję, efektem jego współpracy ze szwajcarskimi architektami był niesamowity stadion nazwany „ptasim gniazdem”. Ten obiekt stał się główną areną – i jedną z głównych gwiazd – igrzysk w 2008 roku. Ai Weiwei podchodził wówczas do swojego dzieła z wielkim entuzjazmem. Wtedy był kontrowersyjną i niepokorną, ale pierwszoplanową postacią chińskiego świata sztuki. Tamten czas jest jednak zamkniętym rozdziałem.
Ai Weiwei.
Krytyczne opinie Ai Weiweia ściągnęły na niego gniew władz chińskich, co skończyło się trwającym blisko trzy miesiące aresztem, a potem – emigracją. Jak dzisiaj chiński artysta patrzy na swój dorobek w postaci stadionu, na którym odbywa się ceremonia otwarcia igrzysk zimowych w Pekinie?