Ewa Kuryłowicz laureatką Honorowej Nagrody SARP 2021

Tę najwyższą prestiżową architektoniczną nagrodę przyznaje co roku Stowarzyszenie Architektów Polskich za całokształt twórczości.

Publikacja: 28.10.2021 17:59

Ewa Kuryłowicz

Ewa Kuryłowicz

Foto: materiały prasowe/Maciej Zienkiewicz

Kapituła obecnej edycji Honorowej Nagrody SARP składała się z laureatów lat ubiegłych: Romualda Loeglera, Ryszarda Jurkowskiego, Andrzeja Bulandy, Zbigniewa Maćkowa oraz Prezesa SARP Bohdana (Bisia) Lisowskiego.

Prof. Ewa Kuryłowicz dobrze znana jest z działalności projektowej. Od połowy lat 80. współprowadziła z mężem, prof. Stefanem Kuryłowiczem, autorską pracownię APA Kuryłowicz&Associates. A od 2011 roku jest jego generalną projektantką. Pod jej kierunkiem powstały nowe realizacje pracowni: mieszkaniowe (Apartamenty Naturia w Toruniu), handlowe (Galeria Młociny w Warszawie), biurowe (Retro Office House we Wrocławiu).

Laureatka jest także cenioną wykładowczynią na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, recenzentką wielu prac doktorskich i habilitacyjnych, promotorką ponad 150 dyplomów magisterskich inżynierskich, z których wiele otrzymało nagrody krajowe i uczelniane.

Jest też prekursorką nauczania o projektowaniu uniwersalnym na polskich uczelniach. W 2013 roku powołała do życia Fundację im. Stefana Kuryłowicza, która co roku organizuje program stypendialny dla młodych architektów TEORIA i PRAKTYKA.

Wiadomość o przyznaniu Honorowej Nagrody SARP Ewa Kuryłowicz skomentowała: - Wyróżnienie to pokazuje, że nie ma możliwości cofnięcia procesu pełnoprawnego udziału kobiet w życiu publicznym, jako samodzielnych i wolnych w każdym aspekcie członkiń nowoczesnego społeczeństwa.

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2021, połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznej laureatki, odbędzie się 10 grudnia 2021 roku w pawilonie wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.

Architektura
Opuszczony kościół zmieni się w basen. To projekt słynnych architektów
Architektura
Osiedle w Europie zaprojektowane przez AI. To pierwszy taki projekt na świecie
Architektura
Metamorfoza opuszczonego kolosa. To będzie nowa atrakcja turystyczna Barcelony
Architektura
Europejska ikona brutalizmu nie zostanie wyburzona. „Betonowe piekło” do remontu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Architektura
Słynny most w Londynie do wyburzenia? Zły stan perły XIX-wiecznej architektury