Miasto Skelleftea w stu procentach zasila energia odnawialna, a głównym budulcem wszystkich nowych obiektów w jest drewno. W mieście znajduje się też jeden z najwyższych drewnianych budynków na świecie.
Skelleftea: drewniane mosty i wieżowce ze sklejki
Entuzjaści pomysłu na budowę drewnianego miasta twierdzą, że przyszłość należy do właśnie takich projektów. W podbiegunowym mieście Skelleftea w Szwecji niemal wszystkie obiekty są drewniane: od domów i bloków mieszkalnych, po szkoły i inne budynki użyteczności publicznej. Drewniana jest też infrastruktura drogowa, między innymi mosty i parkingi.
Czytaj więcej
Architekci z łódzkiej pracowni Makaa, twórcy projektu Hotelu Breath-In, chcą, by budynek był zarazem ekologiczny i nowoczesny. W osiągnięciu tego celu ma pomóc wykorzystanie drewna, materiału chwalonego za swoje właściwości przez architektów, ekologów i urbanistów.
Budowanie miasta z drewna wcale nie oznacza cofnięcia się do epoki przedindustrialnej – wręcz przeciwnie. Mieszkańcy miasta czerpią energię z elektrowni wodnych i wiatrowych, a do funkcjonowania budynków użyteczności publicznej wykorzystuje się sztuczną inteligencję. Zawiaduje ona siecią energetyczną, tak, aby w razie potrzeby przekazywać energię cieplną z jednego obiektu do drugiego.
Jednym z takich budynków jest miejski dom kultury „Sara”. Ten 20-piętrowy wieżowiec, mieszczący między innymi hotel i centrum kultury, to jeden z najwyższych drewnianych budynków na świecie.