„Squid Game”: ten słynny budynek w Hiszpanii zainspirował twórców serialu

Tłem dla przygód uczestników serialu „Squid Game” jest kolorowa sceneria, przypominająca plac zabaw czy park rozrywki. Inspiracją dla scenografów był budynek, który istnieje naprawdę.

Publikacja: 15.10.2021 13:48

Muralla Roja to jeden z najbardziej znanych projektów Ricarda Bofilla, hiszpańskiego architekta.

Muralla Roja to jeden z najbardziej znanych projektów Ricarda Bofilla, hiszpańskiego architekta.

Foto: Joanbanjo, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Koreański serial „Squid Game” pobił rekord popularności na Netfliksie. To w tej chwili najpopularniejsza serialowa produkcja w ofercie serwisu. Kluczem do sukcesu był nie tylko intrygujący pomysł oraz scenariusz, ale również wizualna strona produkcji. A ta rzeczywiście robi niezwykłe wrażenie.

La Muralla Roja – pierwowzór dla twórców „Squid Game”

Kolory wypełniające przestrzenie, w których rozgrywa się akcja „Squid Game”, budzą u widzów pewien niepokój. Nic dziwnego: barwne ściany są świadkami największego życiowego dramatu bohaterów serialu – być może nawet większego, niż ten, od którego chcą się uwolnić, biorąc udział w morderczej grze.

Wnętrze klatki schodowej – inspiracją dla jej twórców był budynek Muralla Roja zaprojektowany przez

Wnętrze klatki schodowej – inspiracją dla jej twórców był budynek Muralla Roja zaprojektowany przez Ricarda Bofilla.

Materiały prasowe Netflix

Tym, co budzi ów niepokój, jest czystość i minimalizm geometrycznych form wszystkich miejsc, w których odbywają się poszczególne rundy gry. Takie proste formy miewają zabawki dla najmłodszych dzieci, jednak w serialu dla dorosłych wywołują poczucie złowrogiego odrealnienia. Bo faktycznie – uczestnicy gry są kompletnie odcięci od świata.

Czytaj więcej

Gwiazda serialu „Squid Game” podpisała kontrakt ze słynnym domem mody

W oczy rzucają się zwłaszcza różowe, strzeliste ściany wprawiającej w oszołomienie klatki schodowej. W wywiadzie dla Netfliksa reżyser „Squid Game”, Hwang Dong-Hyuk, otwarcie przyznaje, że inspiracji do stworzenia takiej scenografii dostarczył mu postmodernistyczny budynek Muralla Roja w hiszpańskim .

La Muralla Roja to kompleks mieszkaniowy w hiszpańskiej miejscowości La Manzanera niedaleko Alicante na hiszpańskim wybrzeżu Costa Blanca. W 1968 roku budynek zaprojektował znany hiszpański architekt Ricardo Bofill, jeden z najważniejszych projektantów drugiej połowy XX wieku. Budowę obiektu ukończono w 1973 roku.

Muralla Roja: rajskie osiedle o awangardowej formie

Inspiracją dla oryginalnej formy La Muralla Roja były północnoafrykańskie fortece, a także arabskie budownictwo. Charakterystyczną cechą tamtejszej architektury były schody i mostki, łączące domy – zastosowano je również w La Muralla Roja. Nie brakuje tu tarasów, basenów i przestrzeni wspólnych.

Ściany i podłogi obiektu pomalowano odcieniami czerwieni, różu, błękitu i fioletu. Rozkład konkretnych kolorów jest tu nieprzypadkowy. Projektantowi chodziło o to, aby mieszkańcy Muralla Roja nie pogubili się w dość skomplikowanym układzie schodów, segmentów i poziomów.

Kolory ścian w Muralla Roja pomagają zorientować się, w której części kompleksu jesteśmy.

Kolory ścian w Muralla Roja pomagają zorientować się, w której części kompleksu jesteśmy.

Beasty

Dlatego kolory ścian stanowią rodzaj znaków nawigacyjnych: na niebiesko pomalowano ściany w części centralnej, natomiast ściany części zewnętrznych – na różowo i czerwono. Kolory mają z jednej strony kontrastować z bielą skały, na której stoi La Muralla Roja, a z drugiej – korespondować z błękitem nieba.

Podobne formy i kolorystykę widać w „Squid Game”, jednak w odróżnieniu od kompleksu projektu Bofilla, bohaterowie serialu są więźniami, a nie po prostu mieszkańcami.

Dziś La Muralla Roja stanowi atrakcję turystyczną w Hiszpanii, a jego niezwykle „instagramowa” architektura cieszy się ogromnym zainteresowaniem przyjezdnych – ku zgryzocie mieszkańców kompleksu. Część mieszkań w La Muralla Roja jest dostępna do wynajęcia – to też najłatwiejszy sposób, aby dokładnie zwiedzić ten niezwykły obiekt. Od lat to miejsce odwiedzają tysiące fanów architektury i designu, teraz, po sukcesie „Squid Game” ich liczba jeszcze wzrośnie.

Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia
Architektura
Rusza remont siedziby NBP. Jak budynek będzie wyglądał po zmianach?
Architektura
Francja buduje supernowoczesny dworzec kolejowy. Będzie wykonany z drewna