Król Karol III wybrał osobistego lekarza. To specjalista od homeopatii

Król Wielkiej Brytanii Karol III zatrudnił homeopatę w roli swojego osobistego lekarza. Doktor Michael Dixon został szefem zespołu królewskich medyków.

Publikacja: 12.12.2023 09:12

Karol III ściągnął na siebie krytykę wielu Brytyjczyków po decyzji o tym, by o jego zdrowie dbał zwo

Karol III ściągnął na siebie krytykę wielu Brytyjczyków po decyzji o tym, by o jego zdrowie dbał zwolennik homeopatii.

Foto: Adrian DENNIS / POOL / AFP

Król Karol III nie cieszy się wśród swoich poddanych wielką sympatią – z całą pewnością nie tak powszechną, jak to było w przypadku jego zmarłej matki, królowej Elżbiety II. Ostatnio niechęć części Brytyjczyków wzmogła decyzja monarchy o obsadzeniu lekarza specjalizującego się w homeopatii w roli naczelnego królewskiego lekarza.

Karol III: homeopata w roli osobistego lekarza brytyjskiego króla 

Król Karol III słynie ze swojego umiłowania natury i minimalistycznego podejścia do życia. Następca królowej Elżbiety II podobne poglądy reprezentuje również w kwestii dbania o własne zdrowie.

Jeszcze jako książę Walii Karol udowadniał to wielokrotnie. W trakcie swojego wystąpienia na konferencji WHO w Genewie w 2006 roku twierdził, że metody leczenia „zakorzenione w pradawnych tradycjach, które intuicyjnie rozumiały potrzebę zachowania balansu i harmonii w naszych umysłach, ciałach i przyrodzie” powinno się traktować poważnie.

Czytaj więcej

Najbogatszy Europejczyk znów na zakupach. Skupuje luksusowe nieruchomości

Pałac Buckingham właśnie oficjalnie potwierdził, że na czele Royal Medical Household, czyli zespołu osobistych medyków panującego króla i jego rodziny, Karol III obsadził 71-letniego doktora Michaela Dixona. To specjalista w dziedzinie homeopatii, który zasłynął z głoszenia z kontrowersyjnych poglądów, a także z praktyk terapeutycznych, które budzą wątpliwości wśród innych lekarzy.

Jego zdaniem wizyty u uzdrowicieli mogą być skutecznym dodatkiem do konwencjonalnych terapii. Dixon uważa też, że jeżeli w przypadku pacjentów nieuleczalnie chorych homeopatia daje efekty, to warto ją stosować.

W Royal Medical Household pracują lekarze rozmaitych specjalizacji, między innymi chirurdzy, dentyści i położnicy. Do obowiązków doktora Dixona będzie należało nie tylko czuwanie nad ich pracą, ale również osobiste doglądanie zdrowia króla i członków jego najbliższej rodziny.

Doktor Dixon jest zwolennikiem homeopatycznych, a także tradycyjnych metod leczenia. Od wielu lat twierdzi on, że te nie uznawane przez „naukową” medycynę metody mogą pełnić istotną rolę w procesie leczenia różnych chorób.

W cytowanym przez brytyjskie media oficjalnym oświadczeniu Pałacu Buckingham czytamy: „Doktor Dixon nie wierzy, że homeopatia może wyleczyć raka. Uważa on, że terapie komplementarne można stosować razem z tymi konwencjonalnymi, jeżeli tylko zostanie udowodnione, że są bezpieczne, odpowiednie, a ich skuteczność – potwierdzona naukowo”.

Karol III w ogniu krytyki ze strony poddanych

Doktor Michael Dixon skończył psychologię i filozofię na Uniwersytecie Oxfordzkim, zaś medycynę skończył w Guy’s Hospital. Jest profesorem na University of Westminster, University College oraz na innych brytyjskich uczelniach. Zanim zajął stanowisko naczelnego królewskiego lekarza, był doradcą medycznym księcia Karola.

Doktor Dixon zasiada też w zarządzie College of Medicine. To promująca medycynę komplementarną organizacja zrzeszająca lekarzy i specjalistów i działająca od egidą Prince’s Foundation for Integrated Health. Fundację Karol III założył jeszcze zanim został królem.

Wielu Brytyjczyków od lat krytykuje zarówno poglądy Karola III w temacie homeopatii, jak i praktyki doktora Dixona. Teraz, kiedy ten drugi stanął na czele tak prominentnej instytucji, jaką jest Royal Medical Household, ta krytyka wzmogła się jeszcze bardziej. Niektórzy nazywają Dixona „znachorem”, a obsadzenie go w tak ważnej roli uważają za „niewłaściwe”, „niepokojące”, a nawet „nieetyczne”.

Król Karol III nie cieszy się wśród swoich poddanych wielką sympatią – z całą pewnością nie tak powszechną, jak to było w przypadku jego zmarłej matki, królowej Elżbiety II. Ostatnio niechęć części Brytyjczyków wzmogła decyzja monarchy o obsadzeniu lekarza specjalizującego się w homeopatii w roli naczelnego królewskiego lekarza.

Karol III: homeopata w roli osobistego lekarza brytyjskiego króla 

Pozostało 88% artykułu
Zdrowie & uroda
Moda na rezonans magnetyczny: nowy symbol statusu i bogactwa
Zdrowie & uroda
Generacja Z nie chce się zestarzeć. „Anti-aging” to nowy, zaskakujący trend
Zdrowie & uroda
Nowy trend w Dolinie Krzemowej. Pomiary testosteronu i walka o ocalenie męskości
Zdrowie & uroda
Nie śpię, bo się martwię: jakość snu w Polsce spada. Jak wypadamy na tle Europy?
Zdrowie & uroda
Najlepsze kraje dla niewyspanych w nowym raporcie. Na czele wcale nie Europa