„Nie został żaden liść”. Huragan zniszczył jedną z najlepszych winnic na świecie

Takiego wydarzenia nie pamiętają najstarsi winiarze w Châteauneuf-du-Pape. Słynną francuską apelację nawiedziło niedawno tornado, które zniszczyło znaczą część cennych winorośli.

Publikacja: 26.08.2022 10:41

„Nie został żaden liść”. Huragan zniszczył jedną z najlepszych winnic na świecie

Foto: Michal Osmenda CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Największe szkody dotknęły winnicę La Crau, z której owoce czerpią najbardziej prominentni producenci win z apelacji Châteauneuf-du-Pape. Niektórzy winogrodnicy, którzy posiadają swoje winnice na tej parceli, stracili nawet 90 procent krzewów.

„Na krzewach nie pozostał nawet liść”. Tornado zniszczyło plony w prestiżowej winnicy

Châteauneuf-du-Pape to znajdująca się w południowej części Doliny Rodanu apelacja winiarska, której nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi win. Znajduje się tam szereg znakomitych winnic, które od dekad, a nawet stuleci należą do światowej czołówki.

Niektóre krzewy winorośli mają tam nawet ponad sto lat. To właśnie one są najcenniejsze, ponieważ im krzew jest starszy, tym wyższej jakości owoce rodzi. W upalne popołudnie 14 sierpnia 2022 roku właściciele tych cennych stanęli w obliczu klęski, która w przypadku niektórych winnic zaprzepaściła prawie cały tegoroczny zbiór.

Przez szereg winnic we wschodniej części apelacji Châteauneuf-du-Pape przeszła gwałtowna burza, której towarzyszył grad, a także tornado – zjawisko, które w tamtym regionie praktycznie w ogóle nie występuje. Nawałnica o prędkości 120 kilometrów na godzinę z największą mocą uderzyła w parcelę La Crau, którą wielu znawców uważają za perłę doliny Rodanu Południowego.

Czytaj więcej

Produkcja whisky szkodzi środowisku i ludziom? Szkocka premier chce to sprawdzić

Jednym z producentów, którzy mają w La Crau swoje winnice, jest Daniel Brunier, przedstawiciel piątego pokolenia właścicieli prestiżowej winiarni Vieux Télégraphe. W wywiadzie z Kristen Bieler, dziennikarką magazynu winiarskiego „Wine Spectator”, poinformował o przygnębiającej skali zniszczeń.

„Szacujemy, że straciliśmy między 70 a 90 procent winogron w naszych działkach, są kompletnie zniszczone. Na krzewach nie pozostał nawet liść. Tylko trochę częściowo obitych winogron nadal trzyma się krzewów” – powiedział Brunier.

W winnicy Vieux Télégraphe szczególnie ucierpiały białe winogrona. Bieler zapowiedział, że z tego powodu nie wypuści rocznika 2022 swoich białych win. Poinformował tez „Wine Specatora”, że jest jeszcze za wcześnie, aby wyrokować w sprawie win czerwonych.

Oprócz winorośli ucierpiały również inne rośliny w okolicach parceli La Crau. Niektóre drzewa tornado dosłownie porozrywało lub wyrwało z korzeniami. Szczęście w nieszczęściu, tanie zniszczenia nie dotknęły krzewów winorośli.

Pozostali producenci, którzy wypowiedzieli się dla „Wine Spectatora”, przypuszczają, że tornado zniszczyło około 25 procent winnic w Châteauneuf-du-Pape. Szczęście w nieszczęściu, same krzewy – również te najstarsze – są całe. Z tego powodu jest nadzieja na to, że w przyszłym roku winorośl zakwitnie i zaowocuje ponownie.

Najpierw powodzie, teraz susza, pożary, grad – i tornado

Winiarze w wielu europejskich regionach nadal nie mogą odkuć się ze strat, które poczyniły zeszłoroczne klęski żywiołowe. W 2021 roku silne ulewy, grad i bezprecedensowe powodzie zniszczyły spore połacie winnic we Francji i Niemczech.

Tornado i grad w Châteauneuf-du-Pape to już kolejna w tym roku klęska żywiołowa, która nawiedza Europę. Winiarze inni rolnicy w całej Europie już od wiosny zmagają się z falą upałów, suszą i pożarami.

Tak silne tornado, jakie przeszło przez winnice w Châteauneuf-du-Pape, to w Europie niezwykle rzadkie zjawisko. Mimo to, ze względu na zmiany klimatyczne, być może rolnicy będą musieli zacząć powoli się do niego przyzwyczajać.

W ubiegłym roku najsilniejsze od 2 dekad tornado zniszczyło winnice na Morawach Południowych, dotarło też do Polski. Podobnie jak niedawno w Châteauneuf-du-Pape, niektórzy morawscy winiarze stracili praktycznie cały zbiór, podczas gdy winnice ich sąsiadów pozostały nietknięte, ponieważ akurat one szczęśliwie nie znalazły się na trasie tornada.

Największe szkody dotknęły winnicę La Crau, z której owoce czerpią najbardziej prominentni producenci win z apelacji Châteauneuf-du-Pape. Niektórzy winogrodnicy, którzy posiadają swoje winnice na tej parceli, stracili nawet 90 procent krzewów.

„Na krzewach nie pozostał nawet liść”. Tornado zniszczyło plony w prestiżowej winnicy

Pozostało 93% artykułu
Wino
Francuzi przerabiają wina na płyn do zmywania. Coraz mniej osób chce je pić
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Wino
Finlandia za 5 lat chce się stać krajem winiarskim. „Widzę potencjał”
Wino
Winiarze z Europy chcą dodawać wodę do wina. Wróci praktyka zakazana w UE?
Wino
Rewolucja we Francji. Winiarze z Bordeaux szykują zamach na świętość
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Wino
Pierwsze wino stworzone przez ChatGPT. Francuzi „zatrudnili” bota w winnicy
Wino
„Nie więcej niż 2 kieliszki dziennie”. Nowe ostrzeżenia na butelkach prosecco