Wino z Chin przebiło magiczną granicę. To już poziom czołowych winnic z Francji

Chińskie wina dotąd nie miały dobrej prasy. Eksperci patrzyli na nie z pobłażaniem, nie widząc w nich potencjału. To się jednak zmienia, a najlepsi francuscy czy włoscy winiarze zaczynają zdawać sobie sprawę, że w Chinach wyrastają im potężni rywale.

Publikacja: 22.02.2022 11:24

Chińskie wino Ao Yun powstaje w południowo-zachodniej prowincji Junnan, która graniczy z Wietnamem,

Chińskie wino Ao Yun powstaje w południowo-zachodniej prowincji Junnan, która graniczy z Wietnamem, Laosem i Birmą.

Foto: Charl Folscher

Wino chińskiej marki Ao Yun z rocznika 2018 (należącej do koncernu LMVH kontrolowanego przez Bernarda Arnaulta, jednego z najbogatszych ludzi na świecie) otrzymało aż 95 punktów od wpływowego magazynu winiarskiego „Robert Parker Wine Advocate”. Nigdy wcześniej żadne chińskie wino nie otrzymało tak wysokiej noty. Ocena na poziomie 95 zwykle przyznawana jest najlepszym winom z Bordeaux czy Premier Cru z Burgundii. Dotąd taki poziom był dla win chińskich nieosiągalny. 

Wino z Chin z rekordowo wysoką notą

Robert Parker, emerytowany już twórca internetowego dwumiesięcznika „The Wine Advocate”, trzęsie światową branżą winiarską od końca lat 70. ubiegłego stulecia. W zależności od tego, czy recenzja była bardziej lub mniej przychylna, była w stanie wywindować sprzedaż u jednego producenta – lub pogrążyć innego.

Parker stworzył również stupunktową skalę ocen win, która na stałe weszła do użycia w branży winiarskiej. Wina, które otrzymują od 90 do 95 punktów, ocenia się jako „znakomite”.

Czytaj więcej

Bernard Arnault: nowy projekt miliardera – wino z Chin

Pracujący w redakcji „The Wine Advocate” eksperci winiarscy, którzy kontynuują pracę założyciela tytułu, wzięli na warsztat chińskie po raz drugi (pierwszy raz w 2021 roku). Tym razem zrecenzowali 171 win od 27 chińskich producentów.

I właśnie 95 punktów zdobyło wino z rocznika 2018 marki Ao Yun. Co ciekawe, taką notę zdobyło ono w trakcie dwóch degustacji. Pierwsza odbyła się w górskim Junnanie, gdzie znajdują się winnice Ao Yun, druga zaś – dla potwierdzenia jakości wina – miała miejsce na mniejszej wysokości, bliżej wybrzeża.

Właścicielem winnicy położonej w dolinie Górnego Mekongu jest gigant segmentu produktów luksusowych, Louis Vuitton Moët Hennessy. W portfolio koncernu znajdują się między innymi szampany Moët & Chandon i Dom Perignon, a także polska wódka Belvedere.

Za produkcję win w firmie Ao Yun odpowiada enolog Maxence Dulou, który robił wina między innymi w Bordeaux, RPA i Chile. Uprawami winorośli zajmuje się natomiast młody, choć utalentowany i obyty w świecie wina Rémi Vincent, który doświadczenie zdobywał w winnicach zarówno Starego, jak i w Nowego Świata.

Ao Yun – wschodząca gwiazda chińskiego winiarstwa

„The Wine Advocate” to jeden z najbardziej wpływowych serwisów winiarskich na świecie. Można się więc spodziewać, że tak dobre recenzje przysporzą popularności nie tylko winom marki Ao Yun, ale też pozostałym spośród 27 chińskich producentów.

Chiny mają zresztą od szeregu lat ambicję produkowania win wysokiej jakości. Inwestycja LVMH w regionie Junnan udowadnia, że tamtejsze terroirs ma potencjał, aby w niczym nie ustępować najlepszym siedliskom Europy.

Rozwojowi chińskiego winiarstwa sprzyja też fakt, że na arenę wchodzi tam młode pokolenie utalentowanych niezależnych winiarzy, którzy wiedzę i doświadczenie zdobywali w najlepszych winnicach i uczelniach winiarskich na świecie. Bardzo szybko odrabiają lekcje, nie brakuje im też kreatywności.

Do winifikacji zaczynają używać na przykład amfor – tradycyjnych zbiorników, do których europejscy winiarze przekonywali się dość długo, a które teraz są niezwykle modne wśród miłośników win. Co więcej, w Chinach eksperymentuje się z wieloma odmianami winorośli, które mają potencjał przynieść zadowalające rezultaty.

Rosnąca ekspertyza i kreatywność chińskich winiarzy sprawia, że nie brakuje zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych inwestorów, chętnych wynieść chińskie winiarstwo na światowy poziom. Sprzyja temu duży popyt na wino wśród Chińczyków – nie tylko na te importowane ze słynnych regionów, ale również te rodzimej produkcji.

95-punktowe Ao Yun udowadnia, że oddając w ręce specjalistów obiecujące siedlisko, można spodziewać się znakomitego efektu. Nawet w egzotycznych Chinach.

Wino chińskiej marki Ao Yun z rocznika 2018 (należącej do koncernu LMVH kontrolowanego przez Bernarda Arnaulta, jednego z najbogatszych ludzi na świecie) otrzymało aż 95 punktów od wpływowego magazynu winiarskiego „Robert Parker Wine Advocate”. Nigdy wcześniej żadne chińskie wino nie otrzymało tak wysokiej noty. Ocena na poziomie 95 zwykle przyznawana jest najlepszym winom z Bordeaux czy Premier Cru z Burgundii. Dotąd taki poziom był dla win chińskich nieosiągalny. 

Pozostało 89% artykułu
Wino
Koniec chińskiego podboju. Francuzi odzyskują najcenniejsze winnice w Bordeaux
Wino
Słynny fałszerz win na wolności. „Geniusz podróbek” teraz podrabia legalnie
Wino
Śledztwo we Francji. Niewolnicza praca dzieci w winnicach regionu Bordeaux
Wino
Największy przekręt w historii hiszpańskiego winiarstwa. Potentaci przed sądem
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Wino
Francuzi przerabiają wina na płyn do zmywania. Coraz mniej osób chce je pić