Notre Dame zostanie odbudowana metodami sprzed 800 lat

Elementy katedry Notre Dame w Paryżu, które uległy zniszczeniu w pożarze w 2019 roku, odtwarzane są w zgodzie z pierwotnym projektem. Francuski prezydent chce otwarcia katedry przez igrzyskami w Paryżu w 2024 roku

Publikacja: 22.09.2020 10:58

Fot: Cathédrale Notre-Dame de Paris/ Facebook

Fot: Cathédrale Notre-Dame de Paris/ Facebook

Foto: Fot: Cathédrale Notre-Dame de Paris/ Facebook

W czasie odbywających się w ubiegły weekend w Paryżu Europejskich Dni Dziedzictwa zespół francuskich cieśli stworzył ręcznie ważącą trzy tony konstrukcję drewnianą. Cała praca została wykonana metodami znanymi ze średniowiecza. Przygotowany przez cieśli drewniany wiązar to replika fragmentu konstrukcji dachowej katedry Notre Dame, która uległa zniszczeniu podczas pożaru w kwietniu 2019 roku. Łącznie w zniszczonej nawie świątyni w Paryżu ma zostać umieszczonych 25 takich drewnianych elementów.

Czytaj też: Wenecja tonie. Powstaje wirtualna wersja miasta, na pamiątkę

Jean-Louis Georgelin, konserwator nadzorujący prace rekonstrukcyjne, powiedział, że prezentacja pracy cieśli to okazja do potwierdzenia, że podjęta w lipcu tego roku decyzja o odbudowie paryskiej katedry w oryginalnym kształcie i z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów i technik, była słuszna.

Wcześniej rozważano też inne scenariusze, także wykorzystanie cementu do odbudowy Notre Dame. Cement został wykorzystany między innymi przy odbudowie katedry w Nantes, która spłonęła w pożarze z 1972 roku. Notre Dame ma zostać odtworzona w zgodzie ze średniowiecznymi metodami.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że liczy na otwarcie odnowionej katedry Notre Dame do 2024 roku – tak, by była gotowa na odbywające się wówczas w Paryżu Igrzyska Olimpijskie.

Konserwatorzy mają jednak jeszcze dużo problemów do rozwiązania. Nie dotyczą one wcale odtworzenia drewnianej konstrukcji dachowej. Eksperci cytowani przez agencję Associated Press przyznają, że znacznie większym problemem jest znalezienie odpowiedniego budulca, który uzupełni zniszczone elementy katedry i stanowić będzie swego rodzaju fundament konstrukcji drewnianej.

Dopóki nie zostanie zakończona faza odtwarzania części kamiennej, nie może powstać więźba dachowa. Zdaniem AP, ten etap może się rozpocząć najwcześniej w 2022 roku.

W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie