Botto to nazwa systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję. Jego twórcy chcą dzięki swojemu wynalazkowi zrewolucjonizować świat sztuki. Działanie Botto zasadza się na podobnej technologii jak w przypadku popularnych generatorów obrazów, jednak tutaj istotną rolę odgrywają ludzie.
Botto. „Artysta zdecentralizowany” tworzy dzięki AI
W październiku 2024 roku w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s odbyła się aukcja obrazów, które sprzedano za łączną kwotę 350 tysięcy dolarów. Autorem wszystkich prac był bazujący na sztucznej inteligencji system Botto — „artysta zdecentralizowany”, jak go nazywają jego twórcy. Od swojego powstania w 2021 roku Botto zarobił ponad cztery miliony dolarów.
Czytaj więcej
Autorzy rewitalizacji wnętrz Pałacu Jabłonowskich w Warszawie mogą mówić o wielkim sukcesie – w tym roku otrzymali wiele międzynarodowych nagród za projekt wnętrz budynku, który mieści siedzibę banku Citi Handlowy. Jedną z nich jest wyróżnienie na World Architecture Festival w kategorii przestrzeni biurowych.
Na czym polega „zdecentralizowanie” Botto? Działanie systemu opiera się na podobnych mechanizmach, zgodnie z którymi funkcjonują takie generatory obrazów jak Midjourney. W „twórczości” Botto kluczowy jest jednak czynnik ludzki.