Nowy członek elitarnego „Klubu 100 milionów dolarów”. Na aukcji padł rekord

Elitarne grono dzieł sztuki, które sprzedano na aukcji za kwotę co najmniej 100 milionów dolarów, powiększyło się o kolejną pracę. Wszystko za sprawą licytacji w domu aukcyjnym Christie's.

Publikacja: 24.11.2024 16:21

Dzieło René Magritte’a sprzedano na aukcji za 121,2 miliona dolarów.

Dzieło René Magritte’a sprzedano na aukcji za 121,2 miliona dolarów.

Foto: Leonard J. DeFrancisci, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Obraz „Imperium świateł” słynnego belgijskiego surrealisty René Magritte’a sprzedano za rekordową kwotę na aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s. Licytacja była krótka, ale niezwykle emocjonująca.

Najdroższe obrazy na świecie. Obraz René Magritte’a sprzedany za rekordową kwotę

W domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku padł kolejny rekord. Tym razem dotyczy on słynnego obrazu surrealistycznego belgijskiego malarza René Magritte’a pod tytułem „Imperium świateł”, który artysta malował w latach 1953-54. Magritte stworzył 17 wersji tego obrazu w technice olejnej oraz kolejne dziesięć gwaszy.

Czytaj więcej

Stworzyła polską markę luksusową. „Projektantką zostałam trochę przez przypadek”

Nastrojowy obraz przedstawia białą kamienicę na tle drzew. Światło dnia, które rozjaśnia niebieskie niebo, kontrastuje z mrokiem budynku i jego otoczenia, co wprowadza do kompozycji nierealną, surrealistyczną atmosferę.

Po dość krótkiej i emocjonującej licytacji telefonicznej intrygujące płótno o wymiarach 195,4 na 131,2 centymetra sprzedano za kwotę 121,2 miliona dolarów z uwzględnieniem opłat. Cena wywoławcza wynosiła 75 milionów.

Jak informuje branżowy serwis Artnet News, kwota 100 milionów dolarów padła zaledwie w ciągu kilku minut od rozpoczęcia licytacji, która trwała niecałe dziesięć minut. Tożsamość nowego właściciela obrazu jak na razie pozostaje tajemnicą.

„Imperium świateł” pobiło tym samym rekord, stając się najdroższym obecnie obrazem autorstwa Magritte’a. Dotychczasowym rekordzistą była wersja tego dzieła, którą Magritte namalował w 1961 roku, a którą dwa lata temu sprzedano za prawie 80 milionów dolarów w domu aukcyjnym Sotheby’s.

„Imperium świateł” trafiło jednocześnie do grona obrazów, których ceny na aukcjach osiągnęły sześciocyfrową kwotę. Redakcja „New York Timesa” nadała grupie tych dzieł nazwę: „klub 100 milionów dolarów”.

Najdroższe obrazy na świecie. „Klub 100 milionów dolarów”

„Imperium świateł”, którego dotychczasową właścicielką była zmarła w ubiegłym roku rumuńsko-amerykańska projektantka wnętrz i filantropka Mica Ertegun, od dawna budził duże emocje wśród kolekcjonerów. Eksperci z branży sztuki już od paru lat spekulowali, że praca Magritte’a może pobić rekord.

Magritte dołączył do wąskiego grona artystów tworzących w różnych epokach, których dzieła wycenia się na kwotę co namniej 100 milionów dolarów. Należą do niego między innymi Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, a także szereg tworzących w XX wieku artystów, w tym Gustav Klimt, Andy Warhol czy Pablo Picasso. Niekwestionowanym liderem jest mistrz z Vinci – jego „Salvatora Mundi” sprzedano w 2017 roku w Christie’s za 450 milionów dolarów.

Tuż za „Zbawicielem świata” plasuje się abstrakcyjny obraz Willema de Kooninga pod tytułem „Wymiana”. Pracę sprzedano w 2015 roku za 300 milionów dolarów na drodze prywatnej transakcji. Podium zamyka dzieło Paula Cézanne’a „Gracze w karty”, który w 2011 roku za 250 milionów dolarów nabyła katarska rodzina królewska.

W pierwszej dziesiątce plasują się kolejno: „Nafea Faa Ipoipo” Paula Gaugina, „Numer 17A” Jacksona Pollocka, „Nosiciel sztandaru” Rembrandta, „Shot Sage Blue Marilyn” Andy’ego Warhola, „Nr 6 (fioletowy, zielony i czerwony)” Marka Rothko, portrety Maerten Soolmans i Oopjena Coppita Rembrandta oraz „Węże wodne II” Gustava Klimta.

Obraz „Imperium świateł” słynnego belgijskiego surrealisty René Magritte’a sprzedano za rekordową kwotę na aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s. Licytacja była krótka, ale niezwykle emocjonująca.

Najdroższe obrazy na świecie. Obraz René Magritte’a sprzedany za rekordową kwotę

Pozostało 93% artykułu
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali