Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy

Człowiek skazany wcześniej za serię włamań i oskarżony o kradzież sedesu wykonanego z 18-karatowego złota, przyznał się do winy. Wartą sześć milionów dolarów rzeźbę autorstwa kontrowersyjnego włoskiego artysty Maurizia Cattelana skradziono w 2019 roku. Nigdy jej nie odnaleziono. W ten sposób kończy się jedna z najdziwniejszych kradzieży XXI wieku.

Publikacja: 04.04.2024 17:55

Sedes z 18-karatowego złota był w pełni funkcjonującą toaletą. Zainstalowano go w pałacu Blenheim w

Sedes z 18-karatowego złota był w pełni funkcjonującą toaletą. Zainstalowano go w pałacu Blenheim w Wielkiej Brytanii.

Foto: Christina Horsten/PAP/DPA

Odsiadujący wyrok 17 lat więzienia James Sheen, który winny jest serii włamań i oskarżony jest o kradzież z brytyjskiego pałacu Blenheim toalety z 18-karatowego złota, przyznał się do winy – podczas jednego z przesłuchań, przeprowadzonego z więzienia za pomocą łącza internetowego, powiedział o tym służbom — podaje brytyjska prokuratura, na którą powołuje się BBC. 

Wielka Brytania: Oskarżony o kradzież złotego sedesu przyznał się do winy

Do kradzieży rzeźby w formie sedesu, wykonanej z prawdziwego złota, doszło w 2019 roku. Autorem dzieła o wartości sześciu milionów dolarów, jest Maurizio Cattelan – kontrowersyjny włoski artysta, autor między innymi rzeźby papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem, która była eksponowana w warszawskiej Zachęcie i wzbudziła duże emocje. Złoty sedes skradziono w trakcie wystawy w Woodstock w hrabstwie Oxfordshire w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Jeff Bezos ruszył na zakupy. Kolejna posiadłość w „bunkrze miliarderów”

W internetowym przesłuchaniu, podczas którego James Sheen przyznał się do winy, skazany wziął udział będąc w więzieniu Five Wells, w którym odsiaduje wyrok 17 lat za serię kradzieży. Łupem przestępcy w przeszłości padały rozmaite rzeczy – między innymi gotówka z bankomatów, ale też warte kilkaset tysięcy dolarów traktory czy eksponaty z muzeów. 

Kradzież złotego sedesu Maurizio Cattelana. Rzeźba warta była sześć milionów dolarów

Do kradzieży toalety ze złota doszło we wrześniu 2019 roku w pałacu Blenheim – miejscu urodzenia premiera okresu II wojny światowej, Winstona Churchilla. Stało się to podczas prezentowania jej na wystawie sztuki. 14 września 2019 roku około godziny 17:00, w trakcie wystawy prac Catellana, ktoś wyrwał złoty sedes z podłogi. Zarówno złodzieje, jak i rzeźba, zniknęli bez śladu. Na miejscu pozostawiono jedynie mechanizm spuszczania wody i wieszak na papier toaletowy. W wyniku kradzieży doszło do zalania XVIII-wiecznego pałacu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sedes ważył około 25 kilogramów i był w pełni funkcjonującą toaletą. Jego wyjątkową cechą było to, że w całości wykonany był on z 18-karatowego złota o wartości sześciu milionów dolarów. Był też jednak dziełem sztuki – słynną rzeźbą pod tytułem „Ameryka”, której autorem jest kontrowersyjny włoski artysta, Maurizio Cattelan.

Żaden z organizatorów wystawy nie spodziewał się kradzieży dzieła – przede wszystkim, ze względu na jego specyfikę. Była to funkcjonująca toaleta, z której mogli korzystać uczestnicy wystawy – by to zrobić, zwiedzający mogli umówić się na specjalną, trzyminutową wizytę.

Przed kradzieżą praca „Ameryka” autorstwa Maurizio Cattelana, była prezentowana w nowojorskim muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Dzieło zyskało wówczas ogromny rozgłos w Stanach Zjednoczonych – pojawiły się nawet propozycje, by praca zainstalowana została w Białym Domu.

Proces w sprawie kradzieży złotego sedesu rozpocząć się ma w lutym przyszłego roku. Pozostałych trzech oskarżonych o kradzież nie przyznało się na razie do winy.

Odsiadujący wyrok 17 lat więzienia James Sheen, który winny jest serii włamań i oskarżony jest o kradzież z brytyjskiego pałacu Blenheim toalety z 18-karatowego złota, przyznał się do winy – podczas jednego z przesłuchań, przeprowadzonego z więzienia za pomocą łącza internetowego, powiedział o tym służbom — podaje brytyjska prokuratura, na którą powołuje się BBC. 

Wielka Brytania: Oskarżony o kradzież złotego sedesu przyznał się do winy

Pozostało 87% artykułu
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali