Podrabiane antyki warte miliony euro w Wersalu. Znany ekspert oszukał muzeum

Wersal, jedno z najważniejszych francuskich muzeów, padł ofiarą oszusta. Bill Pallot, czołowy francuski ekspert w dziedzinie zabytkowych mebli, został oskarżony o sprzedawanie podrabianych antyków do Wersalu.

Publikacja: 28.11.2023 12:01

Zespół pałacowy w Wersalu był rezydencją królów francuskich od 1682 roku.

Zespół pałacowy w Wersalu był rezydencją królów francuskich od 1682 roku.

Foto: Myrabella / Wikimedia Commons

Środowisko europejskich ekspertów z zakresu zabytkowych mebli przeżywa spory wstrząs. Do mediów trafiła informacja, że jednego z najbardziej znanych ekspertów w dziedzinie zabytkowych mebli oskarżono o sprzedaż fałszywych przedmiotów. Meble miały trafić między innymi do paryskiego pałac w Wersalu.

Skandal w Wersalu. Fałszywe antyki za miliony euro

Bill Pallot to specjalizujący się w zabytkowych meblach,znany francuski znawca sztuki. Mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące sprzedawania fałszywych eksponatów, rzekomo mających pochodzić z epoki królów Ludwika XV i Ludwika XVI.

59-letniego kolekcjonera i sprzedawcę zabytkowych mebli oskarżono o pranie brudnych pieniędzy, a także o oszustwa gospodarcze. Wraz z kilkoma pomocnikami Pallot miał sprzedać kilkanaście ozdobnych, pozłacanych mebli, których użytkownikami miały być takie osoby jak faworyta króla Ludwika XV Madame du Barry czy królowa Maria Antonina.

Czytaj więcej

Opuszczona biblioteka w centrum Warszawy odzyska blask. Jest decyzja

Proceder miał trwać w latach 2008-2015. Fałszywe meble trafiały pod młotek do Sotheby’s i innych prestiżowych domów aukcyjnych, a finalnie – do takich prominentnych nabywców jak Wersal czy katarski książę Hamad al Thani.

Oprócz Billa Pallota, zarzuty usłyszał jego wspólnik, renomowany francuski snycerz Bruno Desnoues. Swego czasu na zlecenie Wersalu Desnoues wykonał kopię łoża króla Ludwika XVI. Z powodu skandalu eksponat autorstwa Francuza usunięto z wystawy.

Jak informuje branżowy serwis „The Art Newspaper”, Pallot wyznał przez aresztowaniem, że sprzedawał fałszywe meble „dla zabawy” i poczucia satysfakcji, iż udało mu się wyprowadzić w pole kuratorów oraz ekspertów. Z kolei Desnoues przyznał się do czerpania połowy zysków z oszustw.

W gronie oskarżonych znalazł się również Laurent Kraemer, znany francuski sprzedawca antyków, choć jego obrońcy utrzymują, że nie miał świadomości, iż meble, które sprzedaje, to fałszywki. Zarzuty usłyszało łącznie sześć osób, sąd nie ujawnił jak dotąd daty rozpoczęcia procesu.

Bill Pallot: kim jest człowiek, który wyprowadził w pole największych znawców sztuki?

Historyk sztuki Bill Pallot urodził się 17 lutego 1964 roku, jest synem działającego w Burgundii sprzedawcy dzieł sztuki, Maurice’a-Claude’a Pallota. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie w Lyonie i na Sorbonie. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci we francuskim i międzynarodowym świecie sztuki.

Pallot to postać doskonale znana wielu Francuzom, nie tylko dzięki swoim charakterystycznym, długim włosom i nienagannym, trzyczęściowym garniturom, ale przede wszystkim dzięki reputacji największego we Francji eksperta w dziedzinie królewskich mebli.

Pallot jest autorem szeregu publikacji na ten temat, występował w wielu programach radiowych i telewizyjnych. Ze względu na jego specjalność, przylgnął do niego przydomek „Père la chaise” (fr. „ojciec krzeseł”), w humorystycznym nawiązaniu do nazwy słynnego cmentarza Père-Lachaise w Paryżu.

Choć przez lata dokonywania oszustw pojawiały się pewne sygnały alarmowe, nikt nie traktował ich poważnie – aż do 2014 roku. Skandal wybuchł dwa lata później i dopiero wtedy francuski resort kultury zarządził audyt polityki nabywania eksponatów przez pałac wersalski.

Środowisko europejskich ekspertów z zakresu zabytkowych mebli przeżywa spory wstrząs. Do mediów trafiła informacja, że jednego z najbardziej znanych ekspertów w dziedzinie zabytkowych mebli oskarżono o sprzedaż fałszywych przedmiotów. Meble miały trafić między innymi do paryskiego pałac w Wersalu.

Skandal w Wersalu. Fałszywe antyki za miliony euro

Pozostało 89% artykułu
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic