Opuszczona biblioteka w centrum Warszawy odzyska blask. Jest decyzja

Biblioteka Ordynacji Krasińskich to jeden z najbardziej charakterystycznych – i budzących największą ciekawość – zabytków Warszawy. Nareszcie ruszą prace renowacyjne niszczejącego obiektu. Jakie będą dalsze losy biblioteki przy ulicy Okólnik?

Publikacja: 24.11.2023 15:24

Piękny neoklasycystyczny gmach biblioteki przez ostatnich kilkadziesiąt lat stał pusty i zamknięty,

Piękny neoklasycystyczny gmach biblioteki przez ostatnich kilkadziesiąt lat stał pusty i zamknięty, budząc ciekawość przechodników, którzy starali się zajrzeć do środka.

Foto: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, Wikimedia Commons

Monumentalny, choć od wielu lat niszczejący gmach dawnej Biblioteki Ordynacji Krasińskich przy ulicy Okólnik 9 w Warszawie odzyska blask. Radni Warszawy ogłosili plan nowego zagospodarowania zabytkowego obiektu.

Dawna Biblioteka Ordynacji Krasińskich będzie siedzibą Mediateki Muzyki Polskiej

Pochodzący z drugiej dekady XX wieku, neoklasycystyczny gmach przy ulicy Okólnik przez kilkadziesiąt ostatnich lat stał zupełnie pusty. Z dekady na dekadę jego stan był coraz gorszy, na szczęście jednak zdecydowano o przywróceniu mu dawnej świetności – i nadania mu nowej funkcji.

Czytaj więcej

Watykan otworzył drzwi do „miasta umarłych”, po raz pierwszy w historii

Rada Miasta Stołecznego Warszawy jednogłośnie zagłosowała za przekazaniem gmachu Uniwersytetowi Muzycznemu Fryderyka Chopina, mieszczącego się po drugiej stronie ulicy Okólnik. Uczelnia zyskała prawa do użytkowania obiektu przez kolejne 30 lat. „O możliwość zagospodarowania tego niszczejącego budynku nasza uczelnia starała się od lat 60. ubiegłego wieku” – informuje na swojej oficjalnej stronie UMFC.

Wnętrze biblioteki w 1930 roku.

Wnętrze biblioteki w 1930 roku.

Domena publiczna, Wikimedia Commons

Celem rewitalizacji zabytku będzie zaadaptowanie go na potrzeby Mediateki Muzyki Polskiej. W budynku dawniej poświęconemu polskiej literaturze, znajda się bogate zasoby z historii polskiej muzyki, między innymi zapisy nutowe i nagrania utworów.

Oprócz pełnienia funkcji archiwum polskiej muzyki, przyszły gmach Mediateki Muzyki Polskiej będzie miejscem tętniącym życiem kulturalnym. Zgodnie z planem nowego właściciela budynku, będą się tam odbywać koncerty i inne wydarzenia o tematyce krążącej wokół muzycznego dziedzictwa Polaków.

Domena publiczna, Wikimedia Commons

„Chcemy stworzyć miejsce, w którym będziemy mogli udostępnić bogate zbiory naszej fonoteki warszawiakom, turystom, melomanom z całego świata. Chcemy podzielić się naszym dziedzictwem, ale też przywrócić do życia ten niezwykły gmach, w dodatku zgodnie z ideą jego fundatora – hrabiego Edwarda Krasickiego” – mówi rektor Uniwersytetowi Muzycznemu Fryderyka Chopina, prof. dr hab. Klaudiusz Baran.

„W pierwszej jednak kolejności należy zrobić audyt budynku i opracować projekt remontu w uzgodnieniu z konserwatorem” – dodaje rektor. Częściowe dofinansowanie rewitalizacji Biblioteki Ordynacji Krasińskich wstępnie zadeklarowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biblioteka Ordynacji Krasińskich: neoklasycystyczna perła Warszawy

Bibliotekę Ordynacji Krasińskich wybudowano w latach 1912–1914. Budynek zaprojektował architekt Juliusz Nagórski w stylu neoklasycystycznym – z czterema kolumnami, girlandami oraz elementami, które wyraźnie nawiązywały do wojskowości starożytnego Rzymu.

Nadanie budynkowi tak majestatycznego wyglądu miało podkreślić rangę instytucji, a także potęgę rodu Krasińskich. Fasadę biblioteki zdobią dwa herby Ślepowron, sztukaterie przedstawiające białe orły oraz rodowa maksyma Krasińskich: „Amor Patriae Nostra Lex” („Miłość Ojczyzny naszym prawem”).

Powołanie biblioteki wpisywało się w statut ordynacji opinogórskiej hrabiów Krasińskich z 30 lipca 1844 roku. Fundatorem budynku był Edward Krasiński, ostatni ordynat opinogórski.

W wyniku bombardowań podczas II wojny światowej obiekt poważnie ucierpiał, podobnie jak znajdujące się w nim cenne zbiory, z których najstarsze pochodziły jeszcze z czasów średniowiecznych. Po wojnie bibliotekę odbudowano według projektu Barbary i Stanisława Brukalskich, którzy jednak nie odtworzyli wszystkich historycznych elementów budynku.

W 1948 roku obiekt przejęła Biblioteka Narodowa. Od końca lat 80. dawna Biblioteka Ordynacji Krasińskich stoi pusta i opuszczona.

Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Miasta
Takich tarasów widokowych w Polsce jeszcze nie było. Las drzew i podniebny bar