Tajny pokój Michała Anioła otwarty po 500 latach. Tu ukrywał się przed papieżem

W podziemiach Kaplicy Medyceuszy we Florencji znajduje się tajne pomieszczenie. Stanza Segreta, jak nazwano ten pokój, było miejscem, w którym Michał Anioł ukrywał się i tworzył, gdy ciążyła na nim kara śmierci wydana przez papieża.

Publikacja: 02.11.2023 13:34

Kaplica Medyceuszy przy Bazylice Świętego Wawrzyńca we Florencji – tutaj, w podziemiach, znajduje si

Kaplica Medyceuszy przy Bazylice Świętego Wawrzyńca we Florencji – tutaj, w podziemiach, znajduje się pomieszczenie, w którym ukrywał się i pracował Michał Anioł.

Foto: Sailko, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Pod podłogą Kaplicy Medyceuszy przy Bazylice Świętego Wawrzyńca we Florencji znajduje się niewielka, ukryta komnata. Jej ściany pokrywają wspaniałe rysunki, których autorstwo przypisuje się Michałowi Aniołowi. To właśnie tam tworzył mistrz epoki renesansu, ukrywając się jednocześnie przed papieżem, który skazał artystę na śmierć. 

Michał Anioł: można zwiedzać sekretną komnatę, w której artysta się ukrywał i tworzył

Jedynym sposobem na dostanie się do sekretnej komnaty Michała Anioła są wąskie schody. Wejście — niegdyś dobrze ukryte pod stosem nieużywanych mebli — znajduje się w podłodze florenckiej Kaplicy Medyceuszy.

Czytaj więcej

Ulubiona marka luksusowa Polaków to nie Louis Vuitton. Jest nowy lider rankingu

Stanza Segreta, jak nazwano pomieszczenie po jego odkryciu ma wymiary dziesięć na trzy metry, wysokość wynosi niecałe dwa i pół metra. Jedynym źródłem światła jest w nim niewielkie okno w suficie. To właśnie w tym niewielkim pokoju w 1530 roku spędził dwa miesiące Michał Anioł, ukrywając się przed śmiercią, na którą skazał go papież Klemens VII.

Wnętrza Stanza Segreta pokrywa kilkadziesiąt rysunków nawiązujących do wielu słynnych prac Michała A

Wnętrza Stanza Segreta pokrywa kilkadziesiąt rysunków nawiązujących do wielu słynnych prac Michała Anioła.

Muzeum Narodowe we Florencji

Na ścianach Stanza Segreta widnieje kilkadziesiąt rysunków nawiązujących do wielu słynnych prac Michała Anioła. Można w nich rozpoznać „Dawida”, „Ledę i łabędzia” czy fragmenty fresków z Kaplicy Sykstyńskiej.

Już w listopadzie 2023 roku wyjątkowa komnata — po raz pierwszy w swojej historii — otworzy się dla zwiedzających. Naścienne rysunki, które Michał Anioł wykonał przy pomocy węgla i czerwonej kredy, są szalenie delikatne, toteż wstęp do niewielkiego pomieszczenia będzie bardzo ograniczony.

W ciągu 15 minut do komnaty będą mogły wejść jedynie cztery osoby. Aby uchronić rysunki przed niekorzystnym wpływem światła, odstęp między wizytami będzie wynosił 45 minut. Muzeum Narodowe Bargello, którego częścią jest Kaplica Medyceuszy wraz z sekretną komnatą Michała Anioła, sprzedaje jedynie 100 biletów na tydzień w cenie 32 euro.

Stanza Segreta: miejsce, w którym Michał Anioł ukrywał się przed karą śmierci

Co sprawiło, że Michał Anioł musiał ukrywać się przed śmiercią z rąk papieskich służb? Przyłączając się do rewolty republikańskich populistów, sprowadził na siebie gniew Medyceuszy (jego mecenasów) oraz należącego do tego rodu papieża Klemensa VII, który w 1530 roku skazał mistrza na śmierć.

Zmusiło to Michał Anioła do szybkiego znalezienia sobie dobrej kryjówki, na szczęście jednak spędził w Stanza Segreta tylko dwa miesiące. Wkrótce Medyceusze wrócili do Florencji i odzyskali władzę.

Genialny artysta wrócił do łask papieża i jego rodziny, która wybaczyła mu przyłączenie do wrogiej frakcji. Poza tym, należało dokończyć prace nad dekoracjami w rodowej krypcie, które dekadę wcześniej rozpoczął nie kto inny, jak właśnie Michał Anioł.

Sekretną komnatę artysty odkryto ponad cztery wieki później, w 1975 roku. Natknął się na nią przypadkiem Paolo Dal Poggetto, ówczesny dyrektor Kaplicy Medyceuszy. Pierwotnie wąskie pomieszczenie miało służyć jako wyjście z muzeum.

Rysunki, które zdaniem większości badaczy wykonał Michał Anioł, znajdowały się pod dwiema warstwami tynku. Ich odkrycie w trakcie oczyszczania ścian wywróciło plany dyrektora Dal Pogetto do góry nogami. Mimo to od tamtego czasu wstęp pomieszczenia był zabroniony.

Dyrektorka Muzeum Narodowego Bargello, Paola D’Agostino, stwierdziła w rozmowie z „Guardianem”, że naścienne rysunki to swego rodzaju katalog twórczości Michała Anioła, który nie był pewien, czy kiedykolwiek wyjdzie żywy ze swojej kryjówki. „Odtwarzał swoje dotychczasowe dzieła, jakby odbywał podróż w przeszłość — to jak album jego prac” — mówi D’Agostino.

Pod podłogą Kaplicy Medyceuszy przy Bazylice Świętego Wawrzyńca we Florencji znajduje się niewielka, ukryta komnata. Jej ściany pokrywają wspaniałe rysunki, których autorstwo przypisuje się Michałowi Aniołowi. To właśnie tam tworzył mistrz epoki renesansu, ukrywając się jednocześnie przed papieżem, który skazał artystę na śmierć. 

Michał Anioł: można zwiedzać sekretną komnatę, w której artysta się ukrywał i tworzył

Pozostało 90% artykułu
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie