Największa kradzież w historii Muzeum Brytyjskiego. Zniknęło 2 tysiące antyków

Z Muzeum Brytyjskiego, jednej z najważniejszych tego typu instytucji w Wielkiej Brytanii, skradziono blisko 2000 eksponatów. Głównym podejrzanym jest Peter Higgs, wieloletni kurator tej placówki.

Publikacja: 23.08.2023 14:23

Głównym podejrzanym w sprawie kradzieży jest 56-letni doktor archeologii Peter Higgs, który pracuje

Głównym podejrzanym w sprawie kradzieży jest 56-letni doktor archeologii Peter Higgs, który pracuje w Muzeum Brytyjskim od 30 lat.

Foto: Diliff, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Światem sztuki wstrząsnęła wiadomość o kradzieży z Muzeum Brytyjskiego wielu cennych artefaktów, z których niektóre datuje się na 1500 lat przed naszą erą. Głównym podejrzanym jest pracujący tam od 30 lat kurator Peter Higgs, który miał sprzedawać przedmioty na eBayu.

Najnowszą wiadomością jest skala kradzieży – władze muzeum doliczyły się prawie dwóch tysięcy eksponatów, które zniknęły z zasobów instytucji.

Prawie 2000 antyków skradzione z Muzeum Brytyjskiego

Muzeum Brytyjskie w Londynie posiada jedną z najbogatszych kolekcji sztuki obejmującej okres od najdawniejszej prehistorii aż po współczesność. Od kilku dni media na Wyspach rozpisują się o zniknięciu z zasobów instytucji prawie dwóch tysięcy przedmiotów, głównie biżuterii ze złota, kamieni półszlachetnych i szkła pochodzących z okresu od 1500 lat przed naszą erą aż do XIX wieku naszej ery.

Czytaj więcej

Legendarna restauracja kończy działalność. „Chcę spędzać więcej czasu z rodziną”

Trwają obecnie w tej sprawie dwa równoległe śledztwa: policyjne i wewnętrzne, które prowadzą pracownicy muzeum. Jak się okazało, wielu przedmiotów brakowało w zasobach instytucji od szeregu lat. Ze względu na małe rozmiary antyków stosunkowo łatwo je było wynieść z magazynów. Co więcej, niektóre z nich w ogóle nie figurowały w muzealnych katalogach.

Śledztwo wykazało, że część z przedmiotów trafiła na platformę sprzedażową eBay jeszcze w 2016 roku, a ich sprzedaż trwała aż do teraz. Niektóre antyki były warte dziesiątki tysięcy funtów, tymczasem sprzedawano za ułamek tej kwoty. Szacuje się, że łączna wartość skradzionych przedmiotów może wynosić dziesiątki milionów funtów.

Kurator oskarżony o kradzież antyków z Muzeum Brytyjskiego

Głównym podejrzanym w sprawie tej spektakularnej kradzieży jest 56-letni doktor archeologii Peter Higgs, który pracował w Muzeum Brytyjskim od 30 lat. To cieszący się nieposzlakowaną reputacją ekspert w dziedzinie sztuki antyku, który w Muzeum Brytyjskim trzymał pieczę nad kolekcją śródziemnomorską.

To właśnie Higgsa podejrzewa się o sprzedaż antyków na eBayu. Kuratora zidentyfikowano na podstawie jego konta na platformie handlowej PayPalu, które było powiązane z jego profilem na Twitterze (obecnie: X). Higgsa przyłapano na próbie sprzedaży przedmiotów, które znajdowały się w katalogach Muzeum Brytyjskiego.

Higgsa zwolniono z pracy, jednak jak dotąd nie trafił do aresztu. W wywiadach dla brytyjskich mediów jego rodzina stanowczo zaprzecza wszystkim zarzutom, on sam całkowicie zniknął z życia publicznego.

Muzeum Brytyjskie od lat ma problemy z bezpieczeństwem swoich zasobów, co jeszcze w 2002 roku udowodniło dziennikarskie śledztwo tygodnika „The Sunday Times”. W rozmowie z magazynem Higgs otwarcie przyznał: „Panuje tam chaos”.

Cała sprawa stawia Muzeum Brytyjskie w niezbyt pozytywnym świetle w kontekście pretensji innych krajów do zwrotu takich artefaktów jak greckie marmury z Partenonu czy brązy z Beninu. Przedstawiciele muzeum od lat zapewniają, że londyńska instytucja dla wszystkich tych antyków jest najlepszym miejscem, ponieważ – jak twierdzą – artefakty mają tam zapewnione odpowiednie warunki przechowywania, a także najlepszą ochronę.

Światem sztuki wstrząsnęła wiadomość o kradzieży z Muzeum Brytyjskiego wielu cennych artefaktów, z których niektóre datuje się na 1500 lat przed naszą erą. Głównym podejrzanym jest pracujący tam od 30 lat kurator Peter Higgs, który miał sprzedawać przedmioty na eBayu.

Najnowszą wiadomością jest skala kradzieży – władze muzeum doliczyły się prawie dwóch tysięcy eksponatów, które zniknęły z zasobów instytucji.

Pozostało 87% artykułu
Sztuka
Sensacyjne odkrycie. Odnaleziono zaginione arcydzieło Caravaggia. „Oto człowiek”
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic