Rzym ma „muzeum sztuki zrabowanej”. Trafiają tam zabytki odebrane przemytnikom

W Rzymie ruszyło Muzeum Sztuki Ocalonej. Można tam obejrzeć cenne przedmioty, które skonfiskowano przemytnikom, ale także takie, które uratowano w trakcie walki z klęskami żywiołowymi.

Publikacja: 18.07.2022 14:20

Nowe Muzeum Sztuki Ocalonej działa w ramach Museo Nazionale Romano, najważniejszego muzeum miejskieg

Nowe Muzeum Sztuki Ocalonej działa w ramach Museo Nazionale Romano, najważniejszego muzeum miejskiego w Rzymie.

Foto: Ministero della Cultura

Museo dell’Arte Salvata (Muzeum Sztuki Ocalonej) powołano do życia po to, aby umożliwić miłośnikom sztuki obejrzenie przedmiotów, którym jeszcze niedawno groziło zniszczenie lub które próbowano nielegalnie wywieźć z Włoch. Włoskie Ministerstwo Kultury chce w ten sposób uhonorować pracę policji i specjalistów zajmujących się odzyskiwaniem i ratowaniem cennych dzieł sztuki.

Muzeum Sztuki Ocalonej w Rzymie. Co w nim obejrzysz?

Starożytne rzeźby, wazy, amfory, monety i wiele innych artefaktów – łącznie około sto znalezisk można oglądać w nowym Muzeum Sztuki Ocalonej w Rzymie. Przestrzeń wystawową zaadaptowano w Sali Ośmiobocznej, będącej częścią słynnych Term Dioklecjana, należących do Muzeum Narodowego w Rzymie.

Pierwsza wystawa obejmuje przedmioty, które Włosi sprowadzili ze Stanów Zjednoczonych między grudniem 2021 roku a czerwcem 2022 roku. Proces poszukiwań i repatriacji odbywał się we współpracy z amerykańskimi służbami.

Oprócz historii i dziedzictwa kulturowego miejsc, z których pochodzą artefakty, zwiedzający będą mogli dowiedzieć się tego, w jaki sposób udało się sprowadzić antyki z powrotem do Włoch. A historie te trwały nierzadko wiele dekad i bywały niezwykle trudne.

Czytaj więcej

Będą limity dla turystów. Słynne włoskie miasteczko ma dość zakorkowanych ulic

Specjalny wydział włoskiej policji do spraw ochrony dzieł sztuki odzyskiwał te przedmioty między innymi z galerii i muzeów rozsianych po całym świecie, prywatnych kolekcji, a także bezpośrednio z rąk przemytników. Od końca lat 60. ubiegłego wieku karabinierom udało się sprowadzić do Włoch ponad trzy miliony artefaktów pochodzących ze wszystkich epok historii Półwyspu Apenińskiego.

Wiele artefaktów wydobywano też z ruin w miejscach, gdzie dochodziło do rozmaitych klęsk żywiołowych. Wszystkie te informacje zwiedzający będą mogli przeczytać na tablicach przy każdym przedmiocie.

Odzyskane dzieła sztuki w nowym muzeum w Rzymie

Jednym z powodów do stworzenia w Rzymie Muzeum Sztuki Ocalonej jest polityka odzyskiwania utraconych dzieł sztuki, jaką kieruje się włoski resort kultury. Polityka ta polega na tym, że na drodze długotrwałych badań naukowcy określają miejsce, z którego najprawdopodobniej pochodzi dany przedmiot. Ostatecznie trafia on do muzeum, które znajduje się najbliżej tego miejsca.

Najgłośniejszym takim przedsięwzięciem było zwrócenie dwustu waz, popiersi, figurek i innych antyków w grudniu 2021 roku. Przez wiele lat przedmioty te znajdowały się w zasobach kilku słynnych muzeów w Stanach Zjednoczonych. Niebawem trafią do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Tarencie w Apulii.

Repatriacja zrabowanych lub zaginionych dzieł sztuki do miejsc ich pochodzenia ma swoich zwolenników, nie brakuje jednak oponentów. Chodzi bowiem o to, że niektóre włoskie muzea, które dzięki polityce tamtejszego ministerstwa kultury zyskało cenne artefakty, nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród turystów. Wiele z tych instytucji znajduje się bowiem na włoskiej prowincji, w miejscowościach dość odległych od popularnych ośrodków turystycznych. Z tego powodu turystów omijają warte uwagi znaleziska.

Zdaniem przeciwników takiej polityki działania włoskiego ministerstwa kultury mają efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast szerzyć wiedzę o niezwykle bogatym dziedzictwie kulturowym Półwyspu Apenińskiego, wiedza ta umyka tym, którzy mogą się nią potencjalne zainteresować.

Rzymskie Museo dell’Arte Salvata ma stanowić kompromisowe rozwiązanie w tej sytuacji. Ma też przyciągnąć turystów do bardziej odległych muzeów w mniejszych miejscowościach. Pierwsza wystawa w Muzeum Sztuki Ocalonej potrwa do 15 października. Kiedy prezentowane obecnie artefakty trafią do miejsc, z których pochodzą, w Sali Ośmiobocznej pojawią się kolejne zabytki.

Museo dell’Arte Salvata (Muzeum Sztuki Ocalonej) powołano do życia po to, aby umożliwić miłośnikom sztuki obejrzenie przedmiotów, którym jeszcze niedawno groziło zniszczenie lub które próbowano nielegalnie wywieźć z Włoch. Włoskie Ministerstwo Kultury chce w ten sposób uhonorować pracę policji i specjalistów zajmujących się odzyskiwaniem i ratowaniem cennych dzieł sztuki.

Muzeum Sztuki Ocalonej w Rzymie. Co w nim obejrzysz?

Pozostało 89% artykułu
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie