Bardzo kosztowne „selfie”: turystka zniszczyła dzieło w muzeum w Madrycie

Turyści skupieni na zrobieniu sobie zdjęć w towarzystwie słynnego dzieła sztuki to zmora pracowników muzeów. W madryckim Museo Reina Sofia, jednym z najważniejszych w Hiszpanii, turystka uszkodziła dzieło sztuki robiąc sobie „selfie”.

Publikacja: 08.06.2022 12:22

Museo Reina Sofia w Madrycie to jedna z trzech najważniejszych, obok Prado i Museo Nacional Thyssen-

Museo Reina Sofia w Madrycie to jedna z trzech najważniejszych, obok Prado i Museo Nacional Thyssen-Bornemisza, placówek muzealnych w stolicy Hiszpanii.

Foto: Fred Romero, Paryż, Francja, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Do wypadku doszło w madryckim Muzeum Królowej Zofii. „Ofiarą” turystki marzącej o efektownym „selfie” padła praca Alberto Sáncheza zatytułowana „La romería de los cornudos” („Pielgrzymka rogaczy”) z 1933 roku. Incydent po raz kolejny pokazał, dlaczego muzea na całym świecie starają się ograniczyć możliwość robienia zdjęć podczas zwiedzania.

Madryt: turystka uszkodziła stuletnie dzieło sztuki

Pewna Włoszka, zwiedzając Muzeum Królowej Zofii w Madrycie, postanowiła zrobić sobie „selfie” na tle imponujących rozmiarów papierowej scenografii. Ustawiając się do zdjęcia, kobieta złamała zasady panujące w muzeum i weszła na podest, który stanowi część dzieła.

Niestety, w pewnym momencie kobieta straciła równowagę. W trakcie upadku odruchowo chciała się czegoś złapać – traf chciał, że był to fragment delikatnego dzieła. Niestety, kobieta urwała fragment pracy.

Jak poinformowali pracownicy w muzeum, zniszczenia nie są bardzo poważne. Hiszpański dziennik „El País” donosi, że praca natychmiast trafiła w ręce konserwatorów i już udało się ją przywrócić do pierwotnego stanu. Hiszpańskie media milczą na temat tego, czy kobieta poniesie jakiekolwiek konsekwencje tego incydentu.

Czytaj więcej

Hiszpania ma problem tuż przed startem sezonu. W kraju zaczyna brakować kelnerów

Hiszpański malarz i rzeźbiarz Alberto Sánchez stworzył „Pielrzymkę rogaczy” w 1933 roku. Obraz stał się częścią scenografii do pierwszego pokazu baletu pod tym samym tytułem autorstwa Gustavo Pittalugi, Federico Garcíi Lorki i Cipriano Rivasa Cherifa. Awangardowa praca to w zasadzie trzyczęściowa kurtyna, przedstawiająca wejście do wiejskiej kapliczki na tle surrealistycznego krajobrazu.

Dzieło umieszczono w tym samym pomieszczeniu, w którym można oglądać słynną „Guernikę” Pabla Picassa. Wśród bogatych zasobów Muzeum Królowej Zofii znajdują się też prace jednego z mistrzów surrealizmu – Joana Miró. Obydwaj wielcy Katalończycy stanowili inspirację dla twórczości Sáncheza.

Polityka „zero selfie” w muzeach nadal nie obowiązuje

Wypadek w Muzeum Królowej Zofii po raz kolejny stawia pytanie o to, na co mogą sobie pozwolić zwiedzający w instytucjach sztuki, a na co już nie.

Z pewnością nic nie grozi jednemu z najlepiej chronionych dzieł sztuki na świecie – znajdującej się w Luwrze Monie Lisie Leonarda da Vinci, którą od zwiedzających oddziela kuloodporna szyba. Niedawny atak, którego dokonał francuski proekologiczny aktywista, po raz kolejny udowodnił, że taka ochrona ma sens. Co z innymi dziełami?

Tysiące bezcennych dzieł jest każdego dnia wystawionych na negatywne skutki aktywności zwiedzających – na przykład rzeźby. Jedną z nich, autorstwa XIX-wiecznego rzeźbiarza Antonio Canovy, latem 2020 roku turysta uszkodził w chwili robienia sobie „selfie”.

W 2017 roku ofiarą narcystycznego zwiedzającego była jedna z rzeźb w kształcie dyni, wchodząca w skład wystawy „Infinity Rooms” Yayoi Kusamy w Waszyngtonie. Turyści ułamali też fragment XVIII-wiecznej „Statuy dwóch Herkulesów” w muzeum w Cremonie.

Problem istnieje więc już od lat, dlatego wiele muzeów i galerii zaczęło wprowadzać zakaz używania niebezpiecznych „kijków do selfie” – na przykład nowojorskie MoMA, Wersalu, Koloseum, wiedeńskiej Albertinie czy w National Gallery w Londynie. Polityka „zero selfie” to jednak wciąż rzadkość, na którą muzea nie chcą się zdecydować.

Muzeum Prado w Madrycie należy do grona muzeów, w których panuje całkowity zakaz fotografowania, jednak wiele europejskich instytucji sztuki nie ma tak rygorystycznych zasad. Faktem jest bowiem, że robienie sobie kreatywnych zdjęć na tle wielkiej sztuki i publikowanie ich potem w internecie stanowi znakomitą darmową promocję dla muzeów pragnących przyciągnąć jak najwięcej zwiedzających.

Do wypadku doszło w madryckim Muzeum Królowej Zofii. „Ofiarą” turystki marzącej o efektownym „selfie” padła praca Alberto Sáncheza zatytułowana „La romería de los cornudos” („Pielgrzymka rogaczy”) z 1933 roku. Incydent po raz kolejny pokazał, dlaczego muzea na całym świecie starają się ograniczyć możliwość robienia zdjęć podczas zwiedzania.

Madryt: turystka uszkodziła stuletnie dzieło sztuki

Pozostało 90% artykułu
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali
Sztuka
Kolejna nieudana renowacja w kościele w Hiszpanii. Media pomstują. „Karykatura”
Sztuka
Pomnik z Wrocławia najlepszy na świecie. „Pokazuje sytuację całego pokolenia”
Sztuka
Tajemnica arcydzieła Rembrandta ujawniona. Mistrz użył toksycznej substancji
Sztuka
Medale olimpijskie dla artystów? Znany muzyk chce powrotu do idei twórcy igrzysk
Sztuka
Włochy mają nowe muzeum sztuki współczesnej. Opóźnienie wyniosło 52 lata