W jednym z brukselskich szpitali rozpoczął się nietypowy program. Pacjenci zmagający się z konsekwencjami ciężkiego przechorowania Covid-19 otrzymują od lekarzy zalecenia, aby regularnie odwiedzali muzea i galerie. To ma pomóc przeciwdziałać długotrwałym skutkom Covid-19, do których zalicza się między innymi stany depresyjne.
Terapia dziełami sztuki
Zespół lekarzy ze szpitala Brugmann w Brukseli rozpoczął trzymiesięczny program. Pomysłodawczynią inicjatywy jest Delphine Houba, radna z Brukseli odpowiedzialna za kulturę w stolicy Belgii.
„Kryzys związany z pandemią Covid-19, zwiększony stres, wypalenie zawodowe i inne patologie udowodniły, że rozpoczęcie takiego projektu ma rację bytu” – powiedziała Houba w rozmowie z Fernandem Letistem, dziennikarzem belgijskiego dziennika „L’Echo”.
Celem programu jest sprawdzenie, czy terapia poprzez wizyty w muzeach sztuki przyniesie pozytywne zmiany w psychice pacjentów.
W programie mogą wziąć udział zarówno pacjenci, którzy leczą się w szpitalu Brugmann, jak i wszystkie osoby, które zgodzą się na taką nietypową terapię. Inicjatywa brukselskich lekarzy ma charakter pilotażowy – jeżeli odniesie sukces, podobne inicjatywy wprowadzą również inne szpitale.