Christo nie żyje. Zobacz najważniejsze dzieła artysty

Jego sztuki nie sposób było nie zauważyć. Opakował między innymi Reichstag i paryski Łuk Triumfalny.

Publikacja: 02.06.2020 18:51

Budynek Reichstagu opakowany przez Christo.

Budynek Reichstagu opakowany przez Christo.

Foto: Budynek Reichstagu opakowany przez Christo. Fot: qwesy qwesy/CC BY 3.0

Nie żyje Christo Jawaszew, artysta znany z prac stworzonych we współpracy z żoną, Jeanne-Claude. Po wyjeździe z rodzinnej Bułgarii w 1957 roku Jawaszew tworzył na emigracji, przede wszystkim w Paryżu i w Nowym Jorku.

Sztuka uboga i ambalaże

Christo i Jeanne-Claude początkowo zbliżeni byli do kierunku reprezentowanego przez włoski ruch Arte Povera, którego przedstawiciele eksperymentowali z przedmiotami codziennego użytku, eksponując w pracach surowość materiałów i kwestionując podział sztuki na wysoką i niską („arte povera” to dosłownie „sztuka biedna”).

W późniejszym okresie zyskali sławę jako twórcy ambalaży, polegających na „opakowaniu” budynków czy fragmentów krajobrazu. Ostatnim z nich będzie przykrycie paryskiego Łuku Triumfalnego, które zostanie dokończone, a prezentacji możemy  spodziewać się jesienią przyszłego roku.

Christo – najważniejsze dzieła

Najważniejsze prace Christo i zmarłej w 2009 roku Jeanne-Claude zostaną przypomniane w ramach retrospektywy, zaplanowanej na drugą połowę roku w paryskim Centre Pompidou. Wybraliśmy kilka z nich – zarówno tych najbardziej znanych, jak i takich, które udowadniają, że dzieła duetu obejmują szersze spektrum dokonań niż spektakularne ambalaże.

„Żelazna kurtyna”

„Ściana beczek po ropie” powstała w 1962 roku i była jednym z pierwszych dzieł, które zwróciły uwagę artystycznego świata na prace bułgarsko-francuskiej pary. 89 beczek zablokowało Rue Visconti, jedną z najwęższych uliczek Paryża, w proteście przeciw powstaniu Muru Berlińskiego, którego budowę Christo obserwował na własne oczy rok wcześniej.

Three Store Fronts

Cykl okien, fasad i wystaw sklepowych, pokazanych z perspektywy chodnika, znoszących podział na wnętrze i zewnętrze i zachęcających do refleksji nad rolą przestrzeni w sztuce powstawał m.in. w słynnym hotelu Chelsea, gdzie pomieszkiwało kilka pokoleń nowojorskiej bohemy. Do Nowego Jorku para przeprowadziła się w 1964 roku i przez pierwsze lata skupiła się na opakowaniu puszek, butelek i innych przedmiotów codziennego użytku.

Opakowanie Reichstagu

Pod koniec lat sześćdziesiątych konceptualizm Chisto i Jeanne-Claude zyskał nowe, monumentalne kształty. Po zrealizowaniu pierwszych opakowań dla budynków (m.in. Bernie, Chicago i włoskim Spoleto) artyści skupili się na jeszcze bardziej symbolicznych celach, takich jak umieszczenie kurtyny w Kanionie Kolorado czy przysłonięcie mostu Pont Neuf w Paryżu. W 1995 roku para we współpracy z niemieckimi władzami przykryła błyszczącą folią budynek Reichstagu w świeżo zjednoczonym Berlinie, symbolicznie nawiązując do czasów „Żelaznej kurtyny”.

The London Mastaba

Po śmierci Jeanne-Claude w 2009 roku Christo kontynuował zapoczątkowane wspólnie projekty. Najbardziej znane realizacje z minionej dekady obejmują m.in. system pływających pomostów („The Floating Piers”) na jeziorze Iseo w Lombardii, a także rzeźbę The London Mastaba, wykorzystującą 7500 beczek, która była prezentowana przez kilka tygodni 2018 roku na jeziorze Serpentine w londyńskim Hyde Parku. „Robię rzeczy które nie mają funkcji – tłumaczył wówczas Christo w rozmowie z „The Guardian” – może poza sprawianiem przyjemności”.

Nie żyje Christo Jawaszew, artysta znany z prac stworzonych we współpracy z żoną, Jeanne-Claude. Po wyjeździe z rodzinnej Bułgarii w 1957 roku Jawaszew tworzył na emigracji, przede wszystkim w Paryżu i w Nowym Jorku.

Sztuka uboga i ambalaże

Pozostało 92% artykułu
Sztuka
„Mona Lisa” zmieni miejsce pobytu. Władze Luwru podjęły już decyzję
Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie