Nieustraszona Alexine Tinné

Alexandrine Tinné, holenderska podróżniczka, z pasją eksplorowała Czarny Ląd. Była pierwszą Europejką, która próbowała przemierzyć Saharę. Zginęła z rąk Tuaregów w 1869 r.

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Jan Holoubek, reżyser: Trzeba było o tym opowiedzieć

Narosła we mnie złość na to, co się wydarzyło. Miałem przeświadczenie, że trzeba opowiedzieć o bezpodstawnym uwięzieniu Tomka Komendy szerokiej publiczności – mówi w rozmowie z Barbarą Hollender reżyser Jan Holoubek.

Duńskie "polowanie" na wodach przy Wyspach Owczych ciągle zgodna z prawem

Osiemdziesiąt grindwali i trzynaście delfinów - tyle zwierząt tym razem zginęło jednego dnia w tradycyjnym "polowaniu", które odbywa się w wodach duńskich Wysp Owczych.

Czy Daniel Obajtek pogrąży PiS?

Dla Jarosława Kaczyńskiego sowicie opłacani szefowie spółek państwowych mieli być zaczynem nowej elity biznesowej. Ten plan właśnie stanął pod znakiem zapytania.

Obajtek, czyli jak PiS tworzy nowe elity

Za czasów Platformy też istniał problem ludzi partii w spółkach Skarbu Państwa, ale w tej chwili jest on pewnie większy, bo jest założenie, że trzeba wykreować swoich ludzi, którzy zarobią, którzy pod różną postacią będą finansować przedsięwzięcia bliskie prawicy– mówi Piotr Zaremba w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Wanda Półtawska: Ludzie nie potrafią kochać

Wanda Półtawska, lekarz psychiatra: Przede wszystkim trzeba się nauczyć, co to jest przyjaźń. Miłość musi rodzić się na gruncie prawdziwej przyjaźni. Mężczyzna nie może brać sobie dziewczyny do łóżka, ale może jej służyć: być dla niej czułym, opiekować się nią, po prostu z nią się przyjaźnić.

Kalendarium Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje przedmiotem debat i gorących polemik. Oto Powstanie Warszawskie dzień po dniu.

Powstanie warszawskie (nie)widziane z Moskwy

Dziwne zachowanie Armii Czerwonej u bram polskiej stolicy wywołuje zdumienie każdego, kto próbuje bez politycznych uprzedzeń zbadać ten krótki okres zarówno polskiej, jak i rosyjskiej historii.

Dlaczego kobietom i mężczyznom coraz trudniej się dogadać?

Kobietom i mężczyznom trudno dziś nawiązywać trwałe relacje, żyjemy coraz bardziej obok siebie. Różnią nas nawet poglądy polityczne. Czy zatem w Polsce trwa już niepostrzeżenie cicha wojna płci?

Jan Nowicki: Pisarze to nie do końca przyjemne towarzystwo

Wybitny aktor Jan Nowicki mówi Jackowi Cieślakowi o pandemii, poświęconej jej nowej książce, doświadczeniach z pisarzami, a także o wieloletniej znajomości z Jerzym Pilchem i ostatnich miesiącach, gdy mieszkali i spotkali się w Kielcach.

Porażka wizerunkowa Elona Muska. Najgłośniejsza marka mody rezygnuje z Twittera

Od chwili kupna przez Elona Muska, Twitter boryka się z problemami wizerunkowymi. Do odpływu reklamodawców i wysypu kont podszywających się pod znane marki trzeba dodać kolejny – rezygnację z Twittera przez znane marki, takie jak Balenciaga.

Kilimandżaro podłączone do internetu. Będzie łatwiej wrzucać zdjęcia z wypraw

Na zboczach Kilimandżaro można już korzystać z szybkiego internetu. Zdaniem przedstawicieli władz Tanzanii ma to zwiększyć bezpieczeństwo wspinaczki, ale też umożliwić turystom udostępnianie w sieci zdjęć ze zdobywania najwyższego szczytu Afryki.

Centralny rejestr influencerów. Arabia Saudyjska wprowadza nowe zasady w sieci

Trzyletnie pozwolenie, 18 tysięcy złotych opłaty – i wpis do centralnego rejestru influencerów. Takie wymogi trzeba spełnić, żeby móc zarabiać na treściach publikowanych w sieciach społecznościowych. Arabia Saudyjska chce zapanować nad influencerami.

Gwiazdy reklamowały kryptowaluty. Po krachu na rynku spadł na nie hejt

Jak zachęcić ciułaczy do zainwestowania w ryzykowne przedsięwzięcie, takie jak kryptowaluty? Najlepiej zaprosić do współpracy celebrytów. Wiele gwiazd reklamowało projekty związane z rynkiem krypto. Dzisiaj odbija im się to czkawką.

Aleksander Prochanow: Narody bez imperialnej protekcji giną

Dla mnie imperium to nie kolonie i metropolie, lecz symfonia narodów i przestrzeni. Istotne jest to, czy w dzisiejszej Rosji uda się zachować tę symfonię, a może nawet rozpowszechnić ją na tych przestrzeniach, które utraciliśmy po 1991 r. - mówi Aleksander Prochanow, rosyjski pisarz i publicysta.

Kto nie zagłosował 4 czerwca

Brak zainteresowania polityką, niewiara w to, że cokolwiek zależy od oddanego głosu, niskie wykształcenie, zmęczenie kryzysem – co sprawiło, że grubo ponad jedna trzecia uprawnionych nie wybrała się na pierwsze od dziesięcioleci częściowo wolne wybory?

Nie „e-sport”, a „jeu video de competition”. Francja przeciw anglicyzmom w grach

„Streaming”, „e-sport” czy „gamer” to słowa, których używa się ich na całym świecie, zadomowiły się też w języku polskim. We Francji jest podobnie, jednak tamtejsi Francuzi chcą z tym walczyć, w imię czystości języka.

Rosjanie próbują poznać prawdę o wojnie. Widać, czego szukają w Google'u

Kara dożywocia za zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskiego żołnierza w Ukrainie oraz antywojenny protest i rezygnacja rosyjskiego dyplomaty pracującego w ONZ – informacji na ten temat szukali w internecie Rosjanie.