Stopy to zwierciadło całego organizmu. Niektóre dolegliwości wpływają też więc na nasze stopy. Konieczna jest szybka reakcja i pomoc fachowca.
Cukrzyca stanowi ogromny problem społeczny. Ale są też dobre wiadomości: działania profilaktyczne już u najmłodszych, to znaczy sposób odżywiania, prowadzenie codziennej aktywności fizycznej, badania profilaktyczne – mogą zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2.
Trzeba też wiedzieć, że świadomość każdego cukrzyka i prawidłowa pielęgnacja stóp po prostu eliminuje zachorowanie na stopę cukrzycową. Jeśli więc chorujesz na cukrzycę, musisz nauczyć się zapobiegania wystąpieniu choroby nazywanej w medycynie Zespołem Stopy Cukrzycowej. Pamiętaj o:
- prawidłowym wyrównaniu glikemii,
- codziennej, wyjątkowej dbałości o stopy,
- codziennej aktywności fizycznej,
- zaniechaniu palenia tytoniu,
- wizytach u diabetologa, dermatologa, chirurga naczyniowego i ogólnego, neurologa, ortopedy, podologa.
Jak rozpoznać to schorzenie? Zespół stopy cukrzycowej to owrzodzenia oraz destrukcja tkanek głębokich, w połączeniu z zaburzeniami neurologicznymi oraz chorobami naczyń obwodowych. U cukrzyka uszkodzenia naczyń i nerwów na kończynach dolnych powodują, że stopy są mniej wrażliwe na ból, ucisk, dotyk, otarcie i temperaturę, co zwiększa ryzyko wystąpienia na kończynach dolnych niebezpiecznych zmian takich, jak:
- pękanie skóry
- suchość skóry
- odczyny wysiękowe skóry
- zmiany troficzne skóry i paznokci
- nadmierne zrogowacenia naskórka
- zadrapania skóry z powodu świądu czy uszkodzeń czynników zewnętrznych, np. sztywne ubranie, krzewy, patyki itd.
Wyżej wymienione objawy mogą doprowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Nieprawidłowa oraz opóźniona reakcja doprowadza do stopy cukrzycowej, to znaczy długo gojących się ran, a nawet amputacji częściowej lub całkowitej kończyny dolnej.
W profesjonalnym gabinecie podologicznym chory na cukrzycę otrzyma informacje, jak prawidłowo dbać na co dzień o stopy oraz otrzyma prawidłowo wykonany zabieg podologiczny na stopach. Dla cukrzyka wizyta u podologa to nie luksus, to konieczność.
Na co powinien zwrócić uwagę cukrzyk, żeby zachować zdrowe stopy, pamiętając, że ma obniżony próg bólowy:
- Codziennie należy oglądać dokładnie stopy, paznokcie. Jeśli nie możesz tego zrobić sam, poproś o pomoc domowników lub oglądaj stopy za pomocą lusterka. Jeśli zauważysz najmniejsze nawet otarcie, skaleczenie, natychmiast udaj się do specjalisty.
- Codzienna kąpiel stóp w temperaturze 30-35*C, temperaturę wody należy sprawdzić termometrem, czas kąpieli 3-4 minuty.
- Dokładnie osusz stopy oraz przestrzenie między palcami.
- Codziennie lub dwa razy dziennie w zależności od rodzaju skóry, stosuj odpowiedni preparat do stóp dla diabetyków.
- Skarpety – codziennie zmieniaj odpowiednie skarpety, które się nie pofałdują (surowiec – włókno z bambusa, bawełny, ze srebrnej nici). Ściągacz luźny, nie powodujący ucisku, obrzęków, a tym samym otarć, odcisków i modzeli.
- Buty najczęściej powodują deformacje stóp, dlatego też dobór ich jest bardzo ważny. Muszą być większe, z zaokrąglonym i szerokim noskiem bez szwów, miękkie, z naturalnych tworzyw, latem przewiewne, z możliwością regulacji, np. na rzep ( w razie gdyby nastąpiły obrzęki stóp). Jeśli nosisz latem sandały, koniecznie zakładaj skarpety. Sprawdzaj codziennie, czy nie dostał się do środka kamyk, piasek, patyk lub inne „obce ciała”.
- Zakaz chodzenia boso (zmniejsza ryzyko skaleczenia, ukłucia stopy).
- Należy nosić wkładki terapeutyczne, które zapewniają równomierny rozkład ciśnienia podeszwowego, co zapobiega tworzeniu się modzeli.
- Ukąszenia owadów – nie należy ich bagatelizować – konieczna jest dezynfekcja miejsca ukąszenia, obserwacja, czy nie ma obrzęku, zabarwienia, wysięku. Jeśli zaniepokoi cię objaw, udaj się do lekarza.
- Zimne stopy – diabetyk nie może rozgrzewać stóp za pomocą poduszki elektrycznej lub gorącej kąpieli, bo wówczas występuje ryzyko oparzenia. Należy rozcierać manualnie i gimnastykować, wcierać preparaty rozgrzewające do stóp, ale przeznaczone dla cukrzyków.
- Paznokcie u stóp skracaj pilnikiem, nie używaj ostrych narzędzi.
- Codzienna aktywność fizyczna – regularne spacery, ćwiczenia pobudzające krążenie, np. siedząc zataczaj stopami kółka, podnoś stopami z podłogi chusteczkę lub ołówek, odwodzenie i przywodzenie stóp.
- Marznięcie, drętwienie, bóle palców, stóp, goleni – jeśli masz tego typu dolegliwości, udaj się do lekarza specjalisty.