Najbardziej gościnne miasta świata: litewski kurort nad Bałtykiem w czołówce

Włochy, Tajwan, Hiszpania, Niemcy, Australia, Meksyk, Brazylia, Argentyna, Wielka Brytania i Litwa - tu znajdują się najbardziej gościnne miasta świata. Serwis Booking.com przygotował zestawienie miast, w których turyści czują się najlepiej.

Publikacja: 03.02.2023 11:03

Kłajpeda znalazła się na w zestawieniu najbardziej gościnnych miast na świecie jako jedyny kurort na

Kłajpeda znalazła się na w zestawieniu najbardziej gościnnych miast na świecie jako jedyny kurort nad Bałtykiem.

Foto: Mantas Volungevicius, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Piękna architektura, ciekawe dziedzictwo kulturowe czy dobre hotele i restauracje to jedne z najważniejszych elementów wpływających na decyzję, dokąd chcemy jechać na wakacje lub na weekend. Równie istotny jest też otwarty i przyjazny stosunek mieszkańców do turystów. Nikt nie lubi czuć się nieproszonym gościem.

Najbardziej gościnne miasta w Europie

Jak co roku, serwis Booking.com opublikował listę dziesięciu miast z całego świata, których mieszkańcy odznaczają się największą gościnnością. Ranking jest o tyle miarodajny i wiarygodny, że powstaje na bazie ponad 240 milionów zweryfikowanych recenzji użytkowników serwisu.

Dobrą informacją dla Europejczyków jest fakt, że aż połowa miast, które znalazły się w tym zestawieniu, leży na Starym Kontynencie. Z kolei Polaków z pewnością ucieszy fakt, że aż dwa znajdują się u naszych sąsiadów: na Litwie i w Niemczech.

Mowa o Kłajpedzie i Dreźnie, czyli miastach, które dla sporej części Europejczyków nie są aż tak oczywistymi kierunkami — nie mówiąc o turystach z bardziej odległych zakątków świata. Założona w XIII wieku Kłajpeda obfituje w świetnie zachowane zabytki, jest też popularnym wśród mieszkańców tej części Europy kurortem. W pobliżu znajduje się Mierzeja Kurońska — stukilometrowy pas wydm, który wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Czeski most przy granicy z Polską jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie

Architekturą zachwyca również Drezno, do którego przylgnął przydomek „Florencji Północy”. Wspaniałe barokowe i renesansowe budynki odbudowano po zniszczeniu miasta w czasie II wojny światowej.

Jeszcze jednym, niezbyt popularnym wśród turystów miastem, które zdaniem autorów zestawienia zasługuje na szczególną uwagę, okazał się leżący w północno-wschodniej Anglii York. Miasto pamięta jeszcze czasy rzymskie, a jego długa historia uwidacznia się w świetnie zachowanej architekturze.

Wśród najbardziej gościnnych miast Europy nie zabrakło też bardziej oczywistych kierunków. Mowa o malowniczym miasteczku Polignano a Mare na wybrzeżu włoskiej Apulii i San Sebastian w Kraju Basków.

Obydwa miasta znajdują się w krajach, które europejscy turyści obierają jako cele wakacyjnych podróży zdecydowanie częściej niż Kłajpedę, Drezno czy York. Słyną przede wszystkim z wyśmienitej lokalnej kuchni, ale też ciekawej architektury.

Najbardziej gościnne miasta spoza Europy

Booking.com podsuwa kilka urlopowych inspiracji również dla tych, którzy planują w tym roku wybrać się w nieco dalszą podróż. W zestawieniu znalazły się aż trzy miasta leżącej w Ameryce Południowej i Środkowej oraz po jednym z Australii i Azji.

Ushuaia leży na Ziemi Ognistej, czyli na południowych rubieżach Argentyny. To najbardziej na południe wysunięte miasto całego globu. Porto De Galinhas w Brazylii to z kolei pozycja obowiązkowa dla miłośników plażowania i nurkowania, a także idealnie świeżych owoców morza. Meksyk natomiast ocieka historią, co odzwierciedla jego ciekawa architektura i przebogata scena gastronomiczna.

W rankingu wymieniono też miasto Gold Coast w australijskim stanie Queensland jako mekkę dla surferów i miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Z kolei leżące na wschodnim wybrzeżu Tajwanu Hualian stanowi świetną bazę wypadową do otaczających je spektakularnych krajobrazów tamtejszego Parku Narodowego Taroko. Samo Hualian to zaś nieśpieszne miasto, obfitujące w wiele barów z lokalnym jedzeniem.

Najbardziej gościnne miasta na świecie według Booking.com:

Kłajpeda
, Litwa

Drezno, Niemcy

York, Wielka Brytania

Polignano a Mare, Włochy

San Sebastian, Hiszpania

Ushuaia, Argentyna

Porto De Galinhas, Brazylia

Mexico City, Meksyk


Gold Coast, Australia


Hualien, Tajwan

Piękna architektura, ciekawe dziedzictwo kulturowe czy dobre hotele i restauracje to jedne z najważniejszych elementów wpływających na decyzję, dokąd chcemy jechać na wakacje lub na weekend. Równie istotny jest też otwarty i przyjazny stosunek mieszkańców do turystów. Nikt nie lubi czuć się nieproszonym gościem.

Najbardziej gościnne miasta w Europie

Pozostało 91% artykułu
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Miasta
Chińska odpowiedź na miasta 15-minutowe. To „projekt życia” Xi Jinpinga
Miasta
Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Miasta
Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu