Najbardziej gościnne miasta świata: litewski kurort nad Bałtykiem w czołówce

Włochy, Tajwan, Hiszpania, Niemcy, Australia, Meksyk, Brazylia, Argentyna, Wielka Brytania i Litwa - tu znajdują się najbardziej gościnne miasta świata. Serwis Booking.com przygotował zestawienie miast, w których turyści czują się najlepiej.

Publikacja: 03.02.2023 11:03

Kłajpeda znalazła się na w zestawieniu najbardziej gościnnych miast na świecie jako jedyny kurort na

Kłajpeda znalazła się na w zestawieniu najbardziej gościnnych miast na świecie jako jedyny kurort nad Bałtykiem.

Foto: Mantas Volungevicius, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Piękna architektura, ciekawe dziedzictwo kulturowe czy dobre hotele i restauracje to jedne z najważniejszych elementów wpływających na decyzję, dokąd chcemy jechać na wakacje lub na weekend. Równie istotny jest też otwarty i przyjazny stosunek mieszkańców do turystów. Nikt nie lubi czuć się nieproszonym gościem.

Najbardziej gościnne miasta w Europie

Jak co roku, serwis Booking.com opublikował listę dziesięciu miast z całego świata, których mieszkańcy odznaczają się największą gościnnością. Ranking jest o tyle miarodajny i wiarygodny, że powstaje na bazie ponad 240 milionów zweryfikowanych recenzji użytkowników serwisu.

Dobrą informacją dla Europejczyków jest fakt, że aż połowa miast, które znalazły się w tym zestawieniu, leży na Starym Kontynencie. Z kolei Polaków z pewnością ucieszy fakt, że aż dwa znajdują się u naszych sąsiadów: na Litwie i w Niemczech.

Mowa o Kłajpedzie i Dreźnie, czyli miastach, które dla sporej części Europejczyków nie są aż tak oczywistymi kierunkami — nie mówiąc o turystach z bardziej odległych zakątków świata. Założona w XIII wieku Kłajpeda obfituje w świetnie zachowane zabytki, jest też popularnym wśród mieszkańców tej części Europy kurortem. W pobliżu znajduje się Mierzeja Kurońska — stukilometrowy pas wydm, który wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Czeski most przy granicy z Polską jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie

Architekturą zachwyca również Drezno, do którego przylgnął przydomek „Florencji Północy”. Wspaniałe barokowe i renesansowe budynki odbudowano po zniszczeniu miasta w czasie II wojny światowej.

Jeszcze jednym, niezbyt popularnym wśród turystów miastem, które zdaniem autorów zestawienia zasługuje na szczególną uwagę, okazał się leżący w północno-wschodniej Anglii York. Miasto pamięta jeszcze czasy rzymskie, a jego długa historia uwidacznia się w świetnie zachowanej architekturze.

Wśród najbardziej gościnnych miast Europy nie zabrakło też bardziej oczywistych kierunków. Mowa o malowniczym miasteczku Polignano a Mare na wybrzeżu włoskiej Apulii i San Sebastian w Kraju Basków.

Obydwa miasta znajdują się w krajach, które europejscy turyści obierają jako cele wakacyjnych podróży zdecydowanie częściej niż Kłajpedę, Drezno czy York. Słyną przede wszystkim z wyśmienitej lokalnej kuchni, ale też ciekawej architektury.

Najbardziej gościnne miasta spoza Europy

Booking.com podsuwa kilka urlopowych inspiracji również dla tych, którzy planują w tym roku wybrać się w nieco dalszą podróż. W zestawieniu znalazły się aż trzy miasta leżącej w Ameryce Południowej i Środkowej oraz po jednym z Australii i Azji.

Ushuaia leży na Ziemi Ognistej, czyli na południowych rubieżach Argentyny. To najbardziej na południe wysunięte miasto całego globu. Porto De Galinhas w Brazylii to z kolei pozycja obowiązkowa dla miłośników plażowania i nurkowania, a także idealnie świeżych owoców morza. Meksyk natomiast ocieka historią, co odzwierciedla jego ciekawa architektura i przebogata scena gastronomiczna.

W rankingu wymieniono też miasto Gold Coast w australijskim stanie Queensland jako mekkę dla surferów i miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Z kolei leżące na wschodnim wybrzeżu Tajwanu Hualian stanowi świetną bazę wypadową do otaczających je spektakularnych krajobrazów tamtejszego Parku Narodowego Taroko. Samo Hualian to zaś nieśpieszne miasto, obfitujące w wiele barów z lokalnym jedzeniem.

Najbardziej gościnne miasta na świecie według Booking.com:

Kłajpeda
, Litwa

Drezno, Niemcy

York, Wielka Brytania

Polignano a Mare, Włochy

San Sebastian, Hiszpania

Ushuaia, Argentyna

Porto De Galinhas, Brazylia

Mexico City, Meksyk


Gold Coast, Australia


Hualien, Tajwan

Piękna architektura, ciekawe dziedzictwo kulturowe czy dobre hotele i restauracje to jedne z najważniejszych elementów wpływających na decyzję, dokąd chcemy jechać na wakacje lub na weekend. Równie istotny jest też otwarty i przyjazny stosunek mieszkańców do turystów. Nikt nie lubi czuć się nieproszonym gościem.

Najbardziej gościnne miasta w Europie

Pozostało 91% artykułu
Miasta
Jak się żyje w najlepszym na świecie mieście do życia? Kolejny sukces Wiednia
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Miasta
Najszczęśliwsze miasta na świecie. Polska metropolia w czołowej setce
Miasta
Europa: które miasta czeka zalew turystów latem? Polska metropolia w czołówce
Miasta
Najbardziej kontrowersyjny wieżowiec w Europie znika. Zasłonią go inne biurowce
Miasta
Ranking najlepszych miast na świecie. Niespodziewany lider wśród polskich miast