Flagi na plażach zwykle ostrzegają plażowiczów przed niebezpieczeństwem, które czai się w wodzie – różne kolory oznaczają stan morza w danym dniu i sygnalizują, kiedy kąpiel może być niebezpieczna. 

Deutsche Krebshilfe, znana niemiecka organizacja non-profit zajmująca się problemem chorób nowotworowych, wspólnie z berlińską agencją kreatywną Heimat przygotowała kampanię, której celem jest uświadomienie ludziom, jak niebezpieczne jest zagrożenie związane z wystawianiem skóry na działanie promieniowania UV.

Czarna flaga: Niemcy testują nowe rozwiązanie na plażach

Na plażach trudno bowiem o jakiekolwiek informacje, które przypominałyby plażowiczom o konieczności stosowania kremów z filtrem UV lub o ograniczaniu czasu przebywania na słońcu.

Deutsche Krebshilfe

Flaga opracowana wspólnie przez Deutsche Krebshilfe i Heimat ma stanowić zrozumiały dla wszystkich komunikat o konieczności sprawdzania stanu promieniowania danego dnia. Stworzono czytelny, łatwy do odczytania zestaw kolorów symbolizujących różne poziomy promieniowania – od niewielkiego, względnie bezpiecznego dla skóry po ekstremalny, który oznacza konieczność ograniczenia czasu przebywania na słońcu i używania kremów z najmocniejszym filtrem SPF.

Czytaj więcej

Słynna włoska wyspa kusi cudzoziemców: kupcie dom, dopłacimy wam do remontu

Flaga zaprojektowana przez Niemców jest bardzo charakterystyczna: na czarnym tle znajduje się czarne koło otoczone różnobarwną auerolą, przypominające zaćmienie słońca. Kolory w aureoli nawiązują do symboliki stosowanej przez WHO przy oznaczeniu poziomów promieniowania UV.

Deutsche Krebshilfe

W tym roku projekt testowany jest na plaży w bałtyckim uzdrowisku Sierksdorf na zachodzie Niemiec. Organizatorzy akcji chcą w przyszłym roku rozszerzyć ją na inne niemieckie kurorty. Zamierzają wystąpić również do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO z wnioskiem o to, by czarna flaga stała się międzynarodowym symbolem stosowanym na plażach na całym świecie.