Sierpień to w wielu krajach południa Europy tradycyjny okres urlopów. Ale tylko Włosi mają nieoficjalne „święto wakacji”. Skąd wzięła się tradycja Ferragosto?
Ferragosto: 15 sierpnia czyli święto wakacji
Sierpień to we Włoszech najgorszy czas na załatwienie czegokolwiek, zwłaszcza dla mieszkańców tego kraju. W okresie około dwóch tygodni wokół 15 sierpnia mali przedsiębiorcy robią sobie długi urlop.
Problemu nie mają jednak turyści i wszyscy szukający w tym czasie wypoczynku. Sierpień to sam środek sezonu turystycznego we Włoszech, dlatego też restauracje, kluby, lodziarnie i wszelkie atrakcje turystyczne są wtedy otwarte.
Jest jednak parę wyjątków – jednym z nich są Muzea Watykańskie, które 15 sierpnia są zawsze zamknięte. Powodem jest przypadające tego dnia ważne kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ferragosto to apogeum sezonu urlopowego w tym kraju. Ci Włosi, którzy na tydzień lub dwa zamknęli swoje interesy, wyjeżdżają wtedy na wakacje, przeważnie nad morze. To właśnie tam skupia się gros imprez wokół Ferragosto.