Włoskie „święto wakacji” w sierpniu. Gdy nadchodzi Ferragosto, kraj zamiera

Sierpień to dla Włochów czas urlopów. Mieszkańcy włoskich miast rozjeżdżają się na urlopy, a firmy ograniczają lub wręcz zawieszają działalność. Kulminacją miesiąca urlopów jest Ferragosto, nieformalne narodowe święto we Włoszech.

Publikacja: 14.08.2022 11:11

Sierpień jest tradycyjnie miesiącem urlopów dla milionów mieszkańców Włoch.

Sierpień jest tradycyjnie miesiącem urlopów dla milionów mieszkańców Włoch.

Foto: Harry Knight

Sierpień to w wielu krajach południa Europy tradycyjny okres urlopów. Ale tylko Włosi mają nieoficjalne „święto wakacji”. Skąd wzięła się tradycja Ferragosto? 

Ferragosto: 15 sierpnia czyli święto wakacji

Sierpień to we Włoszech najgorszy czas na załatwienie czegokolwiek, zwłaszcza dla mieszkańców tego kraju. W okresie około dwóch tygodni wokół 15 sierpnia mali przedsiębiorcy robią sobie długi urlop.

Problemu nie mają jednak turyści i wszyscy szukający w tym czasie wypoczynku. Sierpień to sam środek sezonu turystycznego we Włoszech, dlatego też restauracje, kluby, lodziarnie i wszelkie atrakcje turystyczne są wtedy otwarte.

Jest jednak parę wyjątków – jednym z nich są Muzea Watykańskie, które 15 sierpnia są zawsze zamknięte. Powodem jest przypadające tego dnia ważne kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Ferragosto to apogeum sezonu urlopowego w tym kraju. Ci Włosi, którzy na tydzień lub dwa zamknęli swoje interesy, wyjeżdżają wtedy na wakacje, przeważnie nad morze. To właśnie tam skupia się gros imprez wokół Ferragosto.

Co Włosi robią w trakcie obchodów tego letniego święta? Przede wszystkim korzystają z okazji do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi przy wspólnym stole. Zabierają grille na plaże, a nawet kuchnie polowe, aby przyrządzić nie tylko grillowane ryby, mięso czy warzywa, ale też na przykład tradycyjne makarony.

Czytaj więcej

Najlepsza pizza we Włoszech: prestiżowy ranking wygrało miasteczko pod Neapolem

Celebracja Ferragosto to dla Włochów pretekst, aby przeciągnąć fetę i oddawanie się beztroskiemu „la dolce vita” również przez resztę miesiąca. Już 16 sierpnia, a więc dzień po głównym święcie, na Piazza del Campo w Sienie odbywa się Palio – słynny wyścig konny.

Inne miasta również organizują liczne imprezy, aby przyciągnąć do siebie turystów. W Rzymie, Bolonii i wielu innych miastach tworzy się kina plenerowe. Z kolei apulijskie Bari i miasto Macerata w Marchii rozbrzmiewają muzyką. W Bari już 16 sierpnia rozpoczyna się pięciodniowy festiwal jazzowy, z kolei w Maceracie – trwający trzy dni festiwal operowy, który odbywa się w tamtejszym rzymskim amfiteatrze.

Po festiwalu jazzowym w Bari można pozostać w Apulii i przenieść się do miasta Melpignano, gdzie 27 sierpnia odbywa się La Notte della Taranta, czyli „Noc Taranty”. To impreza celebrująca włoski taniec ludowy o nazwie tarantella.

Skąd się wzięło święto Ferragosto?

Początki święta Ferragosto sięgają I wieku przed naszą erą. Jako Feriae Augusti (Wakacje Augusta) stanowił je cesarz Oktawian August. Początkowo święto obchodzono 1 sierpnia, aby celebrować zakończenie zbiorów. Był to dzień wolny dla wszystkich obywateli Cesarstwa Rzymskiego. Po zdobyciu dominacji przez chrześcijaństwo, aby pozbyć się pogańskich konotacji święta, Kościół przeniósł obchody Ferragosto na 15 sierpnia.

Dawniej Ferragosto było pretekstem do spędzania wolnego dnia w dowolnym miejscu. Tradycja urządzania pikników na plaży pojawiła się dopiero w latach 20. ubiegłego stulecia. Ówczesne władze Włoch wydały wtedy zarządzenie o ustanowieniu niższych cen biletów kursujących na wybrzeże. Dzięki temu nawet ubogich Włochów było stać na wycieczkę nad morze.

Państwo jednak nie sponsorowało obywatelom jedzenia. Z tego powodu Włosi, wybierając się całymi rodzinami nad morze, zabierali ze sobą tyle jedzenia, aby wystarczyło go na całodniową fetę. Stąd też zwyczaj organizowania obfitych pikników, który Włosi kontynuują do dziś.

Sierpień to w wielu krajach południa Europy tradycyjny okres urlopów. Ale tylko Włosi mają nieoficjalne „święto wakacji”. Skąd wzięła się tradycja Ferragosto? 

Ferragosto: 15 sierpnia czyli święto wakacji

Pozostało 95% artykułu
Styl życia
Ten trend zmieni podróżowanie. Podróże „z pustymi rękami” coraz popularniejsze
Styl życia
Generacja Z na wakacjach: „pragnienie ucieczki” zamiast leżaka nad basenem
Styl życia
Coolcations: ten trend będzie hitem wśród turystów. Im chłodniej, tym lepiej
Styl życia
„Turystyka dla przemęczonych” to nowy trend. Czym jest zjawisko „silent travel”?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Styl życia
Koniec „podróży z zemsty”? Znika trend, który zrobił karierę po pandemii