Kobiety w inżynierii – odnoszą sukces w Amazon

Planują utrzymanie ruchu, kodują, projektują, są menedżerkami operacji, programistkami, architektkami różnorodnych, technologicznych rozwiązań.  Inspirują do podejmowania nowych wyzwań i udowadniają, że inżynierią z powodzeniem może zajmować się płeć piękna. Kobiety coraz odważniej wkraczają w świat inżynierii i inspirują do podążania tą ścieżką kariery. To kolejny krok w budowaniu zróżnicowanego, opartego na równości środowiska i kultury pracy. Poznajcie inspirujące historie kobiet, które łączy pasja do inżynierii i praca w Amazon.

Z raportu ośrodka badawczego DELab Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że na uczelniach technicznych studentki stanowią
obecnie ponad jedną trzecią wszystkich słuchaczy (37 proc.).  
""

Foto: sukces.rp.pl

Gdy praca jest pasją

Marta, Software Development Engineer pracuje w zespole, który tworzy narzędzia do budowania głosów text-to-speech, używanych przez Alexę i AWS Polly. Swoją pasję do technologii związanych z mową rozwinęła na studiach magisterskich, gdzie po raz pierwszy zetknęła się z uczeniem maszynowym i NLP (natural language processing). Co najbardziej ceni w pracy inżyniera? W moim zawodzie podoba mi się to, że współpracujemy z różnorodnymi specjalistami – lingwistami i audio inżynierami, co sprawia, że praca jest ciekawsza i można codziennie poszerzać swoją wiedzę. Dużą satysfakcję daje również możliwość usłyszenia, jak Alexa mówi głosem, który pomagaliśmy zbudować. W Amazon mamy możliwość pracy nad naprawdę ciekawymi, rozwijającymi projektami. To, co tworzymy, jest używane na całym świecie. Daje mi to dużą satysfakcję!

""

Foto: sukces.rp.pl

Warto próbować

Wybór odpowiedniej dla swoich umiejętności ścieżki kariery, począwszy od studiów, przez wymarzone stanowisko to ciekawe doświadczenie, któremu nie brakuje wyzwań. Marta, choć początkowo zaangażowana była w projektowanie i budowanie linii kolejowych w Polsce oraz w Chorwacji, aktualnie obejmuje stanowisko Operations Manager w Centrum Logistyki E-commerce w Sadach pod Poznaniem. Dlaczego wybrała Amazon i co inspiruje ją do codziennej pracy? Dostałam możliwość współpracy z ponad 100 osobami. Nauczyłam się więcej niż w poprzednich latach mojej pracy zawodowej i znalazłam mnóstwo wsparcia, z którego cały czas korzystam. Amazon to miejsce, w którym  można rozwijać skrzydła w niemalże nieskończonej ilości ról i obszarów, cały czas zdobywając nową wiedzę i umiejętności – mówi Marta i dodaje – Ważne jest, aby cały czas próbować nowych rzeczy i być otwartym na nowe doświadczenia, spoglądać na sprawy z perspektywy ucznia, nawet jeśli w danej dziedzinie jest się nauczycielem.

""

Foto: sukces.rp.pl

Determinacja i chęć rozwoju

STEM to dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Każdego dnia, kobiety i mężczyźni na całym świecie pracują nad nowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami, które pozwolą odpowiedzieć na potrzeby współczesnych społeczeństw, klientów i partnerów. Jednak jak czują się kobiety w inżynieryjnym środowisku, w którym nadal przeważają mężczyźni? I co radzą innym kobietom, stawiającym pierwsze kroki w tej dziedzinie? O tym opowiedziała Jolanta, która pewnego dnia postanowiła zaryzykować – zmieniła miejsce zamieszkania i rozpoczęła pracę w Amazon w Sosnowcu, a obecnie jest Planistą Utrzymania Ruchu (RME PLANNER) w Centrum Logistyki E-commerce w Gliwicach. Wiele lat pracowałam w placówce opiekuńczo-wychowawczej, choć od zawsze kochałam motoryzację i „ciągnęło” mnie do zajęć technicznych. Pomagałam koledze w warsztacie samochodowych, gdzie bardzo chętnie spędzałam każdą wolną chwilę – mówi Jolanta – Jestem doskonałym przykładem tego, że determinacja i chęć rozwoju potrafią zmobilizować człowieka do podjęcia wyzwań, które były wcześniej nie do pomyślenia. Myślałam, że porywam się „z motyką na słońce”, ale udało się i jestem bardzo zadowolona ze zmiany – możecie zrobić to samo, ale i wiele, wiele więcej. Poleciłabym pracę w Amazon dlatego, że ta firma nie dyskwalifikuje w procesie rekrutacji osób, które nie mają kierunkowego wykształcenia lub nie nabyły jeszcze odpowiedniego doświadczenia (tak jak ja). Jeżeli pojawia się możliwość uczestniczenia w jakimś szkoleniu, zawsze jestem zachęcana do wzięcia w nim udziału.

Inżynieria to zawód dla kobiet

Dlaczego moim zdaniem inżynieria to dobra ścieżka kariery dla kobiet? Z wielu powodów! Po pierwsze inżynieria jest interesująca, stymulująca intelektualnie, daje takie poczucie mocy, którego kobietom często potrzeba. Świat coraz bardziej opiera się na technologii, więc jest to też dziedzina przyszłości. Poza tym inżynieria potrzebuje kobiet, potrzebuje zespołów, które będą zróżnicowane. Jeśli chcemy, żeby urządzenia  czy programy codziennego użytku były funkcjonalne i intuicyjne dla kobiet, musimy brać udział w ich powstawaniu od samego początku – mówi Ewa, Software Dev Manager, która pracuje nad rozwojem asystentki głosowej Amazon – Alexy. Zespół, którym kieruje, wprowadza możliwość korzystania z asystenta/ki w wersji celebryty, obecnie jest nim Samuel L. Jackson. Wymaga to nie tylko stworzenia odpowiedniego głosu, ale też zmiany sposobu, w jaki rozumiemy pytania klientów i w jaki konstruujemy odpowiedzi.

Z głową w chmurze

Emilia, CEE Solutions Architect w Amazon Web Services swoją pasję do inżynierii poza pracą wykorzystuje także w czasie wolnym. Zaraziłam moje dzieci fascynacją do matematyki i nauki. Prowadzę różne formy warsztatów z programowania, przygotowujące do konkursów oraz zajęcia na Uniwersytecie Dzieci. Chcę popularyzować techniczne zawody wśród najmłodszych, pokazać im, jak poznawać nowe. To, co zdefiniowało moje życie, to dążenie do zrozumienia świata. Odkąd pamiętam, zawsze się uczę, analizuję informacje i odkrywam odpowiedzi, ale jeszcze więcej zadaję pytań „dlaczego?” i „jak?”. Ta chęć poznawania przyciągnęła mnie do AWS, gdzie zaczęłam pracę jako Solutions Architect.

""

Foto: sukces.rp.pl

Niekończąca się kreatywność

Pracę w AWS ceni także Emilia, Solutions Architect, Amazon Web Services w Wielkiej Brytanii. Co najbardziej podoba jej się w wykonywanych obowiązkach? Na co dzień mogę łączyć miłość do technologii z niekończącą się kreatywnością, obcować z najbystrzejszymi umysłami w branży, jak również pracować z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Praca w chmurze otwiera milion możliwości rozwoju.

Część swojego czasu Emilia poświęciła bliskiej współpracy z jednym z centrów badawczych NASA JPL (Jet Propulsion Laboratory). Razem ogłosiliśmy konkurs na najlepszy algorytm uczenia maszynowego dla łazika marsjańskiego. Amazon zachęca do kreatywności i śmiałego podejmowania decyzji, innowacyjność jest wpisana w kulturę organizacyjną firmy – podkreśla Emilia i dodaje – W mojej pracy każdy dzień jest inny, a słowo “rutyna” nie istnieje – to ciągły rozwój, ale też nie lada wyzwanie! Według niej kobiety na stanowiskach inżynieryjnych są dziś bardzo potrzebne. Kobiecy punkt widzenia jest często pomijany we wstępnej fazie projektów, czy podczas prac nad designem. Potrzebujemy kobiet reprezentujących wszystkie przyszłe użytkowniczki produktów, które wchodzą na rynek. Jeśli kochasz technologie i chcesz mieć wpływ na jej rozwój, nie ma lepszej ścieżki kariery niż inżynieria.

Praca w Amazon

Amazon chcąc jeszcze bardziej wspierać kobiety w rozwoju umiejętności i wybieraniu zawodów technicznych prowadzi m.in. program stażowy RME (Reliability, Maintenance, Engineering) Apprenticeship. Dwuletni program dla osób zainteresowanych pracą na stanowisku Technika RME to wyjątkowa okazja, aby rozwinąć oraz sprawdzić w praktyce zdobywaną w szkole wiedzę oraz uczyć się od zespołu specjalistów i inżynierów.

Według raportu Women in Technology prawie 3/4 młodych dziewcząt deklaruje zainteresowanie dziedzinami z zakresu STEM.  

W ramach RME Apprenticeship uczestnicy rozwijają umiejętności techniczne oraz kompetencje miękkie, które niezbędne są do osiągnięcia sukcesu w świecie zawodowym. Ponadto, staż pozwala również na poszerzanie zdolności analitycznych czy nawet umiejętności komunikacji, w tym w języku angielskim. W trakcie całego programu uczestnicy są pod opieką mentora, który wspiera ich w planowaniu rozwoju w kontekście edukacji i przyszłej kariery zawodowej. Celem programu jest przygotowanie uczestników do rekrutacji na stanowisko Technika RME. Wszelkie szczegóły dotyczące ofert stażu w programie można znaleźć tutaj.

Materiał powstał we współpracy z AMAZON