Pokolenie Z przegrywa ze stresem w pracy. Młodzi wolą wygodne rozwiązanie

Chętnie wybieramy spokojniejszą i mniej stresującą pracę, nawet jeśli oznacza to gorsze zarobki – to jeden z wniosków z badania przeprowadzonego przez firmę Randstad. Stresu w pracy szczególnie chcą unikać zwłaszcza przedstawiciele pokolenia Z.

Publikacja: 21.05.2025 05:00

Ankietowani przedstawiciele pokolenia Z najczęściej przyznawali, że już zdecydowali się na gorzej pł

Ankietowani przedstawiciele pokolenia Z najczęściej przyznawali, że już zdecydowali się na gorzej płatną pracę w zamian za spokój i równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Foto: Andrew Neel Unsplash

Pracownicy z Europy, a także z innych krajów świata, wolą spokojniejszą i mniej niestresującą pracę nawet jeśli wiązałoby się to z utratą nadziei na podwyżkę. Tak wynika z najnowszego raportu „Workmonitor Pulse” przygotowanego przez ekspertów z międzynarodowej agencji zatrudnienia Randstad. Jak w badaniu wypadli polscy pracownicy?

Raport Randstad: Stres w pracy

Niestabilna sytuacja ekonomiczna wymusza na osobach poszukujących nowej pracy większą elastyczność w negocjowaniu warunków zatrudnienia. Często oznacza to koniec „rynku pracownika”, nie tylko wśród ubiegających się o pracę, ale też wśród tych, którzy pracują – wynika z globalnego badania „Workmonitor Pulse” firmy Randstad. Jak podkreślają autorzy badania, utrzymanie miejsca pracy staje się priorytetem dla znaczącej części pracowników. 67 procent badanych odpowiedziało, że zachowanie stanowiska jest dla nich ważniejsze niż np. stawianie na konieczność utrzymania zdalnego trybu pracy.

Utrzymanie zatrudnienia okazało się najważniejsze dla respondentów z Australii (71 procent odpowiedziało, że utrzymanie miejsca pracy jest ważniejsze niż możliwość pracy zdalnej). W Polsce takiego zdania było 65 procent badanych. Z kolei Polacy pytani o to, czy woleliby pracę stabilną, czy ekscytującą, w 57 procentach wybrali tę pierwszą opcję. Najwięcej zwolenników pracy pewnej, choć nudnej, było w Japonii (66 procent).  

Czytaj więcej

Koniec mody na „podróże życia”? Nowy raport pokazuje zmianę trendu

Co pracownikom z całego świata przeszkadza w miejscu pracy? Z badania przeprowadzonego przez Randstad wynika, że przede wszystkim jest to stres. Okazuje się, że jak najmniej stresująca praca, a także równowaga między pracą a czasem wolnym to kluczowe aspekty dla coraz większej grupy pracowników — także dla Polaków.

Między innymi takie wnioski wysnuli eksperci z firmy Randstad w swoim raporcie od tytułem „Workmonitor Pulse”. Międzynarodowe badanie przeprowadzono w dniach od 28 marca do 9 kwietnia 2025 roku w gronie 5250 aktywnych zawodowo mieszkańców Australii, Niemiec, Włoch, Japonii, Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w wieku od 18 do 67 lat.

Pokolenie Z nie chce stresu w pracy

Globalnie aż 60 procent respondentów zadeklarowało, że chętniej wybrałoby mniej stresujące stanowisko kosztem wyższego wynagrodzenia, z kolei aż 40 procent przyznało podjęło już taką decyzję. Silną preferencję w tym kierunku zauważono we wszystkich grupach wiekowych i zawodowych. Dotyczy ona zwłaszcza pracowników zdalnych — spokojniejszą, choć gorzej płatną pracę woli aż 67 procent z nich.

Jeżeli chodzi o preferencje w poszczególnych grupach wiekowych, to w największym stopniu z lepszej płacy są gotowi rezygnować milenialsi, a więc dzisiejsi 30-latkowie i 40-latkowie – przyznało to 63 procent z nich. To samo przekonanie wyraziło nieco mniej, bo 61 procent osób z pokolenia X czyli, w uproszczeniu, dzisiejszych 50-latków. Tak samo odpowiedziało 57 procent przedstawicieli pokolenia Z, które uchodzi za generację, która najbardziej dba o swój dobrostan psychiczny.

Warto jednak podkreślić, że to ankietowani przedstawiciele pokolenia Z najczęściej przyznawali, że już zdecydowali się na gorzej płatną pracę w zamian za spokój i równowagę między pracą a życiem prywatnym – tak odpowiedziało 44 procent badanych. Jak widać „Zetki” to grupa, która nie chce poprzestawać na deklaracjach, ale jest gotowa zmienić je w czyn. Podobną decyzję podjęło 41 procent milenialsów, 38 osób z generacji X i 34 procent boomersów.

Autorzy raportu zauważają, że polscy pracownicy wyróżniają się na tle respondentów z innych krajów pod względem tych wyborów. 46 procent Polaków przyznało, że aby zaoszczędzić sobie stresu, zaakceptowało niższe wynagrodzenie. Najmniejszego odsetka takich odpowiedzi— 34 procent — udzielili Włosi.

O takim rozwiązaniu marzą też Japończycy, którzy – być może – powoli zmieniają stereotypowy wizerunek karnego pracownika. Gotowość do przyjęcia gorzej płatnego, ale mniej stresującego stanowiska wyraziło aż 72 procent z nich. Z kolei aby zyskać w życiu większą elastyczność, 44 procent Japończyków już zaakceptowało takie warunki zatrudnienia.

Pracownicy z Europy, a także z innych krajów świata, wolą spokojniejszą i mniej niestresującą pracę nawet jeśli wiązałoby się to z utratą nadziei na podwyżkę. Tak wynika z najnowszego raportu „Workmonitor Pulse” przygotowanego przez ekspertów z międzynarodowej agencji zatrudnienia Randstad. Jak w badaniu wypadli polscy pracownicy?

Raport Randstad: Stres w pracy

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Społeczeństwo
„Paradoks pracy zdalnej”: Nowe zjawisko zaczyna niepokoić pracodawców
Społeczeństwo
Ranking najszczęśliwszych miast na świecie. 9 wyróżnień dla Polski
Społeczeństwo
W Polsce żyje się lepiej niż na Zachodzie. Zaskakujący wynik globalnego badania
Społeczeństwo
Pokolenie Z pokochało „restiwale”. Globalne badanie pokazuje siłę nowego trendu
Społeczeństwo
Pokolenie Z żyje w świecie teorii spiskowych. Kosmici, Rosjanie i Melania Trump