Pokolenie Z walczy z wypaleniem zawodowym. Pomóc ma nowy trend: „mikroemerytura”

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym? Odpowiedzi na to pytanie szukają już nie tylko pracownicy w średnim wieku. Wypalenie zawodowe dotyka także przedstawicieli pokolenia Z. Nowy trend ma im pomóc poradzić sobie z tym problemem.

Publikacja: 08.01.2025 16:02

MIkroemerytura to dla młodych ludzi sposób na znalezienie równowagi między pracą a życiem.

MIkroemerytura to dla młodych ludzi sposób na znalezienie równowagi między pracą a życiem.

Foto: Andrew Neel Unsplash

W dobie powszechnego przemęczenia pracą i wypalenia zawodowego pokolenie Z ma radykalny sposób na regenerację ciała i umysłu. To tak zwane mikroemerytury, na które decyduje się coraz więcej młodych pracowników różnego szczebla. Na czym polega to zjawisko?

„Mikroemerytury”: pokolenie Z ucieka od pracy

Współcześni dwudziesto- i trzydziestokilkulatkowie to ambitne i pracowite pokolenie, które jednocześnie bardzo dba o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Wydaje się, że znacznie bardziej niż poprzednie generacje.

„Zetkom”, a także wielu młodszym milenialsom, przyświeca zasada, że pracują po to, aby żyć – nie odwrotnie. Nic dziwnego, że w ostatnich latach popularne stały się wśród nich takie trendy jak „quiet quitting” czy „lazy girl job”, o których pisaliśmy.

Młodzi specjaliści na różne sposoby poszukują balansu między pracą a życiem prywatnym. Jednym z nich są  tak zwane mikroemerytury. Podobnie jak wiele innych trendów wśród młodych pracowników, „mikroemerytura” (ang. micro-retirement, microdosing retirement) narodziła się na TikToku.

Czytaj więcej

Szefowie kuchni w Europie rezygnują z łososia w menu. Pojawił się następca

Zwolennicy takiego rozwiązania postanawiają wziąć wolne od pracy. Mowa o co najmniej kilku miesiącach, które mogą przeciągnąć się nawet do kilku lat. Po tym czasie – zregenerowani, wypoczęci, a być może i bogatsi o nowe doświadczenia – wracają na rynek pracy.

Zdaniem niektórych to nowe zjawisko ma szansę zrewolucjonizować styl pracy i w ogóle – życia. Przemawia za tym zmiana mentalności wśród młodych ludzi, a także coraz szybsze tempo współczesnego świata, które bombarduje nas bodźcami i nie pozwala odetchnąć.

„Mikroemerytura”: trend, który przeminie czy zwiastun rewolucji na rynku pracy?

Na fali postpandemicznego przewartościowywania różnych aspektów naszego życia młodzi ludzie stawiają sprawę jasno. Wpisujący się w epokę późnego kapitalizmu etos pracy z pozostawaniem w biurze po godzinach i „dawaniem z siebie wszystkiego”, aby zrealizować cele kierownictwa, zdecydowanie nie jest dla nich.

W dobie kryzysu ekonomicznego młode pokolenie dostało też kubeł zimnej wody w kwestii finansowego zabezpieczenia ich przyszłości. Wynegocjowanie podwyżki jest coraz trudniejsze, młodzi pracownicy zaczynają też zdawać sobie sprawę, że raczej nie będą mogli liczyć na godziwą emeryturę – i że najprawdopodobniej będą musieli pracować do późnej starości.

Do wszystkich tych problemów dochodzi masa obowiązków zawodowych, którą poprzednie pokolenia znosiły z zaciśniętymi zębami, a przeciw której buntuje się następna generacja. Jednocześnie młodzi ludzie nie chcą czekać aż do emerytury na realizację swoich marzeń – niech to będzie daleka podróż, studia czy cokolwiek innego, co warto zrobić wtedy, kiedy jest się jeszcze w pełni sił.

Czy mikroemerytury jako trend zyskają szerszą popularność? Z jednej strony taki styl życia praktykują tylko ci, którzy mogą pozwolić sobie na dłuższą przerwę od pracy, a więc zarabiania pieniędzy. Niektórzy zauważają jednak, że i na to jest sposób.

Do przejścia na mikroemeryturę można się wcześniej przygotować, na przykład regularnie odkładając pieniądze. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać jakąś nieskomplikowaną pracę na pewną część etatu, aby mieć jakiekolwiek finansowe zabezpieczenie.

W dobie powszechnego przemęczenia pracą i wypalenia zawodowego pokolenie Z ma radykalny sposób na regenerację ciała i umysłu. To tak zwane mikroemerytury, na które decyduje się coraz więcej młodych pracowników różnego szczebla. Na czym polega to zjawisko?

„Mikroemerytury”: pokolenie Z ucieka od pracy

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Społeczeństwo
Kobieta i mężczyzna w pracy. Stereotypy, które nigdy się nie kończą
Społeczeństwo
W jaki sposób pokolenie Z buduje relacje? Znana aplikacja w nowej roli
Społeczeństwo
Używane prezenty świąteczne przestały być tematem tabu. To zasługa pokolenia Z
Społeczeństwo
Nowy symbol statusu wśród miliarderów. Hobby kolekcjonerów niepokoi naukowców
Materiał Promocyjny
Technologia na straży bezpieczeństwa
Społeczeństwo
Jak pokolenie Z radzi sobie ze stresem? Badacze o zjawisku „euforii zakupowej”