Brytyjczycy wybrali słowo roku. Młodzież w Polsce używa go regularnie

Redakcja Oxford English Dictionary ogłosiła wyniki głosowania na angielskie słowo roku 2024. Zwycięskie słowo znalazło się także w finale konkursu „Młodzieżowe słowo roku” w Polsce.

Aktualizacja: 02.12.2024 17:40 Publikacja: 02.12.2024 15:36

Zgodnie z definicją Oxford English Dictionary „brain rot” to „pogorszenie stanu psychicznego lub int

Zgodnie z definicją Oxford English Dictionary „brain rot” to „pogorszenie stanu psychicznego lub intelektualnego danej osoby, zwłaszcza jako wynik nadmiernej konsumpcji treści, głównie w internecie”.

Foto: Anastasiia Nelen Unsplash

Koniec roku przynosi szereg podsumowań, również tych na polu lingwistyki. Po ogłoszeniu słów roku przez twórców brytyjskiego słownika Cambridge i amerykańskiego Dictionary.com, przyszła kolej na słynny brytyjski Oxford English Dictionary, którego twórcami są eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Redakcja słownika ogłosiła słowo roku, które oddaje stan umysłu współczesnego społeczeństwa – zwłaszcza młodych ludzi z pokoleń Z i Alfa.

Brain rot: słowo roku 2024 według Oxford English Dictionary

Przypomnijmy, że niedawno redakcje słowników Cambridge Dictionary a także Dictionary.com ogłosiły swoje słowa roku. Były to: „to manifest” (ang. manifestować) – słowo roku 2024 według Brytyjczyków – oraz „demure” („skromny”, „zachowawczy”), które wytypowali Amerykanie. Słowo roku ogłosili również twórcy słownika Oxford English Dictionary.

Czytaj więcej

Pokolenie Z odkryło dla siebie zapomniany rodzaj perfum. Eksplozja popularności

To ostatnie wyłoniono w ramach publicznego głosowania, którego trwało przez dwa tygodnie. Wzięło w nim udział ponad 37 tysięcy internautów. Osoby głosujące w plebiscycie, mogły wybrać jedno z sześciu określeń zgłoszonych do konkursu.

Na podstawie wyników głosowania, a także po analizie aktywności na stronie słownika i dyskusjach, który toczyły się przy okazji głosowania, eksperci z Oxford English Dictionary słowem roku 2024 ogłosili „brain rot”. Podobnie jak „to manifest” i „demure”, również „brain rot” ma oddawać społeczne nastroje i tematy, które zdefiniowały publiczny dyskurs w mijającym roku.

Brain rot: umysły pokolenia Z dotknęła „zgnilizna mózgu”

W dosłownym tłumaczeniu określenie „brain rot” oznacza „zgniliznę mózgu”. Zgodnie z definicją Oxford English Dictionary jest to „pogorszenie stanu psychicznego lub intelektualnego danej osoby, zwłaszcza jako wynik nadmiernej konsumpcji treści (głównie internetowych), które uznaje się za trywialne lub niewymagające wysiłku intelektualnego; także coś, co może doprowadzić do owego pogorszenia”.

Eksperci brytyjskiego słownika podkreślają, że obecność określenia „brain rot” wzrosła w publicznym dyskursie w tym roku o 230 procent, zwłaszcza w mediach społecznościowych i wśród młodych użytkowników z pokoleń Z i Alfa. Z czasem przeniknęło też ono do innych mediów, zwracając powszechną uwagę na negatywne aspekty, z jakimi wiąże się konsumpcja treści niskiej jakości.

Redakcja Oxford English Dictionary zauważa też, że historia określenia „brain rot” sięga 1854 roku, kiedy po raz pierwszy użył go amerykański pisarz i filozof Henry David Thoreau. W swojej książce pod tytułem „Walden” stwierdził, że „zgnilizna mózgu” dosięga tych, którzy mają tendencję do nadmiernego trywializowania złożonych zagadnień.

Zauważmy, że twórcy Dictionary.com, jako jedno z najistotniejszych słów ostatnich kilkunastu miesięcy również wskazali na „brainrot” – z tą niewielką różnicą, że słowo jest pisane razem. Definicja jest jednak właściwie identyczna z tą, którą podaje Oxford English Dictionary.

Okazuje się więc, że międzynarodowe grono anglojęzycznych internautów jest dość zgodne co do tego, jakie słowo wiodło prym w konwersacjach oraz najlepiej oddawało kondycję umysłu internautów w 2024 roku. Zdaniem ekspertów popularność „zgnilizny mózgu” świadczy też o nieco autoironicznej świadomości młodych ludzi co do negatywnego wpływu mediów społecznościowych na ich własną psychikę.

10 grudnia ogłoszony zostanie wynik plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2024 roku w Polsce. Warto zauważyć, że wśród wyrażeń, które znalazły się w finale tegorocznej edycji polskiego konkursu, jest także wspomniane „brainrot” (zapisywane jednak inaczej, bo łącznie), obok takich sformułowań jak „sigma”, „czemó”, „slay”, „aura”, „skibidi” czy „azbest”. 

Koniec roku przynosi szereg podsumowań, również tych na polu lingwistyki. Po ogłoszeniu słów roku przez twórców brytyjskiego słownika Cambridge i amerykańskiego Dictionary.com, przyszła kolej na słynny brytyjski Oxford English Dictionary, którego twórcami są eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Redakcja słownika ogłosiła słowo roku, które oddaje stan umysłu współczesnego społeczeństwa – zwłaszcza młodych ludzi z pokoleń Z i Alfa.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Społeczeństwo
Enklawa luksusu obok rezydencji Trumpa. Miliarder przejmuje nieruchomości
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Społeczeństwo
„Brytyjski zgryz” podbija szołbiznes. Hollywoodzki uśmiech w odwrocie
Społeczeństwo
Najszczęśliwsze kraje na świecie. Polska rekordowo wysoko, USA rekordowo nisko
Społeczeństwo
Ile trzeba mieć, by czuć się bogatym w Polsce? Pokolenie Z mówi jednym głosem
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Społeczeństwo
Jak pokolenie Z wydaje pieniądze? Nowy raport: Ma być drogo i luksusowo
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście