Topnieją fortuny chińskich miliarderów. Ten rok zapamiętają na długo

Chińscy miliarderzy nie mogą zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych. Wpływ na to ma między innymi kryzys ekonomiczny, z którym mierzy się Państwo Środka. Problemy gospodarcze doprowadziły do sporych przetasowań na liście najbogatszych mieszkańców ChRL.

Publikacja: 30.10.2024 04:50

41-letni Zhang Yiming, założyciel koncernu ByteDance, do którego należy TikTok i jego chiński odpowi

41-letni Zhang Yiming, założyciel koncernu ByteDance, do którego należy TikTok i jego chiński odpowiednik, aplikacja Douyin, to obecnie najbogatszy Chińczyk.

Foto: Gilles Sabrie/Bloomberg

Chiny przestają być eldorado dla miliarderów. Liczba mieszkańców tego kraju z co najmniej miliardem dolarów na koncie stopniała o ponad jedną trzecią — podają autorzy rankingu Hurun. Na liście najbogatszych Chińczyków zaszły też się też spore zmiany, odzwierciedlające sytuację w chińskiej i globalnej gospodarce.

W Chinach ubywa miliarderów

U progu XXI wieku chińskich miliarderów można było policzyć na palcach jednej reki. Do roku 2021 ich liczba dynamicznie wzrosła, osiągając 1185 osób. Autorzy cytowanego przez „Financial Times” rankingu Hurun, zbierającego informacje o najbogatszych Chińczykach, zauważają, że od tamtej pory liczba miliarderów zamieszkujących Chiny kontynentalne, Hongkong, Makao i Tajwan (autorzy raportu zaliczają tajwańskich miliarderów do tego grona) spadła do 757.

W ciągu ostatniego roku spadek liczby chińskich miliarderów wyniósł 16 procent. Na przestrzeni ostatnich trzech lat liczba mieszkańców Państwa Środka posiadających fortuny o wartości co najmniej miliarda dolarów, zmalała aż o 36 procent.

Czytaj więcej

Europejscy giganci branży luksusowej liżą rany. Walka o 58 miliardów dolarów

Zdaniem ekspertów w Chinach jest coraz mniej miliarderów przede wszystkim dlatego, że spada wartość chińskiej waluty w stosunku do dolara. Po okresie kilkuprocentowych spadków yuana, które notowano przez kilka wcześniejszych lat, na przestrzeni ostatniego roku nastąpił spadek o kolejne 10 procent.

Jako kolejny czynnik autorzy raportu wymieniają topniejące fortuny właścicieli chińskich firm deweloperskich. Chiny mierzą się obecnie z kryzysem w branży nieruchomości. Przegrzanie koniunktury, do której doszło w ostatnich latach, kładzie się cieniem na całą gospodarkę ChRL.  

Lista najbogatszych Chińczyków. Młode pokolenie wypiera „starą gwardię”

Analitycy dostrzegają jeszcze jedno wyraźne zjawisko, które uwidacznia się w rankingu Hurun. To swoisty znak czasów: starsze pokolenie miliarderów, w tym wspomniani potentaci rynku nieruchomości, stopniowo ustępują miejsca gronu młodszych przedsiębiorców, działających przede wszystkim w branży technologicznej.

Jednym z tych przedsiębiorców jest 41-letni Zhang Yiming, założyciel koncernu ByteDance, do którego należy TikTok i jego chiński odpowiednik, aplikacja Douyin. Z majątkiem o wartości 49 miliardów dolarów Zhang zadebiutował właśnie na pierwszym miejscu jako najbogatszy Chińczyk

Zhang trącił z pozycji lidera 70-letniego Zhonga Shanshana. Właściciel produkującego wodę butelkowaną i inne napoje koncernu Nongfu Spring dzierżył tytuł najbogatszego Chińczyka przez trzy lata.

O jedno miejsce spadł też zamykający podium Pony Ma, założyciel firmy Tencent posiadającej aplikację WeChat. Choć jego majątek powiększył o procent, to jednak nie udało mu się wyprzedzić Zhanga Yiminga, który zaliczył w ostatnim czasie spektakularny sukces finansowy — pomimo ograniczeń, jakie na TikToka ma niebawem nałożyć rząd Stanów Zjednoczonych.

Jakie osoby figurują na liście chińskich miliarderów? Jego autorzy informują, że 15 procent zestawienia stanowią osoby, które mieszkają poza Chinami kontynentalnymi, a więc w Hongkongu, Makao (oba miasta stanowią część ChRL, ale mają specjalny status w ramach tego państwa) i na Tajwanie. Kolejne 30 procent to mieszkańcy USA i Singapuru. Oprócz wymienionych wyżej gigantów branży e-commerce pewną odpornością na kryzys w Chinach wykazali się również właściciele firm z branży nowych technologii i alternatywnych źródeł energii.

Autorzy zestawienia zauważają też, że około siedmiu procent najbogatszych Chińczyków stanowią osoby mające powiązania z chińskim rządem. Są to między innymi doradcy pracujący dla takich państwowych organów jak Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin czy Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych — czyli chiński parlament.

Chiny przestają być eldorado dla miliarderów. Liczba mieszkańców tego kraju z co najmniej miliardem dolarów na koncie stopniała o ponad jedną trzecią — podają autorzy rankingu Hurun. Na liście najbogatszych Chińczyków zaszły też się też spore zmiany, odzwierciedlające sytuację w chińskiej i globalnej gospodarce.

W Chinach ubywa miliarderów

Pozostało 91% artykułu
Społeczeństwo
Angielskie słowo roku. Zdaniem ekspertów pokazuje ono siłę „myślenia magicznego”
Społeczeństwo
Nagroda Jamesa Dysona. Innowacyjne projekty młodych inżynierów wyróżnione
Społeczeństwo
Generacja Z zmienia myślenie o luksusie. Na rynek wchodzi „pokolenie przekąsek”
Materiał promocyjny
Społeczność ludzi, których łączą pasje. Sekret sukcesu serwisu OLX
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Spięcie między miliarderami: firma Elona Muska pozwana. Poszło o pieniądze