Raport: nieszczęśliwy jak polski nastolatek. Rekordowo niski wynik na tle Europy

Z najnowszego raportu brytyjskiej organizacji The Children’s Society, obejmującego młodych ludzi w całej Europie, płynie niepokojący wniosek. Prawie 1 na 4 polskich nastolatków jest niezadowolonych z życia.

Publikacja: 29.08.2024 11:30

Polskie nastolatki w badaniu organizacji The Children's Society zajęły miejsce na końcu zestawienia.

Polskie nastolatki w badaniu organizacji The Children's Society zajęły miejsce na końcu zestawienia. Gorzej czują się tylko nastolatki w Wielkiej Brytanii.

Foto: Sinitta Leunen Unsplash

Najnowszy raport organizacji The Children’s Society dostarcza niepokojących danych na temat dobrostanu polskich nastolatków. Z ankiet, które przeprowadzono wśród młodych ludzi, wynika, że prawie jedna czwarta nastolatków z Polski nie jest zadowolonych ze swojego życia. Gorzej jest tylko w jednym europejskim kraju.

Polskie nastolatki niezadowolone z życia. Gorzej jest tylko w Wielkiej Brytanii

Jak dobrze — oraz jak źle — czują się w życiu europejscy nastolatkowie? Odpowiedzi na to pytanie poszukali eksperci z brytyjskiej organizacji charytatywnej The Children’s Society, a swoje spostrzeżenia zawarli w najnowszym raporcie pod tytułem „The Good Childhood Report 2024”.

Czytaj więcej

Generacja Z stawia na „podkonsumpcję”. Nowy trend to ból głowy dla wielu marek

Badacze zmierzyli poziom subiektywnie odczuwanej satysfakcji z życia wśród europejskich nastolatków. Posłużyli się w tym celu danymi z ostatniego badania PISA (Programme for International Student Assessment), które w 2022 roku zrealizowano na zlecenie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Badanie przeprowadzono wśród 700 tysięcy osób w wieku od 10 do 15 lat z 81 krajów. W badaniu PISA wzięli udział również nastolatkowie z Polski. Wyniki ankiet w ich gronie nie napawają optymizmem.

Z ankiet wynika, że średni współczynnik zadowolenia z życia wśród polskich nastolatków wynosi 6,26 punktu na 10 możliwych. To trzeci najgorszy wynik spośród 27 europejskich krajów, które wzięły udział w badaniu.

Za Polską uplasowała się Malta ze współczynnikiem 6,24 punktu, z kolei najniższy współczynnik zadowolenia z życia w Europie (6,07 punktu) zanotowano w Wielkiej Brytanii. Polskę wyprzedziły takie kraje jak Niemcy, Włochy, Czechy i Irlandia.

Również średnia europejska nie jest w tym kontekście zbyt wysoka. W badanym okresie wyniosła ona 6,86 punktu, czyli nieco więcej niż w Polsce.

Tylko w 11 krajach zanotowano współczynniki zadowolenia z życia wyższe niż 7 punktów. Są to: Słowacja, Bułgaria, Portugalia, Szwajcaria, Litwa, Dania, Węgry, Holandia, Chorwacja, Finlandia i Rumunia, która uzyskała najwyższy wynik w Europie — 7,53 punktu.

Nastolatki w Europie są nieszczęśliwe

W badanych europejskich krajach policzono również procent nastolatków, którzy odczuwają niską satysfakcję z życia. W tym aspekcie Polska wypadła jeszcze gorzej, plasując się na drugim miejscu od końca, tuż za Wielką Brytanią, gdzie niski poziom zadowolenia z życia stwierdziło 25,2 procenta nastolatków.

Kiepsko jest również w Polsce, gdzie aż 24,4 procenta osób w wieku od 10 do 15 lat jest niezadowolonych z życia. To znacznie powyżej średniej europejskiej, która wynosi 16,6 procenta. Najmniejszy udział niezadowolonych z życia nastolatków zanotowano w Holandii (6,7 procenta), Finlandii (10,8 procenta) i Danii (11,3 procenta).

W najlepszej dziesiątce znalazły się ponadto Rumunia, Portugalia, Chorwacja, Węgry, Szwajcaria, Litwa i Hiszpania. We wszystkich tych krajach udział nastolatków z niskim poziomem satysfakcji z życia nie przekracza 15 procent.

Autorzy raportu zauważyli również, że europejscy nastolatkowie czują się coraz gorzej – dotyczy to zwłaszcza dziewcząt. Niską satysfakcję z życia wyraziło w badanym okresie średnio 12,2 procenta chłopców w wieku 15 lat i aż 21,4 procenta ich rówieśniczek. Co więcej, na przestrzeni lat 2015-2022 spadek zadowolenia z życia okazał się wyższy w przypadku dziewcząt.

Najnowszy raport organizacji The Children’s Society dostarcza niepokojących danych na temat dobrostanu polskich nastolatków. Z ankiet, które przeprowadzono wśród młodych ludzi, wynika, że prawie jedna czwarta nastolatków z Polski nie jest zadowolonych ze swojego życia. Gorzej jest tylko w jednym europejskim kraju.

Polskie nastolatki niezadowolone z życia. Gorzej jest tylko w Wielkiej Brytanii

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Społeczeństwo
Uroda pomaga w karierze? Wyniki badania: Polska w światowej czołówce
Społeczeństwo
Nowy sposób na nadmiar bodźców robi karierę w świecie biznesu. Ciemność i cisza
Społeczeństwo
Młodzi ludzie stawiają na „detoks dla duszy”. To odpowiedź na nadmiar bodźców
Społeczeństwo
Nowe zjawisko wśród młodych pracowników. Płacą za możliwość „udawania pracy”
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Społeczeństwo
Pokolenie Z pada ofiarą dezinformacji. Bezradni w sieci bardziej niż seniorzy