Brytyjczycy wybrali słowo roku. Dobrze opisuje wszystkie tegoroczne problemy

Brytyjczycy wybrali słowo 2022 roku. Zostało nim określenie „Permacrisis” czyli „permanentny kryzys” opisujące stan, w którym na pandemię koronawirusa nałożyła się rosnąca inflacja, wojna w Ukrainie i kryzys polityczny w Wielkiej Brytanii.

Publikacja: 02.11.2022 12:07

W tym roku Brytyjczycy doświadczyli między innymi śmierci królowej Elżbiety i poważnego kryzysu poli

W tym roku Brytyjczycy doświadczyli między innymi śmierci królowej Elżbiety i poważnego kryzysu politycznego, czego efektem były częste zmiany premierów.

Foto: Abi Ismail

Ekonomiczne i społeczne skutki pandemii i wojny, napięta sytuacja polityczna i narastające niepokoje społeczne w kraju i w wielu innych zakątkach świata, a do tego coraz bardziej dotkliwe efekty globalnego ocieplenia. Wszystko to sprawia, że mamy poczucie, że funkcjonujemy w sytuacji permanentnego kryzysu.

Permakryzys – angielskie słowo roku

Wydarzeniami z 2022 roku można obdzielić co najmniej dekadę, a przecież do Sylwestra zostały nam jeszcze dwa miesiące. Wydaje się, że jedyne, co czeka nas w następnym tygodniu lub miesiącu, to kolejna klęska polityczna, ekologiczna czy gospodarcza. Świętowanie końca roku, które czeka nas już niebawem, nie napawa radosnym oczekiwaniem na to, co przyniesie nam następny. Polacy nie są w tym poczuciu osamotnieni.

Jak co roku, redakcja popularnego brytyjskiego słownika Collinsa (Collins Dictionary) wyłoniła dziesięć słów roku, z jednym wiodącym. Wybór odbywa się to na podstawie analizy bazy danych, agregującej miliardy słów funkcjonujących w mediach i w języku potocznym.

Czytaj więcej

Frytki produktem luksusowym? Inflacja wykańcza belgijski przysmak z majonezem

Zwycięzcą okazało się słowo „permacrisis”, czyli „permakryzys”. Według definicji w słowniku Collinsa, permakryzys to „przedłużający się okres niestabilności i braku bezpieczeństwa, który w szczególności jest rezultatem serii katastrofalnych wydarzeń”.

Pozostałe dziewięć słów odzwierciedla wiodące zjawiska, jakie zaistniały w 2022 roku – przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Tak się złożyło, że permakryzys to logicznie najszersze pojęcie z całej dziesiątki, toteż w tegorocznym rankingu zajęło pierwszą pozycję.

2022 – rok permakryzysu

Wśród słów, które zdefiniowały najważniejsze zjawiska 2022 roku, znalazł się „Kyiv”, czyli Kijów – powodu chyba nie trzeba tłumaczyć. Dwa kolejne słowa roku wynikają z wojny w Ukrainie. „Warm banks”, czyli „banki ciepła” to miejsca, do których w dobie kryzysu energetycznego będzie można przyjść i się ogrzać. Z kolei „lawfare” – zwłaszcza w kontekście sankcji wobec Rosji – to zespół prawnych działań, wymierzonych w przeciwnika.

Rok 2022 to również okres dalszych zmian w sferze zawodowej wielu ludzi, które zaczęły się w trakcie pandemii. Określenie „vibe shift” to swoista „zmiana klimatu” w kulturze organizacyjnej, zwłaszcza w kontekście poszukiwania lepszego balansu między pracą a życiem prywatnym. W trend ten wpisuje się kolejne słowo roku: „quiet quitting”, czyli „ciche” odchodzenie z pracy. Oznacza ono ograniczanie się do niezbędnego minimum w wykonywaniu zawodowych obowiązków.

Ósme słowo to „sportswashing”, o którym mówi się w kontekście zbliżającego się Pucharu Świata FIFA w Katarze, skąd docierają informacje o łamaniu praw człowieka i pracownika. Analogicznie do „greenwashingu”, „sportswashing” to wybielanie własnego wizerunku, tyle że przy użyciu sportu.

Kolejne dwa słowa mają dość lokalny charakter. Furorę w Wielkiej Brytanii zrobiła „partygate”, czyli afera imprezowa z byłym premierem Borisem Johnsonem w roli głównej. Z kolei po wstąpieniu Karola III na brytyjski tron rozpoczęła się era „karolińska”, czyli „Carolean” – to kolejne słowo roku według redakcji słownika Collinsa.

W 2022 roku wydarzyło się naprawdę sporo. Nie ma chyba zaskoczenia, że dziesiątym słowem roku okazało się „splooting”, czyli… po prostu leżenie na brzuchu. Być może w ramach biernego oczekiwania na nadejście lepszych czasów.

Angielskie słowa 2022 roku według słownika Collinsa: 

1. Permacrisis (permakryzys)

2. Partygate (afera imprezowa, w którą uwikłany był Boris Johnson)

3. Warm banks (banki ciepła)

4. Kijów

5. Lawfare (prawne działania na szkodę przeciwnika)

6. Vibe shift („zmiana klimatu” w kontekście kultury organizacyjnej)

7. Quiet quitting („ciche” odchodzenie z pracy)

8. Sportswashing (ocieplanie wizerunku wykorzystując do tego sport)

9. Carolean (era karolińska, związana z wstąpieniem na tron Karola III)

10. Splooting (leżenie na brzuchu)

Ekonomiczne i społeczne skutki pandemii i wojny, napięta sytuacja polityczna i narastające niepokoje społeczne w kraju i w wielu innych zakątkach świata, a do tego coraz bardziej dotkliwe efekty globalnego ocieplenia. Wszystko to sprawia, że mamy poczucie, że funkcjonujemy w sytuacji permanentnego kryzysu.

Permakryzys – angielskie słowo roku

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem