Kto i po co edytował zdjęcie księżnej Walii? „Przekroczono pewną granicę”

Zdjęcie księżnej Kate z trójką jej dzieci, które trafiło do mediów, miało uspokoić Brytyjczyków i położyć kres teoriom spiskowym wokół tematu stanu zdrowia księżnej. Tymczasem w sposób niezamierzony wywołało medialną burzę. „Przekroczono pewną granicę” – komentował w BBC fotograf pracujący dla rodziny królewskiej.

Publikacja: 11.03.2024 14:17

Książę William i księżna Kate to najważniejsza para w Wielkiej Brytanii – William jest brytyjskim na

Książę William i księżna Kate to najważniejsza para w Wielkiej Brytanii – William jest brytyjskim następcą tronu.

Foto: Chris Ratcliffe: 2011 Bloomberg Finance LP

W ciągu ostatniej doby uwaga brytyjskich i zagranicznych mediów skupiła się na Kate, żonie księcia Williama, brytyjskiego następcy tronu. Powodem jest oficjalne zdjęcie księżnej z dziećmi, opublikowane 10 marca, pierwsze od dwóch miesięcy. Po niedawnej operacji księżnej Walii rodzina królewska utrzymuje stan jej zdrowia w większej tajemnicy niż stan jej teścia, króla Karola III, u którego zdiagnozowano nowotwór.

Zdjęcie księżnej Kate: teorie spiskowe i plotki na temat jej stanu zdrowia

Księżna Kate, żona następcy brytyjskiego tronu księcia Walii, Williama, przeszła operację w obrębie jamy brzusznej w połowie stycznia. Nie ujawniono choroby, która wymagała takiego zabiegu. Co więcej, od tamtej pory 42-letnia księżna nie pojawiała się publicznie, co pałac Kensington uzasadniał koniecznością rekonwalescencji.

Czytaj więcej

Król Karol III wybrał osobistego lekarza. To specjalista od homeopatii

Księżna Kate opuściła szpital London Clinic 29 stycznia, po 13 dniach pobytu w tej placówce. Rekonwalescencja miała trwać dwa tygodnie, ale od wyjścia ze szpitala widziano ją tylko raz – paparazzi uwiecznił ją podczas podróży samochodem w pobliżu pałacu w Windsorze. Paliwa zwolennikom teorii spiskowych dostarczył książę William, który odwołał swoje publiczne wystąpienie zaplanowane na 27 lutego. 

Aby położyć spekulacje dotyczącej stanu zdrowia Kate, rodzina królewska opublikowała w niedzielę zdjęcie księżnej z okazji Dnia Matki, który w Wielkiej Brytanii obchodzi się 10 marca. Jednak zamiast uspokoić niepokoje, zdjęcie wywołało nową serię plotek i teorii spiskowych.

Pierwsze od dwóch miesięcy zdjęcie Kate miał wykonać książę William. Księżnej towarzyszy na nim troje jej dzieci: dziesięcioletni George, ośmioletnia Charlotte i pięcioletni Luis.

„Dziękuję za miłe życzenia i nieustające wsparcie przez ostatnie dwa miesiące. Życzę wszystkim szczęśliwego Dnia Matki. C." – brzmi podpis z inicjałem księżnej Catherine. Za pośrednictwem brytyjskiej agencji PA Media fotografia trafiła do mediów w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

Czołowe agencje prasowe, między innymi AFP, Reuters i Associated Press, doszukały się w nim śladów edytowania, co zmusiło je do wycofania go ze swoich serwisów, bo wewnętrzne regulaminy zabraniają tym agencjom publikowania zdjęć poddanych obróbce.

W międzyczasie temat podjęły brytyjskie media, szukając nieprawidłowości na zdjęciu. „Czy brakuje części przegubu i rękawa swetra księżniczki Charlotte? Czy dłonie księcia Luisa wyglądają prawidłowo? Czy drzewo w tle powinno mieć liście w połowie marca?” – tak serwis BBC podsumowuje spekulacje, które narosły w mediach wokół zdjęcia księżnej Kate. Media w Wielkiej Brytanii zwracają też uwagę, że księżna nie ma obrączki.

Księżna Walii zabiera głos w sprawie zdjęcia

Nieobecność księżnej (ostatni raz widziana była publicznie w święta Bożego Narodzenia) zrodziła szereg teorii spiskowych na temat stanu jej zdrowia. Wielu komentatorom uderzający wydawał się kontrast między dość dużą otwartością w komunikatach dotyczących stanu zdrowia króla Karola III (choruje na nowotwór), a skrytością w przypadku Kate.

Księżna Walii była dotąd podporą rodziny królewskiej, regularnie brała udział w oficjalnych spotkaniach, dlatego jej nagłe zniknięcie wydało się opinii publicznej zaskakujące i tajemnicze. Sytuację pogarszało niejasne stanowisko oficjalne, które brzmiało bardzo lakonicznie: „księżna cały czas czuje się dobrze”.  

Publikacja zdjęcia Kate z dziećmi miała zapewne przeciąć spekulacje i pokazać, że Kate wraca do zdrowia, jednak zamieszanie z modyfikacją zdjęcia pogorszyło sytuację, zamiast ją wyjaśnić. 

Dyskusja wokół zdjęcia jest tak gorąca także dlatego, że jego autorem nie jest profesjonalny fotograf współpracujący z Pałacem Kensington. Prywatne zdjęcia członków rodziny królewskiej wykonują zwykle specjalnie zaproszeni profesjonalni fotografowie, na przykład z mediów publicznych. Następnie fotografie trafiają do szerszej dystrybucji. Tym razem autorem zdjęcia miał być książę William.

Jednak, jak tłumaczy BBC, w trakcie rekonwalescencji grono osób, z którymi spotykała się Kate, było bardzo wąskie. Do wykonania zdjęcia, które opublikowano 10 marca, nie zaangażowano więc profesjonalnego fotografa.

W poniedziałek głos w sprawie zdjęcia zabrała księżna Kate na platformie X. „Jak wielu amatorskich fotografów, czasem eksperymentuję z edycją. Chciałam przeprosić za wszystkie nieporozumienia, jakie wywołało rodzinne zdjęcie, którym podzieliłam się wczoraj. Mam nadzieję, że wszyscy mieliście udany Dzień Matki. C.” – napisała księżna w poniedziałek na oficjalnym profilu książąt Walii.

Pałac Kensington, oficjalna siedziba księcia i księżnej Walii, poinformował jednak, że oryginalne zdjęcie, przed obróbką dokonaną przez Kate, nie zostanie opublikowane.

Źródła w rodzinie królewskiej, na które powołuje się brytyjski Sky News, podają, że zmiany dokonane przez księżną były „niewielkie”, a książę William, chciał pokazać rodzinę w nieco mniej formalnej sytuacji. 

Zatrudniany przez rodzinę królewską fotograf Ian Lloyd w porannym programie „BBC Breakfast” powiedział, że edytowanie zdjęć nie powinno zaskakiwać. „Ma ono miejsce od chwili narodzin fotografii, a w szczególności – od narodzin fotografii rodziny królewskiej”.

Dodał jednak, że usunięcie zdjęcia „to coś nowego”. „Ktoś uznał, że przekroczono pewną granicę, dlatego zostało ono wycofane”.

Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze
Społeczeństwo
Nowa obsesja generacji Z. Powinny ratować zdrowie, stały się symbolem zamożności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Hopecore: nowy trend ma pomóc generacji Z walczyć z lękiem przed światem