Walentynki: generacja Z nie chce powielać błędów rodziców. „Bezduszne prezenty”

Generacja Z pod wieloma względami różni się od pokolenia swoich rodziców. To dotyczy także takich wydarzeń jak walentynki. Dwudziestolatkowie nie chcą powielać wzorców, które stały się charakterystyczne dla starszych pokoleń, dlatego dzień zakochanych wolą świętować po swojemu.

Publikacja: 13.02.2024 12:19

Blisko połowa badanych Europejczyków życzyłoby sobie unikatowego prezentu walentynkowego „z drugiej

Blisko połowa badanych Europejczyków życzyłoby sobie unikatowego prezentu walentynkowego „z drugiej ręki” – zamiast nowego i produkowanego masowo.

Foto: Freestocks Unsplash

Walentynki od lat są okazją do podarowania bliskiej osobie jakiegoś prezentu. Z nowego badania wynika jednak, że dla przedstawicieli i przedstawicielek generacji Z największe znaczenie ma to, aby upominek był przemyślany czy zrównoważony ekologicznie. Inne kwestie nie mają aż tak wielkiego znaczenia, dlatego generacja Z nie ma problemu z sięgnięciem po prezent „z drugiej ręki”, a więc po przedmioty używane.

Najlepszy prezent na walentynki zdaniem generacji Z

Już na długo przed 14 lutego uruchamia się niezwykle rozwinięty rynek prezentów na walentynki. Krytycy tego zjawiska zarzucają mu napędzanie konsumeryzmu – zwłaszcza że wiele upominków okazuje się nietrafionych. Niestety, nierzadko trafiają one do kosza – i stają się kolejnym śmieciem.

Tymczasem przedstawiciele młodego pokolenia – zwłaszcza urodzeni po 1995 roku „zoomersi” – wcale nie oczekują, aby ich bliska osoba podarowała im jakiś nowy przedminot, zwłaszcza produkowany masowo. Sami również niechętnie zdecydowaliby się na taki upominek.

Czytaj więcej

Wypalona generacja Z: dwudziestolatkowie są zmęczeni i chcą zmienić pracę

Kupowanie stereotypowych prezentów walentynkowych zdecydowanie nie podoba się przedstawicielom generacji Z. Zamiast tego, wielu z nich preferuje oryginalne, unikatowe i personalizowane upominki. ‚Zoomersi’ nie mają też problemu, aby pochodziły one z drugiej ręki.

Takie między innymi wnioski płyną z nowego raportu działającej w branży technologicznej firmy Adevinta, do której należy między innymi funkcjonujący niegdyś w Polsce serwis Gumtree. Badanie przeprowadzono w gronie pięciu tysięcy mieszkańców Europy, będących użytkownikami platform internetowych z portfolio firmy Adevinta.

Uczestników badania pytano między innymi o to, jakie upominki kupują z okazji walentynek, gdzie dokonują zakupów i w końcu jak postrzegają całe to święto. Połowa respondentów z generacji Z dostrzega zbyt konsumpcyjny charakter walentynek. Z kolei 49 procent badanych życzyłoby sobie unikatowego prezentu z drugiej ręki – zamiast nowego i produkowanego masowo.

Walentynki: jak dzień zakochanych świętuje generacja Z?

Spore grono młodych konsumentów skłania się ku platformom oferującym przedmioty używane. Zdaniem 44 procent zoomersów są to miejsca, gdzie można znaleźć upominek, który będzie dużo bardziej wyjątkowy w porównaniu z tymi dostępnymi w tradycyjnych sklepach.

Z kolei 39 procent przedstawicieli pokolenia Z uznało prezenty walentynkowe dostępne w sklepach sieciowych za „bezduszne”. Takiego zdania jest również 33 procent respondentów z pokolenia X oraz 28 procent boomersów.

W kupowaniu prezentów z okazji walentynek niebagatelne znaczenie dla pokolenia Z mają również kwestie ekologii. Aż 56% z nich uważa, że walentynkowe zakupy w second handach, outletach czy na pchlich targach są bardziej przyjazne dla środowiska.

Istotny jest też argument ekonomiczny – zoomersi uważają, że kupowanie upominków w tych miejscach również bardziej się opłaca. Opinię tę podziela 57 procent respondentów z tego pokolenia.

Pokolenie Z okazuje się również tą grupą wiekową, która jest najbardziej skłonna do kupowania prezentów walentynkowych – i to nie tylko dla swojej „drugiej połówki”, ale dla szerszego grona osób, które młodzi ludzie uważają za bliskie. Zamiar zrobienia większych zakupów z okazji walentynek wyraziło 43 procent młodych respondentów – w porównaniu z 36 procentami przedstawicieli pokolenia X i tylko 25 procentami boomersów.

Autorzy raportu zauważają jednocześnie, że intencje młodych obdarowujących nie zawsze idą w parze z możliwościami, zwłaszcza jeżeli mowa o prezentach na ostatnią chwilę. Połowa zoomersów w dalszym ciągu decyduje się na konwencjonalne walentynkowe prezenty w tradycyjnych sklepach, choć ma świadomość, że upominki tego rodzaju nie są zbyt oryginalne.

Walentynki od lat są okazją do podarowania bliskiej osobie jakiegoś prezentu. Z nowego badania wynika jednak, że dla przedstawicieli i przedstawicielek generacji Z największe znaczenie ma to, aby upominek był przemyślany czy zrównoważony ekologicznie. Inne kwestie nie mają aż tak wielkiego znaczenia, dlatego generacja Z nie ma problemu z sięgnięciem po prezent „z drugiej ręki”, a więc po przedmioty używane.

Najlepszy prezent na walentynki zdaniem generacji Z

Pozostało 88% artykułu
Społeczeństwo
Powrót „toksycznych” szefów w korporacjach? Mają zakończyć bunt Generacji Z
Społeczeństwo
„Cleanfluencerzy” robią furorę w sieci. Nakręcili modę na pedantyczne sprzątanie
Społeczeństwo
„Mój partner mnie utrzymuje”. Trend na bycie „panią domu” zachwycił generację Z
Społeczeństwo
Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badań wśród najbiedniejszych
Społeczeństwo
Ulubiona marka generacji Z to oni sami. 20-latkowie mają na tym punkcie obsesję
Społeczeństwo
Wpadka Władimira Putina: pokazał słabość do luksusu. Zgubiła go gestykulacja