60 tysięcy milionerów „zniknęło” w Wielkiej Brytanii. Tanieją domy i rezydencje

Liczba Brytyjczyków, którzy posiadają nieruchomość wartą co najmniej milion funtów (ponad 5 milionów złotych), spadła o 60 tysięcy osób – wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę Savills, badającą rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii.

Publikacja: 24.01.2024 10:50

Londyn stracił najmniej milionerów spośród brytyjskich miast – tu spadki cen nieruchomości były najn

Londyn stracił najmniej milionerów spośród brytyjskich miast – tu spadki cen nieruchomości były najniższe w kraju.

Foto: Tomek Bagiński/Unsplash

Dane międzynarodowej firmy doradczej Savills wskazują, że w ostatnim okresie gwałtownie spadła liczba Brytyjczyków, będących w posiadaniu nieruchomości wartych co najmniej milion funtów. Eksperci zauważają jednak, że tak wysoko cenionych domów i mieszkań wciąż jest znacznie więcej niż w okresie przed pandemią. 

Wielka Brytania: liczba milionerów spadła o 60 tys.

Zdaniem autorów raportu firmy Savills, w Wielkiej Brytanii o 60 tysięcy spadła liczba osób posiadających nieruchomości warte co najmniej milion funtów. 

Najbardziej ucierpieć mieli ci, którzy swoje mieszkania bądź domy mają w południowo-wschodniej Anglii. W ubiegłym roku liczba Brytyjczyków, będących w posiadaniu nieruchomości wartych co najmniej milion funtów zmniejszyła się w tej części kraju o ponad 23 tysiące.

Czytaj więcej

Zegarki luksusowe na rynku wtórnym wciąż tanieją, ale to nie koniec bańki

Domy i mieszkania, o których mowa, znajdują się między innymi w zamożnych hrabstwach otaczających Londyn, w tym w Buckinghamshire i w Berkshire, a także w miastach Brighton oraz w Oksfordzie. 

„Ceny domów w hrabstwach sąsiadujących ze stolicą spadły od czasu, gdy osiągnęły szczyt w połowie pandemii. Wówczas ustał szalony pośpiech w pozyskiwaniu terenów zielonych i ludzie zaczęli wracać do Londynu” – czytamy w raporcie.

Jak podkreślono, wyprowadzki na wieś, które nierzadko miejsce miały podczas pandemii w 2020 roku, spowodowały gwałtowny wzrost cen nieruchomości na przedmieściach dużych miast – zwłaszcza poza Londynem. Wówczas właśnie domów i mieszkań o wartości co najmniej miliona funtów zaczęło przybywać. 

Wielka Brytania: tanieją domy i rezydencje

Trend ten jednak w końcu się zatrzymał. Dlaczego? „Zwiększone koszty kredytów hipotecznych i ponowne zrównoważenie popytu w kierunku życia w mieście sprawiły, że około 30 proc. tych, których wartość nieruchomości przekroczyła próg miliona funtów, nie są obecnie już właścicielami domów i mieszkań wartych milion funtów, lecz poniżej miliona. Aspirują do tego” - zauważa w komunikacie prasowym Lucian Cook, dyrektor ds. badań rynku mieszkaniowego w firmie Savills.

W raporcie przeczytać można także, że w ostatnim okresie spadła również liczba osób mieszkających w Londynie, które pochwalić się mogą, iż ich nieruchomość warta jest co najmniej milion funtów. Jest to około 12 tysięcy – odnotowano jedynie 4 proc. spadek. Co ciekawe – najmniejszy w całym kraju. Dla porównania, największy – 13-procentowy spadek – zaobserwowano w południowo-wschodniej i wschodniej Anglii, Walii, Yorkshire i Humber. 

Eksperci zauważają, że choć w ostatnim okresie znacznie spadła liczba Brytyjczyków, będących w posiadaniu nieruchomości wartych co najmniej milion funtów, to liczba ta wciąż przewyższa tę sprzed pandemii. Według Savills liczba żyjących w Wielkiej Brytanii osób, które mogą uważać się za posiadaczy nieruchomości wartych milion, od 2019 roku wzrosła o 28 proc.

Dane międzynarodowej firmy doradczej Savills wskazują, że w ostatnim okresie gwałtownie spadła liczba Brytyjczyków, będących w posiadaniu nieruchomości wartych co najmniej milion funtów. Eksperci zauważają jednak, że tak wysoko cenionych domów i mieszkań wciąż jest znacznie więcej niż w okresie przed pandemią. 

Wielka Brytania: liczba milionerów spadła o 60 tys.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Społeczeństwo
Uroda pomaga w karierze? Wyniki badania: Polska w światowej czołówce
Społeczeństwo
Nowy sposób na nadmiar bodźców robi karierę w świecie biznesu. Ciemność i cisza
Społeczeństwo
Młodzi ludzie stawiają na „detoks dla duszy”. To odpowiedź na nadmiar bodźców
Społeczeństwo
Nowe zjawisko wśród młodych pracowników. Płacą za możliwość „udawania pracy”
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Społeczeństwo
Pokolenie Z pada ofiarą dezinformacji. Bezradni w sieci bardziej niż seniorzy